Сабақтың тақырыбы: §38. Көру мүшесінің құрылысы мен гигиенасы. Eye structure and Hygienes. Структура и гигиена глаз. | ||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.7.1 Көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау. | |
Сабақтың мақсаты | - Көздің құрылысын түсіндіру; - Көздің құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты анықтап сипаттау; - Көру жітілігі мен көру аймағының шегін зерттеу. | |
Бағалау критерийі | - Көру мүшесі арқылы қабылдау ерекшеліктерін сипаттайды; - Көру мүшесінің құрылысы мен қызметі арасындағы байланысты айқындайды; - Көру жітілігі мен көру аймағының шегін анықтап, көрудің маңызы мен гигиенасын түсіндіреді. | |
Құндылықтарға баулу | «Зайырлы қоғам және руханият» құндылығы аясында көру жітілігі мен көру аймағының шегін анықтау арқылы кһздің маңызы мен гигиенасын сақтаудың қажеттілігін түсінеді. Жеке жұмыста өзіне деген сенімділік, өзін-өзі реттеу икемділіктері дамиды. Топтық, жұптық жұмыстарда ынтымақтастықта бірлесіп оқуға жауапкершілікпен қарауға, талдау жасауда сыни ойлауға дағдыланады.Зертханалық жұмыста көру қабілетін анықтау жұмыстарын жүзеге асырып, гигиеналық талаптарды сақтау жолдары туралы қорытынды жасайды. | |
Пәнаралық байланыс | Көздің оптикалық жүйесі, мөлдір қабығы мен көз алмасында сәуленің сынуы, торлы қабықта бейненің пайда болу ерекшеліктері негізінде физика пәнімен байланысады. | |
Алдыңғы білім | 7-сынып, «Координация және реттеу» бөлімінен жануарлардың жүйке жүйесінің түрлерін, сипап сезудің болатынын және терінің маңызын біледі. | |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың ортасы 3 мин 3 мин 4 мин 2 мин | Кинометафора әдісі:Бейнетаспадан көрсету. М:Оқушыларды көздің құрылысымен және көз ауруларымен бейнетаспадан көрсете отырып,түсіндіру. «Көздің құрылысымен танысу»(1:02) «Көз аурулары»(1:26) Адам үшін негізгі сезім мүшесі көру жатады. Көздің құрамына қосымша бөліктері : қабақ, қас, жас безі, көз бұлшықеттері, көз алмасы кіреді. Көз алмасы үш қабық пен оптикалық жүйеден тұрады. Сыртқы бірінші қабығы –тығыз дәнекер ұлпасынан тұратын ақ қабық. Ортаңғы екінші қабық-тамырлы қабық. Ішкі үшінші қабық-тор қабық.Нұрлы қабық орталығында-қарашық болады.Нұрлы қабық қарашық мөлшерін реттейді. Дальтонизм-түсті ажырата алмау тұқым қуалайтын ауру. Коньюктивит- кең таралған жұқпалы ауруы. Мәтінмен жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі. М:«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы мәтінді оқып, көздің құрылысын, маңызын, көздің қызметінің бұзылу себебін және көздің гигиенасын қалай қорғау керек екені туралы біледі. Барлық оқушылар белсенділік танытады, өзара талқылайды, бір-бірінің пікірін тыңдай отырып, өз ойларын айтады. Оқушыларға көздің моделі ұсынылады. Оқушыларға көздің құрылысы салынған парақ таратылады, олар параққа көздің құрылысын жазып шығады Топтың мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, хатшы, баяндамашы, көшбасшы, бақылаушы) өзара анықтап алады. Әр топ өздеріне берілген тапсырма бойынша ұйымдаса отырып талдап, оқу мақсатына сай жұмыс орындайды. (Дереккөздер арқылы саралау) І топ. Тапсырма №1 Көздің құрылысы ІІ топ. Тапсырма №2 Көрудің бұзылуы, Көру гигиенасы Әр топтың баяндамашысы өз жұмыстарымен таныстырады. ҚБ : «Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалау. ҚБ дискрипторы: Жасыл-өте жақсы Сары-жақсы Қызыл-қанағаттанарлық С:Нәтиже немесе жауап бойынша жүзеге асады. Оқушылар бағдаршам түстерін көтеру арқылы жауап берген топтың жұмысын бағалайды. Жұптық жұмыс «Сәйкесін тап» а) көз бұлшық еттері 1) көзге түс береді ә) қабақтар мен кірпіктер 2) көзді қимылдату б) жас бездері 3) линза қызметін атқарады в) тамырлы қабық 4) терден, ылғалдан қорғайды г) көзбұршақ 5) коректік зат және оттек пен қамтамасыз етеді д) нұрлы қабық ) көзді ылғалдайды Тақтадан дұрыс жауабы көрсетіліп, сонымен тексереді. Оқушылар жұмыстарын бір-біріне ауыстырып беріп тексеріп шығады. ҚБ:өзін-өзі бағалау.(+,-) С:Диалог негізінде саралау. Қалыптастырушы тапсырма.
Дескриптор: - көздің Х және У құрылысына атау береді; - көздің Х және У құрылысының атқаратын қызметі Саралау:Жұмыс қарқыны және нәтиже бойынша жүзеге асады. Сергіту сәті: «Көз жаттығулары» 1. Партаның қасына тұрыңдар. | Bilim book Электронды оқулық TWIG көздің моделі 8 сынып «Атамұра» баспасы, 2018 ж
Үлестірме қағаз, үлестірме сурет слайд |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау |
Саралау жұмысын оқушылардың өздігінен тереңдетілген ақпарат жинауы барысында қабілеті жоғары оқушыларға қосымша ақпараттар табу ұсынылады. Баяу жұмыс жасайтын оқушыларға қосымша, бағыттаушы сұрақтар қою арқылы көмек көрсетіледі. Қосымша тапсырмаларды орындаулары арқылы Зертханалық жұмысты орындау барысындағы талқылаулар арқылы іске асырылады. | Сұрақтарға жауап, кері байланыс беріп отыру, жұппен жұмыс жасау кезіндегі іс-әрекеттері арқылы Қосымша тапсырмаларды орындаулары арқылы Көздің құрылым бөліктері мен күту гигиенасын түсіндірулері арқылы | Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. Оқушылар зертханалық жұмыс орындағанда орын ауыстыра отырып қозғалыс жасайды. Көзді қатты баспау ескертіледі. Оқушылардың сабақ барысында қауіпсіздігінің сақталуына мұғалім көңіл бөліп, қажет болған жағдайда ескертеді. Психологиялық ақуалдың жағымды болуына назар аударады. Сабақ барысында көз жаттығуын ұйымдастыру |