Сабақтың тақырыбы: Абыл Тілеуұлы. «Арғымақ атта сын болмас»
Сабақтың мақсаты: білімділік – Абыл Тілеуұлының өмірі мен шығармашылығы туралы оқушылар білімін толықтыру; өлеңдерінің мазмұнымен таныстыру. тәрбиелік – ақын мұрасына деген ықылас,құрмет сезіміне тәрбиелеу. дамытушылық – тапсырмалар,сұрақтар,ойындар арқылы оқушылар дүниетанымын, ойлау қабілеттерін дамыту.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Абыл Тілеуұлы "Арғымақ атта сын болмас"»
Сабақтың тақырыбы: Абыл Тілеуұлы. «Арғымақ атта сын болмас»
Сабақтың мақсаты: білімділік – Абыл Тілеуұлының өмірі мен шығармашылығы туралы оқушылар білімін толықтыру; өлеңдерінің мазмұнымен таныстыру. тәрбиелік – ақын мұрасына деген ықылас,құрмет сезіміне тәрбиелеу. дамытушылық – тапсырмалар,сұрақтар,ойындар арқылы оқушылар дүниетанымын, ойлау қабілеттерін дамыту.
Көрнекілік: тірек сызба,суреттер,қосымша материалдар. Пәнаралық байланыс: Қазақстан тарих, қазақ тілі.
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ Сабақтың мақсаты мен міндеттерін еске түсіндіру
ІІІ Жаңа сабақ:
Оқулық мәтінімен жұмыс «Мән мағына» оқыта үйрету ойыны арқылы жүзеге асырылады.
Ойын шарты: Сынып оқушылары мәтінді өздері мұқият оқып шығады да,мәтіннен өздері негізгі деп санайтын жолдардың астын сызып,мәтіннің негізгі ойын бір сөзбен,кейін бір сөйлеммен сипаттайды.Енді оның бір «құпиясын»,яғни онсыз мәтін мағынасыз болатындай бір ерекшелігін табады.Оқушылар кезек-кезек сөздерін,сөйлемдерін оқиды.Қалғандары жауаптың дұрыстығын,нақтылығын бағалайды.
2.Берілген сөздермен лексикалық жұмыс орындау:
Сөздер
Синонимдер
Антонимдер
Мысалдар
Азамат
Бауыры
Тұяқсыз
Сын
Нақыл
Артық
Қадірлі
Ғасыр
3.Ақын туралы берілген мәтіннің тірек сызбасын жасау. Оқулықтың 1-тапсырмасын орындау.
4. Тілеу ақын шығармаларының тілін талдау.Хрестоматия материалдарын пайдалану.
Теңеулер
Метафора
Синонимдер
Тұрақты тіркес
Эпитет
ІV Сабақты бекіту:
«Араның ұясы» техникасын пайдалану.
Шарты: Екі оқушыдан тұратын жұпқа кім не білгендігі жөнінде ойларымен бөлісіп,өздері қойғысы келетін екі сұрақ дайындау жөнінде тапсырма беру. Әрі қарай әр жұп кезекпен сұрақтарын қояды.Бұл сұрақтарға жауапты оқушылар немесе өзім де беремін.Осы техника арқылы берген мәліметтер қорытындыланып,өңделеді.
V сабақты қорытындылау,оқушылар білімін бағалау:
Пікірталас ұйымдастыру.
тілеу ақын өлеңдеріндегі шешен адамға қажет қасиеттер:
Арғымақ атта сын болмас, Қиған қамыс құлақсыз. Азаматта сын болмас. Арты болса тұяқсыз. Айдын көлде сын болмас, Жағасы болса құрақсыз. Асқар тауда сын болмас, Бауыры болса бұлақсыз. Ақ киікте сын болмас, Арты болса лақсыз. Жеті арнада сын болмас, Аяғы болса тұрақсыз,- деп,тіршілікте ешнәрсе елеусіз қалмайтынын танытқандай.
Пікірталас сұрағы: Қазіргі іскер адамға қажет құрал – шешендік өнер,жұрт алдында сөйлей білу өнері деген пікірмен келісесіз бе? Бұған не қосуға болады?
2.Шығармашылық тапсырма: «Тілеудің ақындық қуаты» тақырынба шағын эссе жазу. Талаптары: -Тілеу өлеңінің негізгі арқауы. -Тіл шеберлігі. –Өлеңдерідегі адам,заман және кейіпкердің өз образы төңірегінде жазу.
VІ Үйге тапсырма:
1. Абыл Тілеуұлы туралы тірек сызбаны пайдаланып,мазмұндап беру. 2.Хрестоматияда берілген өлеңдерінің мазмұнымен танысып келу. VІІ Рефлексия кезеңі: Сабақтан алған әсерлері туралы ой бөлісу.