kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Тамыр. Тамырдың түрлері

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тамырдың құрылысы және қызметімен таныстыру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Тамыр. Тамырдың түрлері»

Шығыс Қазақстан облысы, Күршім ауданы, Жолнұсқау негізгі орта мектебі    Сынып: 6  Биология пәні мұғалімі: Нурсейтова Кулшира Кыдыркановна Жолнұсқау ауылы, 2017 жыл

Шығыс Қазақстан облысы, Күршім ауданы, Жолнұсқау негізгі орта мектебі

Сынып: 6

Биология пәні мұғалімі: Нурсейтова Кулшира Кыдыркановна

Жолнұсқау ауылы, 2017 жыл

Сабақтың тақырыбы Тамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйесі, түрөзгерістері

Сабақтың тақырыбы

Тамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйесі, түрөзгерістері

Сабақтың мақсаты: Тәрбиелік:  Оқушылардың ақыл-ойын, ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, шығармашылықпен жұмыс істеуге, табиғатпен ізгілікті қарым-қатынаста болуға, экологиялық мәдениеттілікке тәрбиелеу. Білімділік: Оқушыларға тамырдың  өсімдіктің өсімді мүшесі екендігі, тамыр жүйелерінің типтері, тамырдың түр өзгерістері  олардың құрылысының  ерекшеліктері, тамыр қызметі туралы түсінік беру; Дамытушылық:  Оқушылардың ұжымдасып жұмыс істеу, басқаларды тыңдау,  өз көзқарасын дәлелдеп қорғай білу, зертханалық жұмысты сауатты  орындау дағдыларын қалыптастыру  People who are the catalysts for change and manage the change process are change agents . A manager may be a change agent. However, the change agent can be a nonmanager—for example, an internal staff specialist or outside consultant. Management often uses outside consultants because they can offer a fresh perspective which insiders lack. But, they may not understand the organization’s history, culture, operating procedures, and personnel. Furthermore, outside change agents often initiate more drastic changes because they do not have to live with the repercussions after the changes have been implemented. 3

Сабақтың мақсаты:

Тәрбиелік:

Оқушылардың ақыл-ойын,

ғылыми дүниетанымын

қалыптастыру, шығармашылықпен

жұмыс істеуге, табиғатпен ізгілікті

қарым-қатынаста болуға, экологиялық

мәдениеттілікке тәрбиелеу.

Білімділік:

Оқушыларға тамырдың

өсімдіктің өсімді мүшесі екендігі,

тамыр жүйелерінің типтері,

тамырдың түр өзгерістері

олардың құрылысының

ерекшеліктері, тамыр қызметі

туралы түсінік беру;

Дамытушылық:

Оқушылардың ұжымдасып жұмыс

істеу, басқаларды тыңдау,

өз көзқарасын дәлелдеп қорғай білу,

зертханалық жұмысты сауатты

орындау дағдыларын

қалыптастыру

People who are the catalysts for change and manage the change process are change agents . A manager may be a change agent. However, the change agent can be a nonmanager—for example, an internal staff specialist or outside consultant. Management often uses outside consultants because they can offer a fresh perspective which insiders lack. But, they may not understand the organization’s history, culture, operating procedures, and personnel. Furthermore, outside change agents often initiate more drastic changes because they do not have to live with the repercussions after the changes have been implemented.

3

Сабақтың түрі:  дәстүрлі   Сабақтың типі:  аралас  Оқыту әдісі: АКТ, Блум таксономиясы   Пәнаралық байланыс:  органикалық  химия, сурет сабағы   Сабақтың көрнекілігі:  бағалау парағы, бейне слайдтар, кеппешөптер,  тәжірбиелік ыдыстар

Сабақтың түрі: дәстүрлі

Сабақтың типі: аралас

Оқыту әдісі: АКТ, Блум таксономиясы

Пәнаралық байланыс:

органикалық химия, сурет сабағы

Сабақтың көрнекілігі: бағалау парағы, бейне слайдтар, кеппешөптер,

тәжірбиелік ыдыстар

Сабақтың жоспары 1. Ұйымдастыру. 2. Үй тапсырмасын тексеру.  а) “Кім жылдам?”ойыны 3. Жаңа білім игеру кезеңі 4. Блум таксономиясы бойынша тапсырмалар  а) Ой қозғау сұрақтары  ә) Ойлаудың үш қалпағы  б) Бейнеслайдпен жұмыс  в) Ашық тест  г) Биологиялық диктант  д) Жағдаят тапсырмалары 5. Рефлексия “Бес бармақ”  6. Бағалау парағын толтыру, мұғалім бағасы  7. Үйге тапсырма беру.

Сабақтың жоспары

1. Ұйымдастыру.

2. Үй тапсырмасын тексеру.

а) “Кім жылдам?”ойыны

3. Жаңа білім игеру кезеңі

4. Блум таксономиясы бойынша тапсырмалар

а) Ой қозғау сұрақтары

ә) Ойлаудың үш қалпағы

б) Бейнеслайдпен жұмыс

в) Ашық тест

г) Биологиялық диктант

д) Жағдаят тапсырмалары

5. Рефлексия “Бес бармақ”

6. Бағалау парағын толтыру, мұғалім бағасы

7. Үйге тапсырма беру.

Сабақтың барысы : 1. Ұйымдастыру  Сәлемдесу,  түгендеу,  зейіндерін сабаққа аудару,  екі топқа бөлу 2.Үй тапсырмасын тексеру  Компьютер арқылы  бағалау парағына  ұпай жинау

Сабақтың барысы :

1. Ұйымдастыру

Сәлемдесу,

түгендеу,

зейіндерін сабаққа аудару,

екі топқа бөлу 2.Үй тапсырмасын тексеру

Компьютер арқылы

бағалау парағына

ұпай жинау

I тапсырма  “Кім жылдам” ойыны  1. Тұқым деген не?  2. Тұқымның түрлерін атаңдар  3. Қос жарнақта тұқымның құрылысы  4. Дара жарнақты тұқымның құрылысы  5. Тұқымның өнуіне қажетті жағдайлар  6. Тұқымның өнуі деген не?  7. Тұқымдар қандай жолдармен таралады?

I тапсырма “Кім жылдам” ойыны 1. Тұқым деген не? 2. Тұқымның түрлерін атаңдар 3. Қос жарнақта тұқымның құрылысы 4. Дара жарнақты тұқымның құрылысы 5. Тұқымның өнуіне қажетті жағдайлар 6. Тұқымның өнуі деген не? 7. Тұқымдар қандай жолдармен таралады?

ТҰҚЫМНЫҢ ӨНУІ ЖӘНЕ ӨСКІННІҢ ӨСУІ  Жанама тамырлар Тұқымасты  бөлік Алғашқы жапырақ Тұқым қауызы Тұқымбүршік Солған тұқымжарнақ тұқымжарнақ тұқымжарнақ Алғашқы сабақша Тұқым қауызы Алғашқы тамыр

ТҰҚЫМНЫҢ ӨНУІ ЖӘНЕ

ӨСКІННІҢ ӨСУІ

  • Жанама тамырлар
  • Тұқымасты

бөлік

  • Алғашқы

жапырақ

  • Тұқым қауызы
  • Тұқымбүршік

Солған

тұқымжарнақ

тұқымжарнақ

тұқымжарнақ

Алғашқы сабақша

Тұқым

қауызы

Алғашқы

тамыр

    Жаңа сабақтың тақырыбы Тамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйелері, түрөзгерістері

    Жаңа сабақтың тақырыбы

    Тамыр. Тамыр түрлері. Тамыр жүйелері, түрөзгерістері

    Сұхбаттасу кезеңі:  Жаңа тақырыпты оқып – білу        1.Тамыр қандай мүше болып табылады ?  Бүгін біз тамыр туралы айтамыз 2.Тамырдың негізгі қызметі қандай?  3.Тұқымда қандай мүше ең бірінші пайда болатынын  еске түсіріңдер  4.Бақбақты тамырымен бірге жұлып көрдіңдер  ме? Қиын ба? Неліктен?

    Сұхбаттасу кезеңі: Жаңа тақырыпты оқып – білу

    1.Тамыр қандай мүше

    болып табылады ?

    Бүгін біз тамыр туралы айтамыз

    2.Тамырдың негізгі

    қызметі қандай?

    3.Тұқымда қандай мүше ең

    бірінші пайда болатынын

    еске түсіріңдер

    4.Бақбақты тамырымен

    бірге жұлып көрдіңдер

    ме? Қиын ба? Неліктен?

    ТАМЫР ҚЫЗМЕТІ ҚОРЕК өткізу ТІРЕК көбею

    ТАМЫР ҚЫЗМЕТІ

    ҚОРЕК

    өткізу

    ТІРЕК

    көбею

    НЕГІЗГІ ТАМЫР түрлері ЖАНАМА ҚОСАЛҚЫ

    НЕГІЗГІ

    ТАМЫР

    түрлері

    ЖАНАМА

    ҚОСАЛҚЫ

    Тамырдың түрлері

    Тамырдың түрлері

    ТАМЫР ТИПТЕРІ КІНДІК ШАШАҚ

    ТАМЫР ТИПТЕРІ

    КІНДІК

    ШАШАҚ

    Тамыр типтері

    Тамыр типтері

    Т а м ы р д ы ң т ү р ө з г е р і с т е р і:

    Т а м ы р д ы ң т ү р ө з г е р і с т е р і:

    Зертханалық жұмыс № 6

    Зертханалық жұмыс № 6

    • Өскін тамырының сыртқы құрылысын зерттеу
    • 1. Тамыр типтерін ажырату
    • 2 . Қосалқы тамырды, шашақ тамыр жүйесін талда
    • 3. Шашақ тамыр жүйесін бидай, жүгері кеппешөптерінен қараңдар
    • 4. Сәбіздің кіндік тамыр жүйесін қарап, жанама тамырларын ажыратыңдар
    • 5. Кіндік тамырлар мен шашақ тамырлар жүйесінің ерекшеліктеріне көңіл аударып, оқулықтағы суретпен салыстыр
    Ойды жинақтау тапсырмалары І топ. “ Қыстағы қар жерге ырыс, жердегі ылғал елге ырыс” мақалының мазмұнын түсіндіріңіз. ІІ топ.      Құмды топырақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі қос жарнақты өсімдіктерге кіндік тамыр болады. Сонымен қатар оның тамыры ылғалға жету үшін топыраққа терең орналасады. Ал батпақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі шашақ тамырға ұқсайды. Оның тамырлары үлкен ауданды алып жатады, бірақ топыраққа терең орналаспайды. Себебі неде деп ойлайсыңдар?

    Ойды жинақтау тапсырмалары

    І топ.

    “ Қыстағы қар жерге ырыс, жердегі ылғал елге ырыс” мақалының мазмұнын түсіндіріңіз.

    ІІ топ.

    Құмды топырақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі қос жарнақты өсімдіктерге кіндік тамыр болады. Сонымен қатар оның тамыры ылғалға жету үшін топыраққа терең орналасады. Ал батпақта өсетін қарағайдың тамыр жүйесі шашақ тамырға ұқсайды. Оның тамырлары үлкен ауданды алып жатады, бірақ топыраққа терең орналаспайды. Себебі неде деп ойлайсыңдар?

    Ойды жинақтау тапсырмаларының жауабы 1. Мол топырақта тұқым тез өнеді, тамыр тез өседі. 2. Құмда ылғал тереңде жатқандықтан, тамыр ұзын болады, батпақта жайылып өседі.

    Ойды жинақтау тапсырмаларының жауабы

    1. Мол топырақта тұқым тез өнеді, тамыр тез өседі.

    2. Құмда ылғал тереңде жатқандықтан, тамыр ұзын болады, батпақта жайылып өседі.

    Тамыр- өсімдіктің вегетативті мүшесі Біз  бүгін  нені  білдік ? Тамыр өсімдікті топыраққа бекітеді. Өсімдік тамыр арқылы су мен минералды заттарды алады, Кішкентай ұрық тамыршасы өсіп,біртіндеп ұзарады әрі жуандайды.  Тұтас қарағай сияқты ағаштарды бұтақтарымен  және жапырақтарымен бірге діңін ұстап тұру үшін тамыр жүйесі мықты болуы керек екен. Тамырға қандай жүктеме түсетінін елестету үшін, күшті жел кезінде қолшатырды ашып, ұстап тұру керек. Бүкіл тіршілік бойы өсімдіктерде жаңа тамырлары түзіліп, ескілері өсіп отырады. Өсімдіктің барлық тамырларының жиынтығын тамыр жүйесі деп атайды.

    Тамыр- өсімдіктің

    вегетативті мүшесі

    Біз

    бүгін

    нені

    білдік ?

    Тамыр өсімдікті топыраққа бекітеді.

    Өсімдік тамыр арқылы су мен

    минералды заттарды алады,

    • Кішкентай ұрық тамыршасы өсіп,біртіндеп

    ұзарады әрі жуандайды.

    Тұтас қарағай сияқты ағаштарды бұтақтарымен

    және жапырақтарымен бірге діңін ұстап

    тұру үшін тамыр жүйесі мықты болуы керек екен.

    • Тамырға қандай жүктеме түсетінін

    елестету үшін, күшті жел кезінде

    қолшатырды ашып, ұстап тұру керек.

    Бүкіл тіршілік бойы өсімдіктерде жаңа

    тамырлары түзіліп, ескілері өсіп отырады.

    Өсімдіктің барлық тамырларының

    жиынтығын тамыр жүйесі деп атайды.

    Оқушыларды бағалау Қорытындылау Үйге тапсырма беру

    Оқушыларды бағалау

    Қорытындылау

    Үйге тапсырма беру

    Үйге тапсырма беру  § 12;14 оқу . 45-46 бет,50-51 бет № 6 зертханалық жұмысты қорытындылау. § 12;14 оқу . 45-46 бет,50-51 бет № 6 зертханалық жұмысты қорытындылау. § 12;14 оқу . 45-46 бет,50-51 бет № 6 зертханалық жұмысты қорытындылау.

    Үйге тапсырма беру

    • § 12;14 оқу . 45-46 бет,50-51 бет 6 зертханалық жұмысты қорытындылау.
    • § 12;14 оқу . 45-46 бет,50-51 бет 6 зертханалық жұмысты қорытындылау.
    • § 12;14 оқу . 45-46 бет,50-51 бет
    • 6 зертханалық жұмысты қорытындылау.

    № Оқушылар аты-жөні 1 Ерқанат Үй тапсыр масы Ой қозғау тапсыр малары Тахмина 4 Нұрай 2 Ойлау дың үш қалпа ғы 4 5 Бейнеслайд сұрақ тары Меңтай 4 4 5 Ашық тест Жанболат 4 5 4 5 Дарын 5 4 5 5 Биоло гия лық дик тант 4 5 5 Қайнар 5 5 Ойды жинақтау тапсыр малары 4 4 4 5 5 Жина ған ұпай лары 5 4 4 5 Баға лар 5 5 4 5 4 28 5 5 4 4 4 4 35 5 4 4 29 5 5 5 35 5 4 4 4 5 35 4 4 5 29 4 4 29 4

    Оқушылар аты-жөні

    1

    Ерқанат

    Үй тапсыр

    масы

    Ой қозғау тапсыр малары

    Тахмина

    4

    Нұрай

    2

    Ойлау

    дың үш қалпа

    ғы

    4

    5

    Бейнеслайд сұрақ

    тары

    Меңтай

    4

    4

    5

    Ашық тест

    Жанболат

    4

    5

    4

    5

    Дарын

    5

    4

    5

    5

    Биоло

    гия

    лық дик

    тант

    4

    5

    5

    Қайнар

    5

    5

    Ойды жинақтау тапсыр

    малары

    4

    4

    4

    5

    5

    Жина

    ған ұпай

    лары

    5

    4

    4

    5

    Баға

    лар

    5

    5

    4

    5

    4

    28

    5

    5

    4

    4

    4

    4

    35

    5

    4

    4

    29

    5

    5

    5

    35

    5

    4

    4

    4

    5

    35

    4

    4

    5

    29

    4

    4

    29

    4


    Получите в подарок сайт учителя

    Предмет: Биология

    Категория: Уроки

    Целевая аудитория: 6 класс

    Скачать
    Тамыр. Тамырдың түрлері

    Автор: Нурсейтова Кулшира Кыдырхановна

    Дата: 10.02.2017

    Номер свидетельства: 390140
