Просмотр содержимого документа
«Мен аспазшы боламын.»
Жамбыл облысы әкімдігінің жұмыспен қамтуды үйлестіру және әлеуметтік бағдарламалар басқармасының «№4 Арнаулы әлеуметтік қызметтер ұсыну Орталығы» КММ-нің топ тәрбиешісі Тастанбекова Г.
Сабақтың тақырыбы: «Мен аспазшы боламын»
Сабаққа қатысатын балалар: Калинин В,. Мукажадинова А., Муканов А., Шакен Ж.
Мақсаты:
Білімділік:Аспазшы туралы түсініктерін нығайту және олардың қызметіне деген сүйіспеншілігін арттыру. Балаларға азпазшы кейпіне еніп, түрлі тағамдар жасауға болатынын түсіндіру. Сұрақ-жауап.
Тәрбиелік: Балалардың бойында достық сезімін құрметтеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық: Балалардың ақыл-ойын, тілдік қорын, тағамға деген сүйіспеншілігін дамыту.
Сабақтың барысы:
Балалар әуенмен топқа кіріп орындарына отырады.
Тәрбиеші:
-Балалар бізге бүгін көптеген қонақтар келіпті қонақтармен амандасайық.
Балалар:
Күннің көзі ашылсын
Көкке шуақ шашылсын
Құтты қонақ келіпті
Төрімізге еніпті
Амандасу үлкенге
Тәрбиенің басы ғой
Ал, қанекей, бәріміз
«Сәлем» дейік үлкенге.
Тәрбиеші:-Айналамызға қарайықшы топтың іші әдемі безендірілген. Сіздерге әдемі болып күндегіден ерекше киініп алғансындар!
Үстеріңе қандай киім кидіңдер?
Балалар:- Апазшы киімі.
Тәрбиеші: - Бүгінгі біздің іс-әрекетіміз ерекше болғалы тұр. Қанекей сабағымызды бастамас бұрын біз көтеріңкі көңіл күймен бір-бірімізге шаттық шеңбер арқылы жылы лебімізді білдірейік.
Балалар: «Шаттық шеңбер»
Біз балдырған тең басқан
Дос құшағын кең ашқан
Тілегіміз тыныштық
Ашық аспан кең аспан
Мықты болсын іргеміз бәрімізде біргеміз!
Тәрбиеші: - Жарайсыңдар балалар, олай болса бүгінгі іс- әрекетімізді бастайық. Мен сіздерге сұрақтар қоямын сіздер мұқият тыңдап тез-тез жауап беріңіздер.
Қәзір жылдың қай мезгілі?
Қыс.
Қыс мезгілі екенін қайдан білдіңдер?
Күн суық. Қар болады. Т.б.
Жарайсыңдар , балалар, сендер жыл мезгілін ажырата алады екенсіңдер.
Ендеше біз бүгін «Мен аспазшы боламын» ойынын ойнайық. Балалар , сендер біздің күнделікті жейтін нанымыздың қайдан шығатынын білесіңдер ме? – деп нан туралы сурет бойынша әңгімелеу. Сұрақ-жауап.
Ал , ендеше ойынымызды бастайық.
Балалар білесіңдер ме, аспазшы деп кімді айтамыз? Аспазшы туралы түсінік беру.
Бас аспазды тағайындайық. Кім болады?
Балалар: -Асем.
Қалған балалар көмекші болады - деп балаларға ролді бөліп беру.
Тәрбиеші: Ал, ендеше бас аспаздың көмегімен таңғы асымызды дайындайық.
Аспазшы: - Астың үлкені нанға май жағып, үстіне шұжықты турап бутерброд дайындайық. Піскен жұмыртқаны ашып, ортасынан бөліп тарелкаларға саламыз. Бетіне укропты қоямыз. Таңғы асымыз дайын болды.
Сергіту сәті: «Аспаздар биі»
(Балалар тәтті бәліштерден қонақтарға ұсынады, барлығы бірге «ас болсын» деп айтады.
- Балалар бүгінгі оқу іс әрекетімз сендерге ұнады ма?
- Балалар бүгін сендер аспазшы туралы не білдіңдер?
- Аспазшы болу сендерге ұнады ма? Т.б. сұрақтарды қойып , сабақты қорытындылау.
- Олай болса бүгінгі ашық сабағымыз аяқталды. Сау болыңдар!