kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жасушалардың бөлінуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

жасушаға тән тіршілік процестері мен таныстырып, олардың атқаратын қызметін оқушы тұлғасына жете түсіндіру;

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жасушалардың бөлінуі»

Тақырыбы: Жасушалардың бөлінуі, олардың өсуі мен дамуы, мамандануы. Тітіркенгіштік және қозғыштық қасиеттер.

Сабақтың мақсаты: жасуша тіршілік әрекеттерін жан-жақты түсіндіріп, жасуша-
сының өзіндік ерекшеліктерімен таныстыру
Сабақтың міндеттері:
Білімділігі – жасушаға тән тіршілік процестері мен таныстырып, олардың атқаратын қызметін оқушы тұлғасына жете түсіндіру;
Тәрбиелілігі – түрлі тәрбиелік шаралардың әсерімен оқушы тұлғасында жағымды өзгерістерге жету;
Дамытушылығы – пәнге, тақырыпқа байланысты қызығушылықтарын дамыту.
Құрал-жабдықтар: электронды көрсетілімдер, микроскоптар өсімдік жасушасы.
Сабақтың типі: құрастырылған СТО 
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Келмей қалған оқушыларды белгілеп, оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру кезеңі
1. Жасушаның химиялық құрамы қандай? 
2. Бейорганикалық заттарына нелер жатады?
3.Органикалық заттарынанелержатады?
ІІІ. Жаңаматериалдытүсіндірукезеңі
І. Қызығушылығынояту
Жасушаныңтіршілікәрекетідегенімізне?
ІІ. Мағынанытану

Жасушаныңтіршілікциклі
Көпжасушалыағзадажасушаларбелгілібірнақтықұрылыс пен функцияғаиеболады. Соғанқарайжасушалардыңтіршілікетуұзақтығы да әртүрлі. Мысалы, жүйкежәнебұлшықетжасушаларындаэмбриондық даму кезеңіаяқталғансоң, жасушаларбөлінудітоқтатыпәріқарайтіршілікбарысындаөзқызметінатқарады. Ми жасушалары эпидермис, тоқішекэпителийлерісияқтыбасқажасушаларөздерініңарнайыфункциясыбарысында тез тіршілігінжояды. Сондықтан да бұлұлпалардаүздіксізжасушалықкөбеюпроцестеріжүріпотырады. Жасушалардыңбөлінугедайындықкезеңінде, сонымен катар митоз барысындабіріненсоңбіріжүретінжәнеөзарабайланыстыпроцестержиынтығынмитоздық цикл депатайды, олтіршілікциклініңбірбөлігінқұрайды.

Жасушаныңбөлінуі (видеоролик)

Жасушаныңтіршілікциклініңкезеңдері
Жасушаның ДНҚ синтезінедайындықкезеңі (Gt)
G символыменбелгіленеді. Бұлкезеңдежасушада РНҚ мен нәруыздардыңсинтезіжеделтүрдежүріп, ДНҚ биосинтезінеқатысушыферменттердіңбелсенділігіжоғарылайды. GGjфазасыаяқталғансоң, жасушада ДНҚ синтезіжүреді;
ДНҚмолекуласыныңредупликациялануыбелгілібіртәртіппенжүреді. Жаңа молекула абсолюттітүрдеескімолекулағаұқсасболады. Әртүрліжасушалардағы ДНҚ синтезініңұзақтығыбірдейемес: бактериялардабірнеше минут, ал сүтқоректілержасушаларында 6—12 сағат;
ДНҚсинтезініңаяқталуы мен митоздыңбасталукезеңі (G2)
ДНҚ синтезініңаяқталуы мен митоздыңбасталукезеңі G2 фазасыдепаталады. Бұлкезеңдежасушаныңмитозғадайындығытолықаяқталады. Митоздықбөлінужүзеге асу үшінжасушағабасқа да дайындықпроцестеріқажет, яғннжасушаорталығының 2 еселенуіжәненәруыздарсинтезі, оларданжасушаныңөсуінаяқтайтын ахроматин жіпшелеріқұралады. Жасушада митоз процесібасталғанда, жасушаныңфункционалдықбелсенділігіөзгереді. Мысалы, карапайымдылардағыжәнежоғарысатыдағыжануарларлейкоциттерініңкозғалыстары мен сұйықтысіңіруқызметі, амебалардағывакуольдерініңжиырылғыштығытоқталады. Жасушаныңарнайықұрылымдарыжойылады. Мысалы, эпителий жасушаларыкірпікшелері.

Деңгейліктапсырмалар

А тобы
Жасушамембранасыныңқұрлылысы, қызметі
Плазмалемадегенімізне?
Эндоплазмалықтордыкімашты?
Жасушаорталығыныңқұрылысы мен қызметіжайлы не білесің?
Ә тобы
Өсімдікжасушасы мен жануарларжасушасыныңұқсастықтарынеде?
Гольджижиынтығынкімашты?
Ядроныңқұрылысы мен қызметіжайлы не білесің?
Прокариодтардыңзерттелутарихыжайлыайт. 

ІІІ. Ой толғаныс
Сиқырлысандық «иә», «жоқ»

№ Мазмұныиәжоқ
1. Адам денесіжасушадантұрады +
2. Жасушада ДНҚ синтезіжүреді +
3. ДНҚ синтезініңұзақтығыбірдейемес +
4. Жасушатынысалмайды +
5. Жасушабөлінуүшіндайындықпроцесіқажетемес +
6. Цитоплазма құрамында су, нәруыз, май, бейорганикалықзатболады +
7. Жасушабөлінгендеорганоидтарыекіеселенеді +
8. Хромосомада ДНК молекуласыболады +
9. ДНК тұқымқуалаушылыққызметінатқарады +
10. Жасушатіршілікетпейді +

Слайд арқылы суреттер көрсетіледі, оқушыларқайоргоноидпенбайланыстыекенінтабады.
Тырнақтыңөсуі (нәруыз) 
Қолғатікенніңаіруі (лизосома)
Спортшы (митохрондрия)
Көктемдегігүлдер (пластид)
Өсімдікке су құю (вакуоль)
Анасы мен қызыныңұқсастығы (ядро)
Кірпікшелікебісше (қозғалмалыорганойд)
Бактерия (ядроныңболмауы) 
IV. Сабақтықорытындылау
- Бүгінгіөткенсабақтанқандайбілімалдың? 
- Жасушаныңтіршілікциклідегеніміз не? 
V. Оқушылардыбағалау
VІ. Үйгетапсырма














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Жасушалардың бөлінуі

Автор: Таскожин Кайрат

Дата: 26.01.2018

Номер свидетельства: 452628
