kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Урок по биологий 9 класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок интересный,обемный.По биологий 9 класс.По обновленке...

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Урок по биологий 9 класс»

Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп:

Сабақ тақырыбы: Сыртқы факторлардың флоэмада зат тасымалына әсері: температура, ылғалдылық, жарық

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны: 20

Қатыспағандар саны:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты:

9.1.3.4-сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттеу

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар: Сыртқы факторлардың флоэма арқылы заттардың тасымалдануына әсерін зерттейді.

Оқушылардың басым бөлігі: Флоэма бойынша заттар тасымалының қарқындылығына температура мен ылғалдылықтың өзгеруі әсер ететінін анықтайды.

Кейбір оқушылар: Флоэма бойынша заттар тасымалы қарқындылығын арттыру себебін талдайды.

Ойлау деңгейі:

Қолдану,талдау

Бағалай критерийлері:

1.Сыртқы факторлардың заттардың тасымалдануына тікелей әсерін сипаттайды.

2. Флоэма бойынша заттар тасымалының қарқындылығына температура мен ылғалдылықтың өзгеру әсерін анықтайды.

3.Сыртқы факторлардың флоэма бойынша заттар тасымалы қарқындылық әсерін зерттейді.

Тілдік мақсаттар:



Тілдік дағдылар:

1.Өсімдіктерде органикалық заттар флоэма арқылы екі бағытта ... және ... тасымалданады.

2. Қайың бүршік жарып, жас жапырақ қалыптасқан кезде адамдар «...» алады. Тәулігіне бірнеше литр қайың шырынын жинауға болады.Бірақ ағашты зақымдамау үшін ... артық жинамау керек.

Оқылым/тыңдалым: мәтіндермен жұмыс, оқу, түсіндіру, баяндау;

Айтылым: топтық жұмыстағы диалог

Терминология: флоэма, сүзгілі түтіктер, сахароза, тасымалдау, ассимилянттар

Сөз тіркестері:

1)Органикалық заттардың тасымалдануы минералды заттар мен судың тасымалдануынан қалай ерекшеленеді?

2)Флоэма бойымен заттардың қозғалу жылдамдығына әсер ететін факторларды сипатта?

Құндылықтарды дарыту:

-Бірлік пен ынтымақтастықты сақтауға, бірлесе еңбектенуге баулу;

-Оқушылардың жұптық жұмыс жасау дағдыларын жетілдіре отырып, бір-біріне құрметпен қарау.

Пәнаралық байланыстар:

Химия- тағамдық қоректік заттар

Физика- диффузиялық қозғалыс

Алдыңғы оқу:

Биология- Флоэма мен ксилеманың элементтерінің құрылысы туралы білімі қалыптасқан.

Жоспар


Жоспарланған жаттығулар


Сабақтың

басы

10 мин









1 мин



1 мин




3 мин


1 мин


4 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

Жағымды ахуал туғызу үшін көтеріңкі көңіл-күйді сипаттайтын сөз тіркестерін айтуды сұраймын.

Өткен тақырып «The hat» бағдарламасы арқылы оқушыларды үш топқа топтастыру. (компьютерлік бағдарламаның кездейсоқ таңдауы бойынша оқушылар топтасады.)

Үй тапсырмасын сұрау: Жеке жұмыс «Plickers» бағдарламасы арқылы тест сұрақтары.

Бағалау: Дайын үлгі жауап арқылы өзін-өзі бағалау жүзеге асады.

Ой қозғау және тақырыпты ашу мақсатында

«Су және фотосинтез өнімдерінің тасымалдануы» бейне жазба көрсету.

1)Фотосинтез процесінде қант, су ерітіндісі өсімдіктердің қандай бөліктері арқылы өтеді?

2) Ерітінді өсімдіктердің қандай бөліктеріне таралады?

3) Фотосинтездің бірінші реттік өнімдері қоректік заттың қандай қор заты ретінде сақталады?

Кері байланыс




АКТ




Интербелсенді тақта




Bilimland. Kz

Аудиотыңдалым

Ноутбук

3928 «Өткізгіш ұлпалар»

Сабақтың

ортасы

25 минут








































4 мин








5 мин



























2 мин

1 мин


1 мин




5 мин


























































1 мин



4 мин

























2 мин

Топтық жұмыс

Негізгі ресурс оқулықты жеке әр оқушы оқиды, топта талқылайды.

Ролдерге бөлінеді.

  1. Хатшы

  2. Уақыт сақшысы

  3. Көшбасшы

  4. Баяндамашы

  5. Бақылаушы (ішкі,сыртқы)

Концептуалдық кестені топта бірлесіп толтырады.

1-топ

Фактор

Ерекшелігі

Маңызы




2-топ

Фактор

Ерекшелігі

Маңызы





3-топ

Фактор

Ерекшелігі

Маңызы




Әр топ баяндамашылары жұмыс нәтижелерін қорғайды.

Бағалау.Бақылаушының бағалау парағы


Кері байланыс:

  • Бірлесіп жұмыс жасау ұнадыма? Несімен ұнады?

  • Топтық жұмыста не үйрендіңіздер?


Жұптық жұмыс.

«Сәйкестендіру тесті» арқылы жұмысты ұйымдастыру.

1-жұпқа


2-жұпқа

Сол жақтағы тізімнен ксилема мен флоэмаға тән ерекшеліктерді белгілеңіз?


Ксилема

Флоэма

Өлі жасушалар



Тірі жасушалар



Түтіктер



Сүзгілі түтік элементтері



Органикалық заттардың тасымалдануы



Су тасымалдау




3-жұпқа

Тест


  1. Флоэма арқылы негізінен жапырақтарда түзілетін ________ өнімдері тасымалданады.


  • дисбаланс

  • ассимиляция

  • фотосинтез

  • дұрыс жауабы жоқ

  1. Ксилема мен флоэмалар ________ өсімдіктің барлық жасушаларына тасымалдайтын өткізгіш ұлпаға жатады.


  • протеиндер

  • тек қана суды

  • суды және қоректік заттарды

  • барлық жауап бұрыс

  1. Кейбір өсімдіктерде өткізгіш шоқты құруға ________ қатысады.


  • ксилема

  • камбий

  • колленхима

  • флоэма


Бағалау: Жұптар бір-бірін дайын жауап үлгісі арқылы бағалайды.


Жеке жұмыс.

1- тапсырма. Флоэма бойымен заттардың қозғалу жылдамдығына әсер ететін факторларды сипатта?

2- тапсырма. Суы бар стақандарға салынған екі бұтақтың бір-бірінен айырмашылығын анықта?


Бағалау критерийлері

Дискриптор

1.Сыртқы факторлардың заттардың тасымалдануына тікелей әсерін сипаттайды.


  • Флоэма бойымен тасымалдауға әсер ететін үш факторды атайды.

2. Флоэма бойынша заттар тасымалының қарқындылығына температура мен ылғалдылықтың өзгеру әсерін анықтайды.


  • Суы бар стақандағы екі бұтақтың қараңғы және жарық жерде тіршілік етуін анықтайды.


Сараланған тапсырма

Сыртқы факторлардың флоэма бойынша заттар тасымалы қарқындылық әсерін зерттеңіз?

-Қайың шырынының бөлінуі көктемде біркелкі жүрмейді.Ол 12-18 сағатқа дейін белсенді ағады, ал түнгі 12 ден таңғы 6-ға дейін өте баяу ағатындығын зертте?


Сараланған тапсырмалар (Кейбір оқушылар үшін)



Бақылаушы парағы







Үлестірмелі материал (сурет,кесте)

Е.А. Очкур, Ж.Ж.Құрманалиева, Л.Е.Аманжолова Жалпы білім беретін мектептің 9 сыныбына арналған биология оқулығы Алматы «Мектеп» 2019 ж















Бақылаушының бақылау парағы






1-қосымша















2-қосымша















3-қосымша



























АКТ презентация

Сабақтың

соңы

5 мин











3 мин









2 мин





Рефлексия

«Маған мына жерден 5 нәрсені айтшы...»

  1. Біз бүгін ... оқып, білдік

  2. Біз ... жақсы орындадық

  3. Топ ... жақсы алып шықты

  4. Біз ... туралы көбірек білгіміз келеді

  5. Қазір біз бұдан 40 минут бұрынғы білмейтін ... білеміз.


Үйге тапсырма беру:

1.Флоэма бойымен заттардың тасымалдануы жылдамдығын анықтау барысында тәжірибе жасау.

2. «Флоэма бойымен заттардың қозғалу жылдамыдығына әсер ететін факторлар» эссе жазу









АКТ

Презентация

Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Тапсырманы саралау кезінде білім деңгейі әртүрлі оқушылардың орындау қабілеттеріне мән беремін;

Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай көмек керек пе, әлде күрделі тапсырмалар қажет етеді ме? деген сұрақтарды өзіме басшылыққа аламын;

Күрделілігіне қарай ілгерілеп отыратын сұрақтарға басымдық беремін.

1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында сұрақтар беріледі.

2. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, бақылаушының бағалау парақшасы бойынша жетістіктерін айқындау.

3.Кері байланыс «Маған, мына жерден 5 нәрсені ата» әдісі.



Жұмыс жасу барысында қауіпсіздік ережелерін ұстанады.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Урок по биологий 9 класс

Автор: Игисинова Алмагуль Калимерденовна

Дата: 08.01.2020

Номер свидетельства: 534840
