Просмотр содержимого документа
«Урок по дефектологии»
Оңтүстік Қазақстан облысы Шымкент қаласы № 89 мектеп-лицейі
тақырыбындағы
МұғалІм-дефектолог Сугирова Р.Е.
2017-2018 оқу жылы
Сабақтың тақырыбы: « Мамандықтар»
Сабақтың мақсаты: оқушыларды әр түрлі мамандықтармен таныстырып, сол арқылы оқуға, білім алуға деген қызығушылықтарын ояту;тақырып бойынша сөздік қорын байыту және байланыстырып сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; білім дағдыларын:оқу және жазу,қарапайым математикалық амалдарды орындау икемділіктерін дамыту; айналадағы заттар және құбылыстар жайлы білімін кеңейту; зейінін,ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Көрнекіліктері: тақырыпқа байланысты көрнекіліктер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1) Сәлемдесу.
2) Күнтізбелік ақпарат.
3) Тақырыпқа кіріспе:
Мына жұмбақтардың шешуін табыңдаршы:
1.Алып жатқан жан-жақты,
Үйлерді кім тұрғызды. ( Құрылысшы)
2.Өміріңді күзеткен
Ысқырығы күшті адам.Ол кім? ( Милиционер)
3. Өскен шашты жаратпайтын
Қайшысы бар жалаңдайтын. ( Шаштараз)
Осы сөздердің барлығы нені білдіреді? Әрине, мамандықтарды.Бүгін біз мамандықтар туралы айтатын боламыз.
Менің басым ауырып тұр.Қан басымымды өлшеп бересізба?
Сіздің қан басымыңыз қалыпты жағдайда.
«Кішкентай сүретші » ойыны.
Адамның жүзін,
Басы мен көзін.
Айнытпай келбетін,
Салатын кім сүретін? (Сүретші)
Столға атақты адамдардың портреттері тізіліп қойылады.Оқушы бір сүретті мұқият қарап, есіне сақтап қалуы керек.сосын теріс айналып, сол адамды сүреттей бастайды.Ал мұғалім кім оның «моделі» екенін,айтып берілген сипаттамасына сүйеніп анықтауы керек.
«Мен құрылысшымын» ойыны(құм терапиясы).
Жалтылдап қалағы,
Қаланы кім салады? (Құрылысшы)
Оқушы кинетикалық құмдан өз арманындағы үйді құрады.
«Мұғалім боламын» сюжеттік ойыны
.
Білімнің дәнін тереді,
Балаға тәлім береді. (Мұғалім)
Оқушы мен мұғалім екеуі «міндеттерімен» ауысады. «Мұғалім» тақтаның алдына тұрып «оқушыға» сабақ үйретеді, ал «оқушы» партада отырып дәптерге тапсырмаларды орындайды.
«Кітаптар әлеміне саяхат» ойыны
.
Оқушыны кітаптар сөресінің алдына алып барып,кітаптардың және жазушылардың атын оқыту.
Кітап-ұстаз,
Кітап-үйретүші,
Кітап-нағыз дос,жолдас.
Кітапты көп оқып,кітаппен дос болу керектігі айтылып өтіледі.