kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Өлі табиғаттағы заттардың химиялық айналымы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы Өлі табиғаттағы заттардың химиялық айналымы

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: табиғатта жүзеге асатын химиялық процестерді біледі;

Оқушылардың басым бөлігі: химиялық реакция белгілерін сипаттайды;

Кейбір оқушылар: табиғатта заттардың химиялық айналымын түсіндіреді, мысалдар келтіреді.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: фотосинтез, процесс, пигмент, хлорофилл, хлоропласт,оксид, энергия, атмосфера, шіру, найзағай, тыныс алу.

Оқытудың тілдік мақсаты:«Табиғаттағы заттардың химиялық айналымы»  тақырыбына арналған бейне жазбаны көреді, талдайды, талдауға арналған сұрақтарға жауап береді, тұжырым ойларын айтады.

Оқылым бойынша: оқулықтағы мәтінді оқиды.

Жазылым бойынша: фотосинтез процесінің мәнін теңдеу арқылы жазып алады.

Көмірқышқыл газы + су + жарық    =    көмірсу + оттек

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Өлі табиғаттағы заттардың химиялық айналымы»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

6.3 А Өлі табиғаттағы үдерістер

Мектеп: №114 ЖОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абенова С.А.

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Өлі табиғаттағы заттардың химиялық айналымы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

6.4.1.2 табиғатта заттардың химиялық айналымын түсіндіру;

Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар: табиғатта жүзеге асатын химиялық процестерді біледі;

Оқушылардың басым бөлігі: химиялық реакция белгілерін сипаттайды;

Кейбір оқушылар: табиғатта заттардың химиялық айналымын түсіндіреді, мысалдар келтіреді.

Бағалау критерийлері

- табиғатта заттардың химиялық айналымын түсіндіреді;

Дағдылар

- сын тұрғысынан ойлау;

- жеке және топпен жұмыс істей білу қабілеті.

Тілдік

мақсаттар

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: фотосинтез, процесс, пигмент, хлорофилл, хлоропласт, оксид, энергия, атмосфера, шіру, найзағай, тыныс алу.

Оқытудың тілдік мақсаты: «Табиғаттағы заттардың химиялық айналымы» тақырыбына арналған бейне жазбаны көреді, талдайды, талдауға арналған сұрақтарға жауап береді, тұжырым ойларын айтады.

Оқылым бойынша: оқулықтағы мәтінді оқиды.

Жазылым бойынша: фотосинтез процесінің мәнін теңдеу арқылы жазып алады.

Көмірқышқыл газы + су + жарық = көмірсу + оттек

Құндылықтарға баулу

- денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;

Пәнаралық байланыс

Химия

Алдыңғы білім

5.4.1.2 өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарын түсіндіру;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

Ұйымдастырукезеңі

а) оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

ә) мозайка арқылы оқушыларды топтастырып топқа біріктіру.

б) оқушылардың зейінін сабаққа аудару

Қайырлы күн, достым

Қайырлы күн болсын!

Сабағымыздың әр сәті

Сәттілікке толсын!

Бүгін алар бағамыз

Кілең бестік болсын! деп сабағымызды бастаймыз.


Үй тапсырмасын тексеру, өткенді қайталау.

«Сұрақты қағып ал» әдісі бойынша үй тапсырмасы тексеріледі

Тақырыпқа байланысты сұрақты ауызша доп лақтырып қоямын, оқушы сұраққа жауап беріп, өзінің сұрағын басқа оқушыға қояды. Бұл әдіс тілдік мақсаттың орындалуына көмек береді.

1. Жер ғаламшарының пайда болған уақыты?

2. Таулы аймақтарды ата.

3. Әлемдегі ең биік тау?

4. Таулардың пайда болуының себептері?

5. Физикалық картадан тауларды қандай түспен көрсеткен?

ҚБ. Мұғалімнің мадақтауы.







Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Ендеше, бүгінгі сабақтың мазмұнымен таныстырамын. Оқу мақсаты «Өлі табиғаттағы заттардың химиялық айналымы».

Окулықпен жұмыс. Оқушылар оқулықтан 15-16 бетті оқиды. Төмендегі тапсырмаларды орындайды.


1-тапсырма. Суретпен жұмыс. Интерактивті тақтадан суреттер көрсетіледі. Табиғатта жүзеге асатын химиялық процестерді атайды, топта талдау жүргізеді.



Дескриптор:

- табиғатта жүзеге асатын химиялық процестерді түсіндіреді.

ҚБ. Дискуссиялық карта



2 – тапсырма. «Түйінді сөздер» стратегиясы. Оқушыларға карточкалар таратылады. Берілген сөздер мен сөз тіркестерінен әңгіме құрастыру керек (иіс, газ бөлініп шығады, тұнба пайда болады, түсі өзгереді, жылу бөлінеді және т.б.)

Дескриптор:

- табиғатта болатын химиялық реакция белгілерін сипаттайды.

ҚБ. Дискуссиялық карта

Оқулық







Интерактивті тақта



































Дискуссиялық карта



Карточка

Сабақтың соңы

3-тапсырма. «Сұрақтар банкісі» әдісі арқылы жүреді. Оқушыларға сұрақтар беріледі.

1. Химиялық реакцияның белгілерін қандай жағдайда көруге болады?

2. Химиялық реакцияның белгілерін қандай жағдайда бақылауға болады?

3. Химиялық жолмен айналудың физикалық айналудан ерекшелігі қандай?

4. Жану процесіне қатысатын химиялық элемент?

5. Тынысалу процесінің маңызы қандай?

6. Жер шары үшін озонның алатын рөлі?

7. Фотосинтез үдерісін сызба түрінде көрсет.

8. Тынысаул үдерісін сызба түрінде көрсет.

9. Шіру үдерісін түсіндір.

10. Оттектің озонға айналуын түсіндір.

11. Күнделікті өмірде кездесетін химиялық айналымды ата.

12. Тіршілік үшін фотосинтездің маңызы қандай?

Дескриптор:

- табиғаттағы химиялық айналымдарды атайды;

- табиғатта заттардың химиялық айналымын түсіндіреді;

- күнделікті өмірде кездесетін химиялық айналымдарға мысалдар келтіреді.

ҚБ. Мұғалімнің мадақтауы.


Кері байланыс

«Рефлексивті экран» әдісі арқылы жүргізіледі.

Тақтада мына сөздер жазылу тұрады, оқушылар өздерінің ойларын стикерге жазып, тиесілі жерге жапсырады.

Бүгінгі сабақта маған ... ұнады

Бүгінгі сабақта маған ... ұнамады

Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? «Ауысулар» сөзіне синквейн жасау.

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалай жоспарлайсыз?

1. Дискуссиялық карта;

2. Мұғалімнің мадақтауы

Пəнаралық байланыс

Химия


Рефлексия

Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1: Суретпен жұмыс;

2: Сұрақтар банкісі.

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту

мен оқуға қатысты)?

1: Синквейн құрастыру;

2: Мәселелік сұрақтар.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратбілдім?

1: Ынталандыру үшін смайликтер қолдану.

2:




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Өлі табиғаттағы заттардың химиялық айналымы

Автор: Абенова Саркытгул Арыстанбековна

Дата: 24.04.2019

Номер свидетельства: 508305
