САБАҚ:7.1D Жасушалық биология | №24 лицей |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Шабанова А.А |
СЫНЫП: 7 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатысқан оқушылар саны: |
Сабақ тақырыбы | Өсімдік және жануар жасушаларының құрылысы (Жаңа білімді меңгеру) |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты | Өсімдік және жануар жасушаларын ажырату |
Сабақ мақсаты | Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
Бағалау критерийлері | Өсімдік пен жануар жасушаларының құрамбөліктерін анықтайды. Жасушаның құрамбөліктерінің ерекшеліктерін сипаттайды. Өсімдік және жануар жасушаларын салыстырады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ауызша және жазбаша түсіндіре алады. Пәндік лексика мен терминология: цитоплазма, мембрана, хлоропласт, вакуоль, ядро, жасуша қабырғасы. Диалог/жазу үшін пайдалы бірқатар үзінділер Сіздің ойыңызша, бұл қандай жасуша? Не себепті Сіз бұл өсімдік/жануар жасушасы деп ойлайсыз? |
Құндылықтардыдарыту | Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік: Құрмет: Ынтымақтастық: Ашықтық: Еңбек және шығармашылық: |
Пәнаралықбайланыстар | Жасушаның құрамбөліктерінің қызметін сипаттауда және физикалық қасиеттерін түсіндіру кезінде физика пәнінен алған білімдерін қолданады. |
АКТ қолдану дағдылары | Өсімдік пен жануар жасушалары ерекшеліктері туралы қосымша ақпарат іздеуде қолданады. |
Бастапқы білім | 7-сыныптың «Тірі ағзалардың алуан түрлілігі» бөлімінен тірі ағзалардың біржасушалылар және көпжасушалыларға жіктелетіндігін біледі, 5-6 сыныптардан тірі ағзаларға тән ортақ қасиеттері мен жасуша туралы біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 0-5 минут | (ТЖ) Жағдаятты сұрақ қою. Өсімдік және жануар жасушалары бірдей ме? Олардың әртүрлі болуының себептері неде деп ойлайсыз? | презентация |
Сабақтың ортасы минут 6-15 минут 16-32 минут 33-36 минут | (ЖЖ) Өсімдік және жасушаларының суретін көрсету. Жасушаның құрамбөліктерін атап, айырмашылықтарын анықтау. (ЖЖ) (М) Оқушыларғақолда бар құралдардан жасушаның моделін жасауды ұсыну. Бұл модель болуы мүмкін: • аппликация; • 3D модель; (ЖЖ) Оқушылардан жасуша моделін қолданып, әрбір жасушаның құрылымдық ерекшеліктерін түсіндіруді сұрау. (Ж) Өсімдік және жануар жасушаларындағы құрам бөліктерді анықтап, «˅» таңбасын қою арқылы, ұқсастық және айырмашылықтарын табу. Жасушаның құрамбөліктері | Өсімдік жасушасы | Жануар жасушасы | Жасуша мембранасы | | | Жасуша қабырғасы | | | Цитоплазма | | | Вакуоль | | | Ядро | | | Хлоропласт | | | (Ж) Жасушаның құрамбөліктерініңсипаттамалары мен қызметтері жазылған парақшаны тарату. Жасушаның органоидтарын анықтау. Жасуша мембранасы Жасуша қабырғасы Цитоплазма Нағыз вакуоль Ядро Хлоропласт № | Жасушаның бөліктерінің сипаттамалары | Атқаратын қызметтері | 1 | Өсімдік және жануар жасушасының сыртын қаптайды | Жасушаның ішкі құрам- бөліктерін қорғайды | 2 | Өсімдік мембранасының сыртынан қоршайды | Өсімдік жасушасының пішінін тұрақты сақтайды | 3 | Жасушаның ішкі ортасы, қоймалжың сұйықтық | Жасушаның құрамбөліктерінің өзара байланысын орнатады | 4 | Тек өсімдік жасушасында кездеседі. Іші сұйықтыққа толы | Суды қорға жинайды | 5 | Эукариотты жасушаларда болады | Генетикалық ақпарат орналасқан | 6 | Жасыл түсті, сопақша пішінді | Фотосинтез жүреді | | РРТ
контейнерлер, ермексаз, желе, жұмыртқа тәрізді контейнерлер, моншақтар
|
Сабақтың соңы 37-42 минут
43-45 минут | (ҚБ)Сызбада жануар мен өсімдік жасушалары көрсетілген. Тор көздерге белгіленген ортақ құрылымдардың атауларын жазу. Тек ғана өсімдік жасушасына тән екі құрылымды суретте белгілеп, атауларын жазу Өсімдікті жануар жасушасынан қалай ажыратамыз? |
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Қызығушылығы жоғары оқушыларға Венн диаграммасы арқылы өсімдік және жануар жасушаларын салыстыру тапсырмасы беріледі. Кейбір оқушыларға жасуша құрамбөліктерінің суреттерін салу тапсырмасын беруге болады. | Сұраққа жауап беру; Суреттерді пайдалана отырып, жасушаларды салыстыру; Жасушаның құрамбөліктерінің ерекшеліктерін өсімдік және жануар жасушаларын моделдеу кезінде сипаттау; Өсімдік және жануар жасушаларының ұқсастығы мен айырмашылығын анықтау кезінде білу мен түсіну дағдылары тексеріледі. Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырманы орындау кезінде қорытынды бағалау жүргізіледі. Сабақ соңында кері байланыс орнатылады. | Жасушаны моделдеуде дымқыл сүрткіш және үлгіге арналған тақтайша беріледі. Модельдеу барысында оқушылар орын ауыстырып, қозғалады. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|