kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ Сабақ тақырыбы :Тұздар гидролизі.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Тұздар гидролизі.

Сабақтың мақсаты: Тұздар гидролизі туралы білімдерін пысықытау,әр түрлі тұздар ерітіндісінің ортасын анықтай отырып проблемалық жағдайларды шешеуге үйрену. Пәнге деген ынтасын арттыру,өз бетімен жұмыс істей білуге,топта өзін және өзгені сыйлай білу сезімін қалыптастыру.

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, электронды оқулық, үлестірмелі материалдар,сынауықтар,индикатор(лакмус),тұздардың ерітінділері.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Бірлескен топтық жұмыс,  жұпта талқылау, АКТ, зертханалық  жұмыс

Сабақ кезеңдері:

Кіріспе

Оқушылармен сәлемдесу,оқушылар назарын сабаққа бағыттау.Оқушыларды топқа бөлу.Топ басшыларын тағайындау.

Негізгі бөлім. «Миға шабуыл» Оқушылардың қызушылығын оятып,үй тапсырмасын пысықтау.

 Топтарға 3 түрлі тапсырма береді. I-топ Сұрақтарға жауап береді.

 1)Тұздар дегеніміз не?

2)Қышқыл дегеніміз не?

3)Негіздер дегеніміз не?

4)Индикатор дегеніміз не?

5)Индикатордың қандай түрлерін білесіңдер? II-топ.Тест шешеді.

1.Төменде келтірілген гидрооксидтердің (негіз) қайсылары күшті гидрооксидтер.

1.Са(ОН)2 ­ ­ ­2.Ва(ОН) 2  3.Аl (ОН)3  4.Fe(OH)2   5.Сu(OH)2  6. NaOH

2.Төменде келтірілген қышқылдардың қайсылары күшті қышқылдар.

1.H2SO4        2.H2SO3      3. H3BO3         4. HClO4     5.HCN      6.HF   

3.Төменде келтірілген қышқылдардың қайсылары әлсіз қышқылдар

1.H2S              2.HI          3.HCl         4.H2CO3               5.HBr          6.HClO4       

4.Төменде келтірілген тұздардың қайсылары орта тұздар.

1.NaHCO3      2.KHSO4       3.CuSO4           4.Na2S        5.NaH2PO4      6.FeOHCl

5.Төменде келтірілген тұздардың қайсылары қышқылдық тұздар.

1.Na2SO4        2.KHSO4  3.CuSO4            4.KHS   5.Na2SiO3        6.Ca(NO)3

6. Төменде келтірілген тұздардың қайсылары негіздік тұздар.

1.CuOHCl     2.MgSO4. 7H2O    3.Cr(SO4)3   4.AlOHSO4   5.Zn(NO2)2

7.Күкірт қышқылының диссоциялану теңдеуін жазыңдар.

1. H2SO4→2H++(SO4)2-

2. H2SO4→H++(SO4)2+

3.. H2SO4→2H++(SO4)-

4.. H2SO4→H++(SO4)3+

5.. H2SO4→H++(SO4)2-

8.Ортафосфор қышқылының диссоциялану теңдеуін жазыңдар

1.H3PO4→H++(PO4)2-

2. H3PO4→3H++(PO4)3-

3. H3PO4→H++(PO4)2+

4. H3PO4→3H++(PO4)2-

5. H3PO4→H++(PO4)2+

9.Азот қышқылының диссоциялану теңдеуін жазыңдар.

1.HNO3→H++(NO3)-

2. HNO3→H++(NO3)+

3. HNO3→H++(NO3)-2

4. HNO3→H++(NO3)-3

5. HNO3→H++(NO3)

III-топ.Реакция теңестіреді.

   BaCl2 +K2 SO4 →

    HCl+Na2CO3 →

    H2 SO4 +(NH4 ) 2CO4 →

    MnCl2 +AgNO3 →

    NaCl+ AgNO3 →

   Al(OH)3 + HCl→

Жаңа сабақ. Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын ашпас бұрын сөзжұмбақ ойнауды ұсынамын.Тақтада берілген сұрақтарға жауап бере отырып,оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.

  1. «Ескі мата бөз болмас,ескі. біз болмас» (темір)

2.Металл атомдары мен қышқыл қалдығынан түзілген күрделі зат. (тұз)

3.Реакция жылдамдығына әсер етіп,бірақ өзі жұмсалмайтын зат. (катализатор)

4.гекше «күн»деген мағынаны беретін,ең алғаш күннен,содан жерден табылған металл(гелий)

5Ерітінділері,балқымалары электр тогын өткізетін заттар.(электролиттер)

6.Бетінде тотықсыздану үдерісі жүретін электрод.Электролиз кезінде ол теріс полюс,гальваникалық элементте оң полюс болады.(катод)

7.Ток қатысында жүретін тотығу-тотықсыздану реакциясы.(электролиз)

8.Иісі,түсі,өңі жоқ

Табиғатта онсыз өмір жоқ

Өсімдік егер көп болса,

Денсаулыққа пайдасы көп.(оттек)

9. «Сабыр түбі-сары.» (алтын)

10.Молекула құрамы екі элементтен тұрып,оның бірі оттегі болатын күрделі зат.(оксид)

11.Құрамында бір немесе бірнеше гидроксо тобы бар металл атомымен байланысқан күрделі зат.(негіз)

12.Екі не одан да көп компоненттерден тұратын біртекті жүйе.(ертінді)

 Тақырып белгілі болғанан кейін электрондық оқулықтан видео көрсетемін,сұрақ туындайды неліктен бұл 3 тұздың түсі өзгерді.

Осы сұрақтың жауабын жаңа тақырыптан іздейміз.Кейбір тұздар мен судың арасында алмасу реакциясы жүреді.(грекше гидро-су.лизис-еру деген сөз).

«Тұздардың барлығы дерлік гидролизге ұшырайды ма екен» деген сұрақтың жауабын төмендегі тапсырмаларды орындай отырып іздейміз.

I-тапсырма.Алдарыңа берілген тұздардың гидролизге ұшырайтын ұшырамайтындығын айтыңдар.Тәжірибе арқылы тұздардың ортасын анықтаңдар,осы тұздардың иондық теңдеуін жазыңдар. Мүмкіндік болса гидролиз теңдеуін жазыңдар.

Нәтижесін төмендегі кестеге түсіріңдер.

Тұздар ертінділері

Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж

II-тапсырма. Жоғарыда топқа бөлінген негіздің, қышқылдың формуласынан пайдаланып тұздардың формуласын құрып, гидролизге ұшырайтын не ұшырамайтындығын жазу.

Қорытынды тапсырма.

Оқушыларға сабақта «Тұздар гидролизі жайлы не білдік?»деп сұрақ беріп,алдарына ватман қағазын беремін.Әр топ түрлі қаламмен жазғандықтан қай топтың толық не толық емес  түсінгендігі анық көрінеді.Бірінші бекет яғни 1 топ қызыл сия, 2 ші топ көк, 3-ші топ жасыл сиямен бір-біріне ауыстыра отырып толтырады.

Бағалау оқушылар бағалау парақшаларын толтыра отырып,өздерін бағалауды үйренеді.

Кері байланыс.  Оқушылар  «бүгінгі сабақта не білдім.

                                             бүгін маған не қиындық туғызды.»

деген сұрақтарға жауапты стикерлерге жазады.

Үйге тапсырма. Кітап соңындағы №1-8 жатығуларды орындау. Желіден деректер жинақтау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ Сабақ тақырыбы :Тұздар гидролизі.»

Сабақтың тақырыбы: Тұздар гидролизі.

Сабақтың мақсаты: Тұздар гидролизі туралы білімдерін пысықытау,әр түрлі тұздар ерітіндісінің ортасын анықтай отырып проблемалық жағдайларды шешеуге үйрену. Пәнге деген ынтасын арттыру,өз бетімен жұмыс істей білуге,топта өзін және өзгені сыйлай білу сезімін қалыптастыру.

Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, электронды оқулық, үлестірмелі материалдар,сынауықтар,индикатор(лакмус),тұздардың ерітінділері.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Бірлескен топтық жұмыс, жұпта талқылау, АКТ, зертханалық жұмыс

Сабақ кезеңдері:

Кіріспе

Оқушылармен сәлемдесу,оқушылар назарын сабаққа бағыттау.Оқушыларды топқа бөлу.Топ басшыларын тағайындау.

Негізгі бөлім. «Миға шабуыл» Оқушылардың қызушылығын оятып,үй тапсырмасын пысықтау.

Топтарға 3 түрлі тапсырма береді. I-топ Сұрақтарға жауап береді.

1)Тұздар дегеніміз не?

2)Қышқыл дегеніміз не?

3)Негіздер дегеніміз не?

4)Индикатор дегеніміз не?

5)Индикатордың қандай түрлерін білесіңдер? II-топ.Тест шешеді.

1.Төменде келтірілген гидрооксидтердің (негіз) қайсылары күшті гидрооксидтер.

1.Са(ОН)2 ­ ­ ­2.Ва(ОН) 2 3.Аl (ОН)3 4.Fe(OH)2 5.Сu(OH)2 6. NaOH

2.Төменде келтірілген қышқылдардың қайсылары күшті қышқылдар.

1.H2SO4 2.H2SO3 3. H3BO3 4. HClO4 5.HCN 6.HF

3.Төменде келтірілген қышқылдардың қайсылары әлсіз қышқылдар

1.H2S 2.HI 3.HCl 4.H2CO3 5.HBr 6.HClO4

4.Төменде келтірілген тұздардың қайсылары орта тұздар.

1.NaHCO3 2.KHSO4 3.CuSO4 4.Na2S 5.NaH2PO4 6.FeOHCl

5.Төменде келтірілген тұздардың қайсылары қышқылдық тұздар.

1.Na2SO4 2.KHSO4 3.CuSO4 4.KHS 5.Na2SiO3 6.Ca(NO)3

6. Төменде келтірілген тұздардың қайсылары негіздік тұздар.

1.CuOHCl 2.MgSO4. 7H2O 3.Cr(SO4)3 4.AlOHSO4 5.Zn(NO2)2

7.Күкірт қышқылының диссоциялану теңдеуін жазыңдар.

1. H2SO4→2H++(SO4)2-

2. H2SO4→H++(SO4)2+

3. . H2SO4→2H++(SO4)-

4. . H2SO4→H++(SO4)3+

5. . H2SO4→H++(SO4)2-

8.Ортафосфор қышқылының диссоциялану теңдеуін жазыңдар

1.H3PO4→H++(PO4)2-

2. H3PO4→3H++(PO4)3-

3. H3PO4→H++(PO4)2+

4. H3PO4→3H++(PO4)2-

5. H3PO4→H++(PO4)2+

9.Азот қышқылының диссоциялану теңдеуін жазыңдар.

1.HNO3→H++(NO3)-

2. HNO3→H++(NO3)+

3. HNO3→H++(NO3)-2

4. HNO3→H++(NO3)-3

5. HNO3→H++(NO3)

III-топ.Реакция теңестіреді.

BaCl2 +K2 SO4

HCl+Na2CO3

H2 SO4 +(NH4 ) 2CO4

MnCl2 +AgNO3

NaCl+ AgNO3

Al(OH)3 + HCl→

Жаңа сабақ. Оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын ашпас бұрын сөзжұмбақ ойнауды ұсынамын.Тақтада берілген сұрақтарға жауап бере отырып,оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.

  1. «Ескі мата бөз болмас,ескі ... біз болмас» (темір)

2.Металл атомдары мен қышқыл қалдығынан түзілген күрделі зат. (тұз)

3.Реакция жылдамдығына әсер етіп,бірақ өзі жұмсалмайтын зат. (катализатор)

4.гекше «күн»деген мағынаны беретін,ең алғаш күннен,содан жерден табылған металл(гелий)

5Ерітінділері,балқымалары электр тогын өткізетін заттар.(электролиттер)

6.Бетінде тотықсыздану үдерісі жүретін электрод.Электролиз кезінде ол теріс полюс,гальваникалық элементте оң полюс болады.(катод)

7.Ток қатысында жүретін тотығу-тотықсыздану реакциясы.(электролиз)

8.Иісі,түсі,өңі жоқ

Табиғатта онсыз өмір жоқ

Өсімдік егер көп болса,

Денсаулыққа пайдасы көп.(оттек)

9. «Сабыр түбі-сары...» (алтын)

10.Молекула құрамы екі элементтен тұрып,оның бірі оттегі болатын күрделі зат.(оксид)

11.Құрамында бір немесе бірнеше гидроксо тобы бар металл атомымен байланысқан күрделі зат.(негіз)

12.Екі не одан да көп компоненттерден тұратын біртекті жүйе.(ертінді)

Тақырып белгілі болғанан кейін электрондық оқулықтан видео көрсетемін,сұрақ туындайды неліктен бұл 3 тұздың түсі өзгерді.

Осы сұрақтың жауабын жаңа тақырыптан іздейміз.Кейбір тұздар мен судың арасында алмасу реакциясы жүреді.(грекше гидро-су.лизис-еру деген сөз).

«Тұздардың барлығы дерлік гидролизге ұшырайды ма екен» деген сұрақтың жауабын төмендегі тапсырмаларды орындай отырып іздейміз.

I-тапсырма.Алдарыңа берілген тұздардың гидролизге ұшырайтын ұшырамайтындығын айтыңдар.Тәжірибе арқылы тұздардың ортасын анықтаңдар,осы тұздардың иондық теңдеуін жазыңдар. Мүмкіндік болса гидролиз теңдеуін жазыңдар.

Нәтижесін төмендегі кестеге түсіріңдер.

Тұздар ертінділері

Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж





II-тапсырма. Жоғарыда топқа бөлінген негіздің, қышқылдың формуласынан пайдаланып тұздардың формуласын құрып, гидролизге ұшырайтын не ұшырамайтындығын жазу.

Қорытынды тапсырма.

Оқушыларға сабақта «Тұздар гидролизі жайлы не білдік?»деп сұрақ беріп,алдарына ватман қағазын беремін.Әр топ түрлі қаламмен жазғандықтан қай топтың толық не толық емес түсінгендігі анық көрінеді.Бірінші бекет яғни 1 топ қызыл сия, 2 ші топ көк, 3-ші топ жасыл сиямен бір-біріне ауыстыра отырып толтырады.

Бағалау оқушылар бағалау парақшаларын толтыра отырып,өздерін бағалауды үйренеді.

Кері байланыс. Оқушылар «бүгінгі сабақта не білдім...

бүгін маған не қиындық туғызды...»

деген сұрақтарға жауапты стикерлерге жазады.

Үйге тапсырма. Кітап соңындағы №1-8 жатығуларды орындау. Желіден деректер жинақтау.












































I-топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


BaCl2 +K2 SO4

HCl+Na2CO3

H2 SO4 +(NH4 ) 2CO4


II-топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


MnCl2 +AgNO3

NaCl+ AgNO3

Al(OH)3 + HCl→


III- Топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


K2S+H2 SO4

NaOH+CuCl→

Fe(OH)3 +HNO3




I-топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


BaCl2 +K2 SO4

HCl+Na2CO3

H2 SO4 +(NH4 ) 2CO4


II-топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


MnCl2 +AgNO3

NaCl+ AgNO3

Al(OH)3 + HCl→


III- Топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


K2S+H2 SO4

NaOH+CuCl→

Fe(OH)3 +HNO3



I-топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


BaCl2 +K2 SO4

HCl+Na2CO3

H2 SO4 +(NH4 ) 2CO4


II-топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


MnCl2 +AgNO3

NaCl+ AgNO3

Al(OH)3 + HCl→


III- Топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


K2S+H2 SO4

NaOH+CuCl→

Fe(OH)3 +HNO3



I-топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


BaCl2 +K2 SO4

HCl+Na2CO3

H2 SO4 +(NH4 ) 2CO4


II-топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


MnCl2 +AgNO3

NaCl+ AgNO3

Al(OH)3 + HCl→


III- Топ Мына реакциялардың толық және қысқартылған иондық теңдеулерін жазыңдар.


K2S+H2 SO4

NaOH+CuCl→

Fe(OH)3 +HNO3








1.Құрамында 14,2г натрий сульфаты және 35г қорғасын (II)нитраты бар екі ертіндіні қосқанда түсетін тұнбаның массасын табыңдар.


2.Құрамында 3,56г барий хлориді бар ертіндіге 3,56г натрий сульфаты бар ертінді қосылады.Қанша грамм барий сульфаты тұнбаға түседі.


3.Құрамында 12г мыс(II)сульфаты бар ертіндіге 8 г темір үгіндісі салынды.осы кезде неше грамм тұз түзілгенін есепеңдер.


1.Құрамында 14,2г натрий сульфаты және 35г қорғасын (II)нитраты бар екі ертіндіні қосқанда түсетін тұнбаның массасын табыңдар.


2.Құрамында 3,56г барий хлориді бар ертіндіге 3,56г натрий сульфаты бар ертінді қосылады.Қанша грамм барий сульфаты тұнбаға түседі.


3.Құрамында 12г мыс(II)сульфаты бар ертіндіге 8 г темір үгіндісі салынды.осы кезде неше грамм тұз түзілгенін есепеңдер.



1.Құрамында 14,2г натрий сульфаты және 35г қорғасын (II)нитраты бар екі ертіндіні қосқанда түсетін тұнбаның массасын табыңдар.


2.Құрамында 3,56г барий хлориді бар ертіндіге 3,56г натрий сульфаты бар ертінді қосылады.Қанша грамм барий сульфаты тұнбаға түседі.


3.Құрамында 12г мыс(II)сульфаты бар ертіндіге 8 г темір үгіндісі салынды.осы кезде неше грамм тұз түзілгенін есепеңдер.



1.Құрамында 14,2г натрий сульфаты және 35г қорғасын (II)нитраты бар екі ертіндіні қосқанда түсетін тұнбаның массасын табыңдар.


2.Құрамында 3,56г барий хлориді бар ертіндіге 3,56г натрий сульфаты бар ертінді қосылады.Қанша грамм барий сульфаты тұнбаға түседі.


3.Құрамында 12г мыс(II)сульфаты бар ертіндіге 8 г темір үгіндісі салынды.осы кезде неше грамм тұз түзілгенін есепеңдер.








Тұздар ертінділері


Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж


































Тұздар ертінділері


Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж




























Тұздар ертінділері


Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж

















































Тұздар ертінділері

Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж





















Тұздар ертінділері

Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж































Тұздар ертінділері

Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж

















Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу











Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу











Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу











Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу











Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу














Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу












Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу











Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу










Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Иондық теңдеу бойынша есептер шығару.

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Есеп кітаптың жаттығуларын

орындау.


Лездік тест шешу























Химия

10-сынып



Сабақтың тақырыбы

Тұздар гидролизі


Жалпы мақсаттары

тұздар гидролизі туралы білімдерін пысыұықтау және сутектік көрсеткіш жайлы қайталау.

әр түрлі тұздар ертіндісінің ортасын анықтай отырып проблемалық жағдайларды шешеуге үйрену.

пәнге дегенынтасын арттыру,өз бетімен жұмыс істей білуге,топта өзін және өзгені сыйлай білу сезімін қалыптастыру

Сабақтың әдісі

Бірлескен топтық жұмыс, деңгейлік тапсырмалар, жұпта талқылау, зертханалық жұмыс.

Қолданылатын модульдер

Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер, Сын тұрғысынан ойлауды дамыту, Ақпараттық -коммуникациялық технологияларды пайдалану, Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау.

Ресурстар

Интерактивті тақта, электронды оқулық, үлестірмелі материалдар,сынауықтар,индикатор(лакмус),тұздардың ертінділері.


Ұйымдастыру

3мин

1. Амандасу

2. Ынтымақтастық атмосферасын құру

3. Сыныпты 3 топқа бөлу

Ұйымшылдық таныту, ынтымақтасу, химиялық формулаларды қолданып оқушылар 3топқа бөлінеді.Топтарға ат қоылады.



Сабақ кезеңдері

Тапсырма


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушылардың іс-әрекеті



«Қызығушылықты ояту»

5мин

Миға шабуыл арқылы сұрақ жауапты пайдалану.


Үш топқа ортақ сұрақтар береді:

1)Тұздар дегеніміз не

2)Қышқыл дегеніміз не

3)Негіздер дегеніміз не

5)Электролиттер деген не

6)Әлсіз электролиттерге не жатады

7)Орташа электролит деген не

8)Ион дегеніміз не

19)Катион мен анионды қалай белгіленеді

10)Индикатор дегеніміз не

11)Индикатордың қандай түрлерін білесіңдер

.

Сұрақтарға нақты әрі толық жауап береді.Әр топ өздері білген сұрақтарға жауап беріп,бағалау парақтарына бағалап отырады

Түсіну

2мин

Электрондық оқулықтағы видео материал арқылы тақырыпты түсіну

Интербелсенді тақтада тұздардың суда ерігенде түсінің өзгеруі көрсетіледі.Мұғалім оқушылардан «Не себепті тұздар түсі индикаторда өзгереді» деген сұрақ қойылады

Оқушылар көрген видеодан,9 сыныпта өтілген материалдарды пайдалана отырып сұраққа жауап береді.

Қолдану

10мин

«Топтастыру » топтық жұмыс

Әр топқа жаңа тақырыпқа байланысты тапсырмалар беріліді.Алдарында тұрған тұздардың ертінділерін пайдалана отырып.1)Тұздардың гидролизге ұшырайтындығын анықтау.

2)Гидролизге ұшыраған тұздың реакция теңдеуін құрастыру.

3)Берілген кестені толтырып тақтаға қорғау.

Тұздар ертінділері

Индикаторлар

лакмус

фенолфталин

метилоранж










4)Ортаның қышқылдылығын анықтаңдар.

Топ мүшелері өздеріне берілген тұздардың формуласын жазып.суда ерігенде түсінің өзгергендігін индикатор арқылы анықтап,нәтижелерін кестеге түсіріп,қортындысын тақтада қорғау.

Топтар өзін-өзі бағалау

Жинақтау

5мин

«Мозайка» әдісіен тақырыпқа қатысты формула құрастыру.

Жоғарыда топқа бөлінген негідер,қышқылдың формуласынан тұздардың формуласын құрып,гидролизге ұшыраитын не ұшырамайтындығын жазу.

Оқушылар қолдарындағы формулаларынан өздеріне белгілі кез келген 3 тұздың формуласын құрастырып,гидролизге ұшырайтындығын не ұшырамайтындығын түсіндіріп,реакциясын жазу.

Қорыту

5мин

«Айнымалы бекеттер »

Оқушыларға сабақта «Тұздар гидролизі жайлы не білдік»деп сұрақ беріп,алдарына ватман қағазын беремін.Әр топ түрлі қаламмен жазғандықтан қай топтың толық не шала түсінгендігі анық көрінеді.Бірінші бекет яғни 1 топ қызыл сия,2 ші топ көк,3-ші топ жасыл сиямен бір-біріне ауыстыра отырып толтырады.

Оқушылар сабақта алған мәліметтерді ватманға түсісіреді,келесі топ бір-біріне ауыстырып отырып,көрші топтың жазбағанын толықтырып жалғастырады.Нәтижесінде топ мүшесі шығып талдап береді.

Бағалау

5мин

Өзін өзі бағалау

Оқушыларға бағалау парақшаларын таратып береді.

Берілген тапсырмаларға балл қоя отырып өзін өздері бағалап шығады.

Рефлексия

3мин

Стикерлер толтыру

1) Бүгінгі сабақта маған не ұнады...

2) Қандай қиындықтар болды

Оқушылар өз ойын стикерлерге жазып береді

Үйге тапсырма

2мнн


Есептер шығару.











Оқушының аты жөні

Сұрақ-жауап

Есептерді шығару

Тәжірибе жасау нәтижелері.

Формула құрастыру

Айнымалы бекет

Қортынды баға















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Скачать
Ашық сабақ Сабақ тақырыбы :Тұздар гидролизі.

Автор: Тургинбаева Асия Мамыровна

Дата: 08.12.2016

Номер свидетельства: 367455
