kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тері аурулары мен гигиенасы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тері аурулары мен гигиенасы»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: КММ № 19ОМ

Бөліп шығару

Күні:25.01.2021

Мұғалімнің атыөні:Cадирова Акзат Сейлхановна

Класс:8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Тері аурулары мен гигиенасы

Оқу мақсаты:

8.1.5.4 тері ауруларының алдын алу шараларын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Тері ауруларын сиппаттау

Оқушылардың басым бөлігі: Тері ауруларының пайда болу себептері, жұғу жолдарын біледі

Кейбір оқушылар: Тері гигиенасы тұжырымдау

Бағалау критерийлері

  • Тері ауруларын сиппаттайды

  • Тері ауруларының пайда болу себептерін, жұғу жолдарын түсіндіреді

  • Тері гигиенасын тұжырымдайды

Тілдік мақсаттар

Дерма, Эпидермис, май жасұнығы, теміреткі, стрептококк, стафилококк, патогенді саңырауқұлақ, трихофития, микроспория

Құңдылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» – зайырлы қоғам және жоғары руханият

Пәнаралық байланыс

Дерматология – организмнің сыртқы жабыны теріні зерттейді;

Зоология: жануар жасушасының құрылысы сипатталады;

Микробиология: бактерияның жасушасы, тіршіліктегі көбеюі, маңызы сипатталады.

Цитология: Жасуша құрылысы анықталады.

Алдыңғы білім

8.1.5.3 терінің құрылысы мен оның бөліп шығарудағы маңызын сипаттау

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

Оқушылар ұсынылған он екі сөздің ішінен ұсынылған он екі сөздің ішінен 3 сөзді таңдап өз көңіл күйлерін нақты жеткізе алады. 1. Ашу

2. қуаныш

3.қанағаттанбау

4.Қанаттану

5.Тыныштық

6.Сенімділік

7. Лаззат алу

8. Сенімсіздік

Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Кім шапшаң» ? тері қабаттары туралы сипаттамалар оқылады, оқушылар жауабын экранға көсетеді. (дерма, эпидермис, май жасұнығы)

әртүрлі түсті әріптер бейнеленген қағаз қиындылары.

Сабақтың ортасы

25-30 мин

Оқушыларға сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбын ашамыз.

«Тері аурулары мен гигиенасы»

Призентация пайдалана отырып сабақ түсіндіріледі.









жасушаларының айырмашылықтары салыстыра отырып түсіндіреді


критерийлер

дискрипторлар

балл

Постер жасаудағы

талаптар

-Тақырыпқа сай келуі

-Мазмұндылығы

-Жүйелігі

- Ұқыптылығы

1

1

1

1



ҚБ.«Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.


2-тапсырма Кестемен жұмыс

Саңырауқұлақ және бактерия жасушасына сәйкес келетін сипаттаманы анықтаңдар:

А. Эукариотты организм

Ә. Жасуша қабықшасының құрамы целлюлозды-хитинді

Б. Орталық органоид- Ядро

В. Плазмолемма –липидтер мен нәруыздардан тұратын мембрана

С.Талшықтар –арнайы қозғалыс органеллалар

Д. Жасуша қабықшасының құрамы Пептидогликан-муреин

Саңырауқұлақ

Бактерия




Дискриптор

балл

  • эукариотты организмді анықтады;

1

  • жасуша қабықшасының құрамындағы көмірсуды анықтайды;

1

  • ядросы жоқ организмді анықтайды;

1

  • талшығы бар организмді анықтайды;

1


ҚБ.«Көңілді смайликтер» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.


3-тапсырма

Видео: Бактериялардың медициналық маскамен және онсыз таралу айырмашылығын көрсету.

Бактериялар — тек микроскопта ғана көрінетін аса ұсақ жасушалар және олар көптеген әр алуан аурулар туғызады Бактерия - бір жасушалы организм, көбісі таяқша пішінді болып келеді. Бактерия негізінен түссіз тек кейбіреулерінде ғана аздап бояғыш заттар кездеседі. Фотосинтез құбылысы жүретін көк-жасыл қызыл түсті өкілдерін цианобактериялар деп атайды; ядросы, митахондриясы, пластидтері қалыптаспаған өте кішкентай біржасушалы организмдер.Бактериялар – табиғатта ең көп тараған, Алғаш рет бактерияларды 17 ғасырда голланд ғалымы, микроскопты жасаған – Антони ван Левенгук байқаған. Мысалы, 1 г қара топырақта 2 – 3 млрд. бактериялар, 1 г құмды топырақта 150 мың бактериялар, адам көп жиналған бөлме ауасының 1 м3-інде он мыңдай бактериялар тіршілік етеді. Олардың пішіндері әртүрлі: шар тәрізділерін – кокк, қосарланғандарын – диплококк, таяқша тәрізділерін – бациллалар, үтір тәрізділерін – вибриондар, таға тәрізділерін терроидтар, жүзім тәрізді шоғырланғандарын – стафилококтар деп атайды. Бактериялардың ұзындығы 1 – 20 мкм, ені 0,1 – 10 мкм, ал жіп тәрізділерінің ұзындығы 50 – 100 мкм-ге жетеді. Қолайсыз жағдай туғанда сырты қалың қабықпен қапталып спора түзеді. Бактериялар өте төменгі температурада (–1900С-та, ал споралары –2530С-та) тіршілік ете береді. Бактериялардың көбеюi клетканың екiге бөлiнуi арқылы жүредi (жыныссыз көбею). Бөлiну жылдамдығыжоғары әр 20 мин. бiр бөлiнедi. Мұндай жылдамдықпен 6 сағат iшiнде бiр клеткадан 250 мың клетка түзiледi. Кейбiр кезде бактерияларда жынысты көбеюге ұқсас процесс (генетикалық ақпарат алмасу) байқалады. Қолайсыз жағдайда бактериялар спора түзедi. Спора күйiнде бактериялар жоғарғы және төменгi температураға төзiмдi және ұзақ уақыт бойы сақталуы мүмкiн. Осылай сiбiр жарасының таяқшасы спора түрiнде 30 жыл бойы өз тiршiлiк ету мүмкiндiгiн сақтайды.


«FILA» әдісі арқылы жоғарыда берілген бактерия туралы мәліметтер мен видеоларға сүйене отырып кестені толтыру.

Бактериялардың тіршіліктегі көбею маңызын тұжырымдайды


Бактерия туралы фактілер

Бактерия туралы идеялар (пікір жазу)

Бактерия туралы сұрақтар (2жіңішке, 1жуан)

Бактерияның маңызы /зияны дәлелдемелер арқылы анықтау.

F

I

L

A









Дискриптор


балл

  • Бактериялар туралы фактілер анықталады;


1

  • Бактериялар тіршіліктегі маңызы мен зияны анықталады;



1


ҚБ. «Бас бармақ» әдісі

  • Керемет

  • Жарайсың

  • Жақсы



Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева,

М.А.Нуртаева

Биология оқулығы

10 класс






























































https://ikaz.info/ мәлімет

Ғаламтор желісі Youtube каналы

















Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс

«Сөйлемді аяқтау» әдісі

«Мен үшін қиын болды......»

«Мен түсіндім, үйрендім......»

«Мені таңқалдырды......»

«Алдағы уақытта......»


Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларғақандайтапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау


1. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушыларға мәтіндегі тақырыпшалар бөлініп беріледі. Әр топ оқушылары постер жасап,жеке,жұппен,топпен өзара талқылап бір-біріне түсіндіреді.

2. кестемен жұмыс

Саңырауқұлақ және бактерия жасушасына сәйкес келетін сипаттаманы анықтаңдар:


3. «FILA» әдісі

бактерия туралы мәліметтер мен видеоларға сүйене отырып кестені толтыру.



ҚБ.«Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.

ҚБ.«Көңілді смайликтер» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.

ҚБ. «Бас бармақ» әдісі

  • Керемет

  • Жарайсың

  • Жақсы

Әр тапсырмадан кейін дискриптор беріледі, балл қойылады.

Сынып бөлмесінің тазалығы, биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері, АКТ құралдарын қолданудағы қауіпсіздік ережелерін қадағалау.


Сабақ бойынша рефлексия




Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезендерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?





Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты?)

1:



2:










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Тері аурулары мен гигиенасы

Автор: Садирова Акзат Сейлхановна

Дата: 29.01.2021

Номер свидетельства: 571778
