Пән: химия Бекітемін:
Мектеп: «Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» кмм
Мұғалім: Сактаганова Гульсим
Күні:
Сынып: 8
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы
Оксидтер. Олардың атаулары.Оттектің табиғатта айналымы, қолданылуы.
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Оксидтер олардың атаулары және оттектің табиғатта айналымы, қолданылуын біледі.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар:оксидтер туралы біледі
Көптеген оқушылар: Оксидтер олардың атаулары және оттектің табиғатта айналымын өмірмен байланыстыра алады.
Кейбір оқушылар: оттектің адам және табиғат үшін маңызын жете түсініп зертханадағы маңызымен байланыстыра алады.
.
Жетістік критерийлері
- Оксидтердің адам өміріндегі маңызы туралы мағлұмат алады.
- Оксидтер олардың атаулары және оттектің табиғатта айналымының адам өміріндегі маңызын біледі және түсінеді.
Тілдік мақсаттар
Оксидтер
Құндылықтарды
дарыту
Құндылықтарды дарыту әр бір тапсырманы тиянақты орындап нақты жауап беру арқылы жүзеге асады.
Пәнаралық
байланыстар
Биология, математика, экология,
АКТ қолдану
дағдылары
Флипчартта білім алушы тіреу нүктелерін анықтайды, бағытын көрсетіп сызады.
Бастапқы білім
Оттек және олардың физикалық қасиеті
Оттектің химилық қасиеттері. Жану. Оттектің аллотропиясы, озон, табиғатта таралуы және қасиеттері.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурс
тар
Сабақтың басы
Шаттық шеңберін құрып, бір-бірімізге жағымды сөздер айтып, сабақты көңілді бастаймын.
Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Химиялық диктант» жүргізу.
Топқа бөлу:
1-топ: Оксидтер
2-топ: Олардың атаулары
3-топ: Оттектің табиғатта айналымы,
4-топ: Оттектің табиғатта айналымы,
МК: Балалар, топқа қалай бөліндік, неге деп ойлайсыңдар./оқушылардың оксидтердің айналымы адам және табиғат үшін маңыздылығына байланысты.
ОМ: Оксидтердің маңыздылығы неде?
Сабақтың ортасы
1 тапсырма: Анықтама бер.
Оксидтер дегеніміз не?
Дескриптор: 1. Оттектің анықтамасын біледі
2. Оттектің жіктелуі ажырата алады
3. Химиялық элементтердің металдық және бейметалдық қасиетіне байланысты қышқылдық оксидті және негіздік оксидтерді ажырата алады. Нәтижесінде білім алушы: химиялық құрамына қарай отырып оксидтерге анықтама бере алады.
Анықтама:
Кері байланыс:
МК:
- тапсырма: 1. Айналуды жүзеге асыр:
А) Ca → CaO → CaSO4
Б) Cu → CuO → CuCl2
Дескриптор: 1. Тізбекті реакцияны орындайды.
2. Белсенділігі жоғары, орташа, төмен металдардың арасындағы байланысын анықтайды.
3. Бір-бірінен айырмашылығын ажыратады.
Нәтижесінде білім алушы:
Кері байланыс:
3 тапсырма: Оттектің табиғаттағы айналымы
Дескриптор:
- Оксидтердің адам адам өміріндегі маңызын анықтайды.
2. Оксидтің табиғатты айналымын біледі
Нәтижесінде білім алушы:
Кері байланыс:
Сабақтың соңы
Кері байланыс: «Ойланып көрейік жазып берейік»
Аты-жөні:
Сыныбы:
Сабақты балдық тапсырмамен қортындылау. 1.Құрамы бойынша заттарды қандай топтарға бөледі? (Жай және күрделі)1 балл
2.Қандай жай заттың қасиетін сипаттаудан бастадық? (Оттекті,себебі бұл зат молекуладан тұрады) 1 балл
3. Неге оттекті сипаттаудан бастадық? Бұл сұраққа жауап беру үшін мына жағдайларды талдап көрейік. А) жаз мезгілінде су жағасында демалу кезінде жолдастарыңның бірі суға кетіп тұншыға бастады. Сіз не істейсіз? Неге?
Ә) Практикалық жұмыс жүріп жатқан кезде,спирт жанып,от жан-жақты шарпи бастады.Отты сөндіру үшін сіз не істейсіз? Неге? 3 балл 4.Оттектің табиғатта таралуы туралы айтып беріңдер. Схема құрастырыңдар. 3 балл 5. Оттегінің қолданылуы туралы айтып беріңдер. Схема құрастырыңдар 3 балл
- Тіршілік үшін маңызды қандай заттардың құрамыны оттек кіреді? 1 балл.
- Біздің планетемыздағы оттек көзі неде? 2 балл.
- Оттектің физикалық қасиеттерін атап шығыңдар. 1 балл.
- Катализатаор дегеніміз не? 1 балл.
- Оттекті лабораторияда неден алады ? 1 балл.
- Оттекті жинау әдістерін айтып беріңдер. 1 балл.
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?