Сабақтың тақырыбы: Жануарлар дүниесінің әртүрлілігі
Мектеп: №271 орта мектеп
Күні: 08.04.2017ж.
Мұғалімнің аты-жөні: Қайырбай А.Т
Сынып: 2 «Ә»
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар:
Осы сабақтың көмегімен қолжеткізілетін оқу мақсаттары
Жануарлар дүниесінің әртүрлігі туралы түсінік қалыптастыру, жануарлардың топтарға бөліну ерекшеліктерін түсіндіре отырып, білімдерін тереңдету.
Сабақтың мақсаттары
Барлық оқушылар: Жануарлардың топтарының бөліну ерекшеліктерін ажыратып, салыстыра және анықтай алады
Оқушылардың көпшілігі:
Үй жануарлары мен жабайы жануарларды түсіндіре алады сонымен қатар олардың қоректенуін айта алады.
Кейбір оқушылар: Мысалдармен жануарлардың қоректенуін, тіршілігін түсіндіре алады.
Жануарлар топтарының айырмашылығы бар екендігін сипаттайды,, және мысал келтіре алады, талдайды кем дегенде(2-мысал).
Тілдік мақсат
2-минут
жылқы
лошадь
horse
қой
баран
sheep
сиыр
корова
cow
тиін
белка
squirrel
қоян
кролик
rabbit
аю
медведь
bear
ит
собака
dog
тышқан
мышь
mouse
жылан
змея
snake
кірпі
ежик
hedgehog
Алдын-ала білімдер
Жануарлардың қайсысы қай топқа жататыны туралы біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жұмыс
Ресурстар
0 – 3 мин
3-15мин
15-25минут
2-минут
5-минут
2-минут
2-минут
3- минут
I-ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу
Психологиялық ахуал
Ауа-райы болжау арқылы
Айзере:Сәлеметсіздерме құрметті ұстаздар, оқушылар бүгінгі күннің ауа-райы болжамымен таныс боласыздар Сыр Елі Қызылорда қаласында бүгін 8 сәуір күндіз +18 С жылылықты көрсетіп тұр, ал түнде - 5 С көрсетіп тұр. Бүгінгі ауа-райын таныстырған ____________________
Күндеріңіз шуақты
Көңілдеріңіз жайдарлы болсын!
II-Үй тапсырмасын сұрау
Оқушыларды 3 топқа бөлу, жануарлар суреті бойынша шенбер жасау арқылы оқушылар кез келген жануардың суреті бойынша топқа бөлінеді.
I-топ Жыртқыш
II-топ Өсімдікқоректі
III-топ Жәндікқоректі
Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында тапсырма:әр топқа 2 суреттен сурет бойынша сипаттама беріп қай жануардың қай топқа жататынын анықтайды.Әр топ «Басбармақ»әдісі арқылы бағалайды.
«Аңдардың күзгі тіршілігі»тақырыбындағы 1-сынып бойынша борсықтың, аюдың,ақкістің, қоянның немен қоректенуін еске түсіру мақсатында рөлдік ойын ойнату арқылы.
III-Жаңа сабақ
Жаңа тақырыпты ашу мақсатында видео көрсету арқылы жәнеде сурет.
Өсімдіктер сияқты жануарлар да алуан түрлі болып келеді. Жер бетінде жануарлардың түрлері өте көп. Ғалымдардың зерттеуі бойынша олардың 2 млн-дай түрі белгілі болды. «Жануар» сөзі парсының «джан-джанвар» деген сөздің екінші бөлігінен алынған. «джан-джанвар» қазақша-жануар әлемі, яғни дүние жүзіндегі тірі мақұлықтар дегенді білдіреді.
Жануарлар мынадай топқа бөлінеді:
ЖАНУАРЛАР:Құстар, балықтар, жорғалаушылар, қосмекенділер, бунақденелілер, сүтқоректілер деп 6-топқа бөлінеді.
Құстар-8600 түрі бар. Айырмашылығы ұшады.
Балықтар.Балықтардың 20 000 түрі бар. Олардың айырмашылығы жүзеді.
Қосмекенділер.Қосмекенділердің-4000 түрі бар. Олардың айырмашылығы құрлықта да, суда да тіршілік етеді.
СүтқоректілерСүтқоректілердің – 5000 түрі бар. Олардың айырмашылығы балаларын өз сүтімен асырайды.
Жорғалаушылар.Жорғалаушылардың – 8000 түрі бар. Олардың айырмашылығы бауырымен жорғалайды.
Жәндіктер.Жәндіктердің – 700 000 түрі бар.
Жануарлар тіршілік етуіне байланысты
Жабайы Үй жануарлары
кірпі, жылан,қасқыр, мысық,ит,сиыр,қой
аю,жәндітер т.б ешкі,түйе,жылқы т.б
Жануарлар қоректенуіне байланысты
Жыртқыш Өсімдікқоректі Жәндікқоректі
Мысық, ит,аққіс қой,ешкі,сиыр кірпі,борсық
тышқан, қоян шөп,жапырақ жәндіктер
Сергіту сәті:Видео көрсету « Барлығы өз қолыңда»
IV-Жаңа сабақты бекітуге арналған тапсырмалар
Содан кейін әр топқа дайын суреттер ақпараттар арқылы плакат жазып қорғайды. Әрбір топ «Басбармақ әдісі » арқылы бірін-бірі бағалайды.
Топқа тапсырма беру үшін уақыт беру керек. 3-топқа сәйкестендіру, семантикалық карта мен жұмыс тапсырмалары.
Жеке тапсырма тест 5-сұрақтық 50-ұпай жинау керек.Әр сұрақ10 балдық жүйемен.
1.Үй жануарлары:
А)жылан, қасқыр,түлкі
Ә)сиыр,ешкі,жылқы, қой
С)Кірпі, торғай,аю
2.Жануар сөзі қай елден енген:
А)парсы
Ә)өзбек
С)қытай
3.Өсімдікқоректі жануарлар:
А)мысық, ит, шыбын
Ә)балық, жылан, торғай
С)жылқы,сиыр,қой
4.Жәндікқоректі жануарлар:
А)мысық, аю, аққіс
Ә)кірпі, борсық
С)қоян, қой, сиыр
5.Жануарлар қоректенуіне қарай неше топқа бөлінеді?
А)2
Ә)5
Б)3
Ойын Логикалық тапсырма3 минут
1.Жарты тиіннің салмағы 3 кг, ал тұтас тиіннің салмағы қанша? 2.Кірпі -ана мен кірпі-қыз кезектесіп шыбын аулап отыр: анасы бір шыбын, қызы бір шыбын, анасы бір шыбын, қызы бір шыбын т.с.с. Анасы мен қызының қайсысы көп шыбын аулайды? 3. Зообақтағы піл 3 ересек адамды немесе 6 баланы тарта алады. Піл әкесі мен анасы және ұлы мен қызы бар отбасыны тарта ала ма? 4.Сұр қасқыр,көк қасқырға қарағанда жиі, ал ақ қасқырға қарағанда сирек ұлыйды. Қай қасқыр жиі ұлыйды
Нұсқаулықты мына мекен-жайдан алуға болады:
Дүниетану 1-сынып оқулығы
https://yandex.kz/video/search?text=%D0%B6%D0%B0%D0%BD%D1%83%D0%B0%D1%80%D0%BB%D0%B0%D1%80%20%D3%99%D0%BB%D0%B5%D0%BC%D1%96
2-минут
Рефлексия: Блоб ағашы арқылы
V.Үйге тапсырма:Жануарлар дүниесінің әртүрлігі оқып келу, жануарлардың суретін салып келу.
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сізқандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз?
Пәнаралықбайланыстар
Денсаулықжәнеқауіпсіздік
АКТ-менбайланыс
Құндылықтарменбайланыс
(тәрбиелейтін элемент)
Қабілеті жоғарырақ оқушыларға арнайы тереңдетілген тапсырмаларды орындату; Қабілеттері төменірек оқушыларға сәйкестендіру сынды тапсырмалар беруді жоспарлаймын.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды мақсатында топтық тапсырмаларды бекіту үшін топпен орындауға тест тапсырмасын
орындату.
Оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін блоб ағашы бағалау парағы арқылы бағалаймын
Топпен жұмыс барысында ұжымға сыйластықпен қарау, бір-бірінің ойын тыңдап, өз қызметін жауапкершілікпен атқару.
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?
Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).
Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?
1:
2:
Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?