kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жалпы биологияға кіріспе 10 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

10 сынып биологияға сабағына  кіріспе.

10 сынып сабағына қысқаша тусінік беріліп мағынасын айту.

10 сыныпта не туралы өтетінін қысқаша тусіндіру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Жалпы биологияға кіріспе 10 сынып»

Пәні: Биология

Сынып :10

Мерзімі: 8.09.16ж

Мұғалімі: Айдарбекова З.С

Жаңа тарау:

Жалпы биологияға кіріспе

Тақырыбы:

Биология ғылымы. Ғылымдар жүйесіндегі биологияның орны

және маңызы. Биологияның басқа ғылымдармен байланысы. Жа-

ратылыстану — ғылыми пәндер жүйесіндегі «Жалпы биология»

курсының алатын орны, мақсаты мен міндеттері.

Сабақтың мақсаты:

Биология ғылымы ғылымының еекшеліктерін тереңдете түсініп, оның басқа ғылымда алатын орны қандай екендігін практикалық тұрғыда дәлелдей отырып, биология ғылымының орның басқа ғылымдармен байланыстарын ұғыну. 

Күтілетін нәтиже:

Жалпы биология ғылыми туралы білімдерін  тереңдете түсініп, сыни тұрғыда ойланып,  тірі ағзаның тірішілік әрекеттерін  түсініп, күнделікті өмірде өз денсаулығын сақтай білуді ұғынады.

Түйінді идеялар:

Топтық жұмыс орында барысында оқушылар жалпы биологияның ерекшелігін  түсініп, жалпы биология курсындағы кейбір ерекшеліктерді практикалық тұрғыда орындай біліп, сыни   тұрғыдан ойлауға дағдылану.

Уақыты

                      Тапсырма

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс әрекеті

1

мин

Сергіту сәті «Қызыл өрік»

 

 


1

Топқа бөліну

Сынып 3 топқа бөлінеді

1- топ: Тірі ағзалардың негізгі қасиеттері

2- топ: Жасушаның құрылысы мен қызметі

3- топ: Жасушады заттың алмасуы мен энергияныңтүзілуі

4-топ:   Ағзаның көбеюі

5-топ:   Генетика

Ұйымдастыру топқа бөлу

Үстелдің үстінде топ аттары жазылып қойылған

Топқа бөлінді

Әр оқушы өз орнын тауып  отырады

Ынтымақтастық қарым-қатынас орнату

3

мин


« Миға шабуыл»

Жалпы биология ғылыми туралы өз ойларын жазу.


Постер құруға 

А3қағаздар,түрлі-түсті маркерлер, стикерлермен қамтамасыз етілген

Миға шабуыл арқылы сыни тұрғыда ойланып, жүйке жүйесі туралы не білетінін

Өз ойларын ортаға салады.

7

мин

 Мәтінмен жұмыс

Топпен жұмыс 5- топқа бөлінеді.

Әр топтағы оқушылар 1-5 деген номермен номерленеді. Әр оқушыға жекеленген тапсырмалар беріледі.

№1 оқушы – Тірі ағзалардың негізгі қасиеттері

№2 оқушы  Жасушаның құрылысы мен қызметі

№3 оқушы  Жасушады заттың алмасуы мен энергияның түзілуі

№4 оқушы  Ағзаның көбеюі

№5 оқушы  Генетика

 

мәтінмен

Дәптерлер, оқулық

Оқулықпен жұмыс

Түртіп алу стратегиясын пайдаланып, өз ойларын дәптерлеріне жазады

және Постер құрып үйренеді.

Ресурстармен танысты


12

мин

Мәтінмен жұмыс істеп, оқушылар номерлер бойынша топтасады. Жигсо-1 және Жигсо-2 әдіс арқылы

 Топ бойынша тақырыптың мазмұнын ортаға салып түсінгенне кейін әр топ мүшелері постер құру әдісі арқылы тақырыптың мазмұнын қағаз бетіне түсіреді. Тақырыптың мазмұның түсініп алғашқы орынға қайта қайтады.(Жигсо-2 әдісі бойынша)

Топпен жұмыс

Бір-бірін тыңдау, ынтымақтастық, өз ойын айту

7мин

 ( әр топ өзінің шығармашылығына байланысты).

Постер әдісі арқылы мәтін бойынша өз ойларын бір-біріне жеткізеді.

 

Түрлі- түсті маркерлер, А3қағаз

Топпен әр оқушы өз пікірлерін айту арқылы тақырыптың мазмұнын сызбанұсқа және сурет арқылы бейнелейді


10

мин


Постер қорғау Әр топтан бір оқушы жасаған жұмыстарын қорғайды. Бір- бірін бағалайды.Постер қорғаған кезде оқушылар бір- бірін мұқият тыңдап отырады. Себебі

әр топтың жасаған постерін бір-бірі арқылы бағаланады.

Бағалаған кезде 1топты -2топ, 2топты-3 топ, 3топты-4 топ 4топты-5 топ, 5 топты-1 топ  бағалайды.

Әр түрлі стикерлер беріліп оқушылар өз бағасын жазып, постерге

Бірін-бірі бағалау


3 мин


Рефлексияны жазбас бұрын ең үздік топты аңықтап, талдап, бағалау керек. Әр топтағы оқушылар сабаққа белсенді қатысып,сыни тұрғыдан ойлана отырып, өз бетінше шешім қабылдаудыүйренеді,топтық бағалауды үйренеді, әділ баға беруге үйренеді.

Рефлексия ұйымдастыру , мадақтау

Әрбір оқушы өз-өзін бағалау.

1

мин

Үйге тапсырма: Оқулықтағы кестені толтыру

Шығармашылық  жұмыс: Жасуша бейнесін салып келу

 

 



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Жалпы биологияға кіріспе 10 сынып

Автор: Айдарбекова Зуфлима Серғалиқызы

Дата: 16.11.2016

Номер свидетельства: 359462
