kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ашық сабақ "Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушылар:

Өсімдіктердің жынысты  және жыныссыз көбею не себепті 2 топқа бөлінетінің айта алады, құрылысындағы айырмашылық белгілерін атайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін  ажыратады.

Кейбір оқушылар:

Жынысты және жыныссыз көбеюдің ерекшеліктерін атап мысалдар келтіре отырып дәлелдей алады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ашық сабақ "Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі"»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.1

Мектеп: «Ш.Уалиханов атындағы орта мектеп-бақша» КММ


Күні:30 маусым

Мұғалімнің аты-жөні:Азизова Дарига Абдоллаевна


СЫНЫП: 7 сынып

Қатысқандар:


15

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі. Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің биологиялық маңызы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)


7.2.1.1 - өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін сипаттау


Сабақмақсаттары

Барлық оқушылар:

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбею не себепті 2 топқа бөлінетінің айта алады, құрылысындағы айырмашылық белгілерін атайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін ажыратады.

Кейбір оқушылар:

Жынысты және жыныссыз көбеюдің ерекшеліктерін атап мысалдар келтіре отырып дәлелдей алады.

Бағалау критерийлері

1.Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің құрылысын салыстырады.

2.Жынысты және жыныссыз көбеюдің айырмашылық белгілерін сипаттайды

3.Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің айырмашылықтары менұқсастықтарын ажыратады .

Дағдылар

Білу,түсіну,қолдану, талдау.


Тілдікмақсаттар

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: вегетативті,генеративті,зигота, гамета,спермиялар, жұмыртқа жасушалар,бір үйлі және екі үйлі өсімдіктер, аталық және аналық гүлдер,спора.

Оқытудың тілдік мақсаты: Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюдің биологиялық маңызын біледі;

Жазылым дағдысы

Жынысты және жыныссыз көбеюдің айырмашылық белгілерін дәптерге жазып алады.

Құндылықтарға баулу

Еңбек және шығармашылық ынтымақтастық , өмір бойы білім алу.

Пәнаралық байланыс

Генетика

Алдыңғы білім

7.2.2..2. Әртүрлі ағзалар түрлерінің хромосомалар саны.

Соматикалық және жыныс жасушалар. Гаплоидты және диплоидты хромосомалар жиыны.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған

Кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар


Сабақтың басы

2- минут


2-минут






















5-минут










2-минут

Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Түгендеу.Психологиялық ақуал қалыптастыру. Шаттық шеңберге тұрып «Жүректен жүрекке» бір-біріне тілек айту.

Топқа бөлу. «сурет арқылы»

Түстері әртүрлі стикерлерді алып артына суреттер салу. Салынған суреттер арқылы оқушыларды топқа бөлу.

Мысалы,Ітоп-



ІІтоп-








ІІІтоп-





Үй тапсырмасын сұрау:

1.Сәйкестендір.

Түр

Диплоидтыжиынтық

Адам

60

Картоп

46

Сиыр

48

Алабұға

38

Мысық

28



«Мағынаны ашу»

Мұғалім жаңа тақырыпқа қатысты мәтін оқып, оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбын табу үшін ойлануға жетелейді. Мәтін бойынша тақырып ашылады.
















ҚБ

«Бағдаршам» әдісімен өзін-өзі және өзгені бағалау.





Сабақтың ортасы





15-минут






3-минут






7-минут

2.Мәтінмен жұмыс.

Өсімдіктердің жынысты, жыныссыз көбеюіне және жынысты, жыныссыз көбеюдің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру.

«Постер құру»

Ітоп-жынысты көбею

ІІтоп-жыныссыз көбею

ІІІтоп-жынысты және жыныссыз көбеюдің ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру.

Сергіту сәті. Оқушыларды шеңберге тұрғызып тістің ағын көрсетпей мұғалім көрсеткен беттегі сөзді қайталап көршісіне жеткізу. Мысалы: Сіз Мистер Марплды көрдіңізбе? Жоқ көрмедім көршімнен сұрайын.

3.«Құпия сан»

Тақтаға дайын он сөз ілінеді. Мұғалімнің қойған сұрақтарына оқушылар кестедегі жауапты қоюлары қажет.

Қойылған сұрақтарға,

тақтадағы сөздердің сандары қасына қойылады.

1.өсімдіктерде көбеюдің қандай формалары бар.

2.өсімдіктердің жыныссыз көбеюінің қандай формалары бар.

3.өсімдіктерде жынысты көбеюдің мүшелері не?

4.гүлдің аталық және аналық бөлімін ата

5.қандай өсімдіктер бірүйлі және екіүйлі

Оқулықпен жұмыс.






ҚБ «Бас бармақ»










ҚБ

«Шапалақ»

Сабақтың соңы




4-минут











5-минут

6. қандай көбеюді вегетативті көбею деп атайды?

7. неліктен бақшалықта вегетативті көбеюді жиі пайдаланылады?

4.«Венн диаграммасы» әдісі.

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің құсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырады.







5.Ұшақ әдісі.

3топ бір-біріне қағаздан ұшақ жасап, ұшаққа 5сұрақтан жазып ұшырады. Әрбір топ ойланып өз жауаптарын айтады.



ҚБ

«Самайлик»













Қ.Б

«Мадақтау»





Берілген критерийлер

Дескриптор

1

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін анықтайды.

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін анықтады

2

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін салыстырады.

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюін салыстырды

3

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратады

Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюінің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын ажыратты


Үй тапсырмасын беру:$55-56оқу. 182-185беттегі тапсырмаларды орындау. Термин сөздерді жаттау.



Кері байланыс парағында мынадай сұрақтар болады:

  • Бүгінгі сабақта қандай тапсырма саған қиындық келтірді? Атап көрсет. Неліктен?

  • Ол қиындықты қалай жеңемін деп ойлайсың?

  • Кім саған көмектесе алуы мүмкін?


Саралау – оқушыға

мейлінше қолдау

көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Қабілетті

оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін

тексеруді қалайжоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс –

Денсаулық жəне қауіпсіздік,

АКТ-менбайланыс.

Құндылықтармен байланыс (тəрбие элементі).

  1. «Сәйкестендіру» әдісі арқылы әлсіз оқушылардың оқудағы жетістіктерін сезінуге мүмкіндік беру, күмәнді жауаптардан арылту.

  2. «Мәтін мен жұмыс» «Постер» әдісі ойларын ортаға салып, талқылауға, пікір алмасуға,бірің-бірі тыңдауға қолдау көрсету.

  3. «Құпия сан» кестені толтыру арқылы оқушыларды терең білім алуға ынталарын арттыру;

  4. «Венн диаграммасы» арқылы оқушылардың салыстырмалы түрде ойлап ерекшелігін айырып жазады.





«Шапалақтау»





«Бағдаршам»






«Бас бармақ»





«Мадақтау»

Экологиялық апаттардың алдыналу және табиғи өнімдерді пайдалану, салауатты өмір салтын ұстану дағдыларын қалыптастыру арқылы адамзат денсаулығын сақтауға көмектесу;

«Ұшақ» әдісі арқылы жағымды орта ұйымшылдық , қалыптастыру, топтық жұмыс ережелерін сақтау.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Ашық сабақ "Өсімдіктердің жынысты және жыныссыз көбеюі"

Автор: Балгабаева Нурзия Сакеновна

Дата: 03.12.2020

Номер свидетельства: 565339
