Органикалы? заттар ?сімдіктерді? негізгі тамырларыны? жасушаларында ?ор?а жиналып, жуандап, т?рін ?згертеді.
с?біз, ?ызылша, шомыр, шал?ан, а?желкек
Емізік тамырлар
паразитті тіршілік ететін ?сімдіктерді? тамырлары. Б?ларды? пішіні, т?сі бас?а ?сімдіктерді? тамырларына м?лде ??самайды. Тамырлары бас?а бір ?сімдікті? саба?ы немесе тамырына жанас?ан кезде ?ана пайда болады.
с???ыла, арамсояу
Тіреу тамырлар
тропиктік ормандарда ?сетін а?аштарда болатын ?осал?ы тамыр.
?нді фикусы
Ауа тамырлары
Тынысалу ?ызметін ат?аратын тамырлары бар ?сімдіктер
Просмотр содержимого документа
«Тамырды? т?рлері та?ырыбы бойынша саба? жоспары (6 сынып)»
Сабақтың технологиялық картасы № 14 күнi 16.10
Пән: Биология
Сынып: 6
Сабақ тақырыбы: Тамырдың түрлері.
Мақсаттары:
Білімділік: Тамырдың түрлері (негізгі, жанама, қосалқы). Тамыр жүйесінің типтері: кіндік және шашақ тамырлар. Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың маңызы: өсімдіктің қоректенуі, топыраққа бекінуі, көбеюі, қоректік заттарды қорға жинақтауы. Атқаратын қызметіне байланысты тамырдың түрөзгерістері жайлы мәлімет беру.
Дамытушылық : өз ойын еркін жеткізе алу, өз бетінше жұмыс жасау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: өсімдіктер дүниесімен таныстыра отырып, тірі табиғатты қорғауға, қамқор болуға тәрбиелеу.
Көрнекілік құралдар : тақта, бор, кітап
Сабақ түрі: жаңа сабақ, зертханалық сабақ
Қолданылған әдістер: сұрақ-жауап, баяндау, әңімелеу, топпен жұмыс
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс - әрекеттері
Оқушылардың
іс - әрекеттері
І. Ұйымдастыру кезеңі.
2мин
Амандасу.. Сабақта жоқ оқушыларды белгілеу. Зейіндерін сабаққа аудару.
Кезекші сабақта жоқ оқушыларды айтады, үйге берілген тапсырманы оқушылардың есіне салады.
ІІ. Үй жұмысын тексеру.
10 мин
Оқушыларға үйге
берілген тақырып
бойынша
жалпылама
сұрақтар
қойылады
Тамыр аймақтарын ата.
Тамыр оймақшасы деген не?
Тамырдың бөліну аймағы.
Тамырдың сору аймағы.
Тамырдың өткізу аймағы.
Тамырдың созылу аймағы туралы әңгімелеңдер.
1 мин
Қорытынды жасайды.
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру.
11 мин
Оқушыларды топтарға бөледі.
Оқулық бойынша
тақырыптың әр
бөлігіне
сәйкес оқушыларға
тапсырмалар
беріледі.
Тапсырма №1
Оқулықты қолдана отырып тамыр түрлері (1 топ) мен тамыр жүйесінің типтеріне (2 топ), тамырдың түрөзгерістеріне (3 топ) сызбанұсқа құру, оны түсіндіру.
Тамыр
Негізгі жанама қосалқы
тұқымның ұрық негізгі тамырдың сабақ пен
тамыршасынан жан-жағынан жапырақтан өсіп
дамиды тарайды шығады
Тамыр жүйесі – бір өсімдікте болатын әр түрлі тамырдың жиынтығы.
Тамыр жүйесі
кіндік шашақ
негізгі тамыр өте жақсы негізгі тамыр нашар
жетіледі жетіледі
Тіршілігін сақтап қалу үшін өсімдік мүшелері әр түрлі жағдайға түрін өзгерту арқылы бейімделуін түрөзгеріс (метаморфоз) дейді.
Тіреу тамыр ауа тамыр
Түйнекті тамыр
емізік
тамыр
жемтамыр
асханалық техникалық
Тапсырма №2
Мұғалім таратқан үлестірмелі кеспелердегі кестені толтыру, талдау.
Тамырдың түрзгерістері
түрөзгеріс
анықтама
мысал
Жемтамырлар.
Органикалық заттар өсімдіктердің негізгі тамырларының жасушаларында қорға жиналып, жуандап, түрін өзгертеді.
сәбіз, қызылша, шомыр, шалқан, ақжелкек
Емізік тамырлар
паразитті тіршілік ететін өсімдіктердің тамырлары. Бұлардың пішіні, түсі басқа өсімдіктердің тамырларына мүлде ұқсамайды. Тамырлары басқа бір өсімдіктің сабағы немесе тамырына жанасқан кезде ғана пайда болады.
сұңғыла, арамсояу
Тіреу тамырлар
тропиктік ормандарда өсетін ағаштарда болатын қосалқы тамыр.
үнді фикусы
Ауа тамырлары
Тынысалу қызметін атқаратын тамырлары бар өсімдіктер