Саба қ ты ң та қ ырыбы: . Жасушаның тіршілік әрекеттері
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по биологии 8 класс»
Сабақ жоспары
Пән: Биология 8 сынып
Сабақ №7 Күні , айы, жылы:
Саба қ ты ң та қ ырыбы: . Жасушаның тіршілік әрекеттері
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға тірі ағзалардың негізгі қасиеттеріне тоқалу арқылы білім беру.
Міндеті:
Білімділік : Химиялық құрылымы, зат және энергия алмасу, өзін-өзі реттеу, тітіркенгіштік, қозғыштық,қозғалыс, көбею, даму қасиеттеріне тоқта отырып, оқушылардың алған білімдерін тереңдете түсіру.
Дамытушылық: Оқушылардың білімін нақтылап, өздігінше ізденуге жетелеу мен жан-жақты тіршілікті тануға ойлау қабілеттерін жетілдіру арқылы білімдерін дамыту.
Тәрбиелік: Сабақтағы оқушылардың ауызша, жазбаша жұмыстарын орындай отырып, оқушыларды іздемпаздыққа, өз бетінше ой қорыта білуге, есте сақтауға, еңбектенуге, тиянақтылыққа,қоршаған ортадағы табиғатты қорғауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Білім білік дағдысын қалыптастыру
Сабақтың әдісі: Тірек-сызбамен түсіндіру.
Құрал–жабдықтар : тірек-сызба, үлестірмелі қима қағаздар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
А)Сәлемдесу
Ә)Сабаққа қажетті құрал-жабдықтарды түгендету
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
Жекелеп сұрау.
Жұппен жұмыс. Кесте толтыру.
.Жаңа сабақ.
1)Кіріспе сөз кезеңі. Оқушылардың оқу қызметінің мативациясын және сыныптағы оқушыларды бәсекелестікке,топпен жұмыс жасауға жағдай туғызу.
Кесте толтыру: топпен жұмыс деңгей бойынша кесте толтырады.
Химиялық құрылымы
Органикалық және бейорганикалық заттардан құралған. Органикалық заттары: май, көмірсу, нәруыз, нуклеин қышқылы, АТФ. Бейорганикалық заты: су, тұз
Органикалық зат органоидтарды құрайды.
Су жасушаның ішкі ортасын құрайды.
Зат және энергия алмасу
Керекті заттарды сіңіріп керексіз қалдық заттарды бөліп шығады. Нәтижесінде энергия алмасады. Энергетикалық және икемді болып бөлінеді.
Жануарларда қоректену, асқорыту, зәр шығару, тыныс алу. Өсімдіктерде фотосинтез, тыныс алу.
Өзін-өзі реттеу
Тірі жүйелердің өз көрсеткіштерін белгілі деңгейде автономды түрде орнықтырып, қолдай алуы
Инсулин көбейсе қандағы глюкоза төмендейді, глюкоза жеткіліксіз болса адренолин көбейеді.
Жылу ретту. Жануарларда жыртқыштардың саны қорегіне тәуелді.
Тітіркенгіштік
Тірі жүйелердің сыртқы және ішкі әсерге жауап қайтаруы
Жүйке жүйесі арқылы жүзеге асады. Өсімдіктерде жарыққа бұрылуы
Қозғыштық
Тірі жүйелердің тітіркенгіш әрекетке жауап қайтаруы
Жүйке, бұшықет және безді ұлпалар қозатын ұлпалар.
Қозғалыс
Орын ауыстыру қасиет
Өсімдіктерде өсу қимылы тән.
Көбею
Өзін-өзі көшірмелеудің қарапайым қасиеті.
Аналық ағзаның қасиеттері мен белгілері сақталады. Өзгергіштік пайда болады.
Даму
Өзгереді дамиды және әбден жетілеалады.
Молекулалық деңгейден-биосфералық деңгейгедейін.
Сәйкестік кестесін толтыру
1.Химиялық құрылымы
С.Органикалық және бейорганикалық заттардан құралған. Органикалық заттары: май, көмірсу, нәруыз, нуклеин қышқылы, АТФ. Бейорганикалық заты: су, тұз
Органикалық зат органоидтарды құрайды.
Су жасушаның ішкі ортасын құрайды.
2.Зат және энергия алмасу
А.Керекті заттарды сіңіріп керексіз қалдық заттарды бөліп шығады. Нәтижесінде энергия алмасады. Энергетикалық және икемді болып бөлінеді.
Жануарларда қоректену, асқорыту, зәр шығару, тыныс алу. Өсімдіктерде фотосинтез, тыныс алу.
3.Өзін-өзі реттеу
В.Тірі жүйелердің өз көрсеткіштерін белгілі деңгейде автономды түрде орнықтырып, қолдай алуы
Инсулин көбейсе қандағы глюкоза төмендейді, глюкоза жеткіліксіз болса адренолин көбейеді.
Жылу ретту. Жануарларда жыртқыштардың саны қорегіне тәуелді.
4.Тітіркенгіштік
Б.Тірі жүйелердің сыртқы және ішкі әсерге жауап қайтаруы
Жүйке жүйесі арқылы жүзеге асады. Өсімдіктерде жарыққа бұрылуы
5.Қозғыштық
Г.Тірі жүйелердің тітіркенгіш әрекетке жауап қайтаруы
Жүйке, бұшықет және безді ұлпалар қозатын ұлпалар.
6.Қозғалыс
Д.Орын ауыстыру қасиет
Өсімдіктерде өсу қимылы тән.
7.Көбею
Е.Өзін-өзі көшірмелеудің қарапайым қасиеті.
Аналық ағзаның қасиеттері мен белгілері сақталады. Өзгергіштік пайда болады.
8.Даму
Ж.Өзгереді дамиды және әбден жетілеалады.
Молекулалық деңгейден-биосфералық деңгейгедейін.
1-с, 2-а, 3-в, 4-б, 5-г,6-д,7-е,8-ж Әрбір топтың деңгейіне байланыста тапсырма беріп сабақтың тақырыбын ашу.
ІІІ. Бекіту. Термин сөздермен жұмыс.
ІV. Бағалау
V. Үйге тапсырма:§ 3. Оқу. Деңгейлік сұақтарға жауап дайындау.