Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары: Генетика негіздер»
Биология Гаухар Нурбекова,
10 сынып №7 Бетқайнар колледжінің
биология пәнінің оқытушысы.
Қордай ауданы.
Генетика негіздер
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: генетика негіздері тарауынан оқушылар алған білімді қорытындылау және бекіту.
Дамытушылық: алған білімдерін қолдануғаынталандыру,қоршаған орта және адам денсаулығы туралы білімін дамыту.
Тәрбиелік: ұжымда жұмыс істей алуға, ұлттық мәдениетке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: қорытындылау, бекіту сабағы.
Сабақтың әдісі: ой жинақтау, талдау.
Көрнекілігі: деңгейлік тапсырмалар бойынша үлестірмелер, түрлі-түсті жетондар, плакаттар.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі. Білім алушыларды үш топқа бөлу.
Ι. Кіріспе бөлімі
Ι Ι. Негізгі бөлім
1. Генетикалық ой жинау.
2. Брейн-ринг ойыны.
3. Генетикалық есептер.
4. Кілтті сөздер
Ι. 2000 жылдың тамыз айында республикалық қазақ тілі басылымдардың басшыларымен кездесу кезінде Президентіміз Н. Ә. Назарбаев үшінші мың жылдықтың білімі мен ғылымы туралы ой толғай отырып, жаңа ғасыр генетика мен информатика ғылымының ғасыры болады деген еді.
Міне осы генетика саласын оқи отырып, бүгінгі сабағымызды бастаймыз.
1.Генетикалық ой жинау.
Ι. Топ Генетика ғылымы нені зерттейді?
Оның ашылу тарихы жөнінен не білесің?
Ι Ι. Топ Тұқым қуалаушылық деген не?
Өзгеріштік деген не?
Ι Ι Ι. Топ Генетиканың басқа ғылымдармен байланысы.
2.Деңгейлеп оқыту технологиясы бойынша «Брейн-ринг» оқыта үйрету ойыны.
Ι деңгей
Ι Ι.. деңгей
Ι Ι Ι. Деңгей
3.Генетикалық есептер.
Тақтаға үш оқушы есеп шығарады.
Осы кезде үш топқа есептер таратылады.
№ 1есеп. Моногрибридті будандастыруға алынған ата – аналық даралардың және Ғ1 будандардың фенотипі және генотипі қандай?
№ 2есеп. Көк көзді жігіттің ата – анасы қара көзді. Ол әжесінің көзі көк, шешсінің көзі қара, қара көзді қызға үйленеді. Осы от басынан бұл белгілері бойынша қандай ұрпақтар күтуге болады, егер қара көзді белгі көк көздіге қарағанда доминантты болса?
№ 3есеп. Егер ерлі – зайыптылардың екеуі де қара көзді болса, олардан көк көзді баланың дүниеге келуі мумкін бе?
4.Хромосомдарды ажырату.
Адам хромосомалары.
Жібек көбелегі хромосомасы.
Шегіртке хромосомасы.
5.Кілтті сөздерді шешу.
Комплементарлық
Кілтті сөздер
Эпистаздық
Полимериялық
Гендердің көп жақты әсері
6. Сұрақ-жауап. Оқушыларға сұрақ оқылады. Олар жауабын жазу керек. Көршісінің дәптерімен ауыстырып тексереді. 12 сұрақ . 1 қате - 5