Сабақ жоспары: | Уақыты:12,30-13,15 |
Пәні: Биология | Сынып:8 «а» |
Сабақтың тақырыбы: Аралас бездер Сабақтың түрі: жаңа сабақты меңгеру Сабақтың типі: интербелсенді Сабақтың әдіс-тәсілі: диоалогтік, сыни тұрғыдан ойлау, Талантты және дарынды балалар |
Пәнаралық байланыс: валеология |
Негізгі түсініктер: Ұйқы безі. Инсулин.Глюкагон. Жыныс бездері | Өткен сабақпен байланысы: Қалқанша бездің қызметі | Бағалау: | | |
| | | | |
Бағалау түрлері: Формативті бағалау | тапсырманы жақсы орындаса (жақсы) тапсырманы орташа орындаса (қанағаттанарлық) | |
Өлшемдік ойлау қабілеті: 8 «А» Сабақтың мақсаты: Білімділік: Аралас бездері жайлы білімдерін бір жүйеге келтіру Дамытушылық: жаңа сабақты меңгеру оқушыларға материалдар тарату арқылы сыни тұрғыдан ойлауы дамыту. Тәрбиелік: Оқушыларды АКТ ны пайдалану барысында,жалпы сыныпта да өздерін ұқыпты ұстауға үйрету. |
Жетістік критериилері Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): Эндокринді бөлімі бойынша жеткіліксіз деңгейдегі жауап Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): Эндокринді бөлімі тарауы бойынша орташа деңгейдегі жауап Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): Эндокринді бөлімі бойынша жоғары деңгейдегі жауап |
Көрнекілік:Түрлі- түсті қағаздар, АКТ,лездік сұрақтар ,кесте,сөзжұмбақ,электронды оқулық |
Уақыты | Жұмыстың түрі | Мұғалімнің ролі | Оқушының ролі |
Басталуы: 5 мин 12:30 – 12:35 ТүсінуҚЫЗ 10 мин 12:35 – 12:50 | Сынып оқушыларымен амандасу. Оқушыларды түгендеу Ынтымақтастық атмосферасын құру: Ол үшін оқушыларды топтарға «Йод», «Тироксин», «Тимус» «Гормон» деп жазып түрлі түсті оқушыларға қағаздарды өздері алып топтарға бөлініп.Топ ішінде өздеріне тілек айту. Бүкіл сыныптың жұмысы Үй тапсырмасын қайталау мақсатында «Кім,көп біледі?» ойыны арқылы алған білімдерін жүйелеу, өткен сабақты естеріне түісре отырып кесте арқылы топтық жұмысты орындау. Сабақтың мақсаты мен бағалау және топ жұмыстарын түсіндіру | Мұғалім сабақты бастайды. Оқушыларды топтарға бөлу. Бүгінгі сабақтың мақсатын айту. Мұғалім сабақты жалғастырады: | Оқушылар тыңдайды Топтарға бөлінеді,бір-біріне жақсы тілектер айту Сабақтың тақырыбын ашу Оқушылар сұрақтарға жарыса жауап беру арқылы бағаланады. (фишка жинау) |
Тапсырма: 12.50 – 13:05 13:05 – 13:10 | Тапсырманы түсіндіру: «Ішкі секреция бездері», «Ұйқы безі», «Ұйқы бездерінің гормондары» «Жыныс бездері» аты тапсырманы әр топ мүшесі қорғайды. (әрбір тапсырманы орындау барысында оқушылар фишкалар жинайды) Осы тақырыпты бекіту мақсатында топтарға «Инсулин», «Гликоген»атты сөзжұмбақтарын шешуге беріледі. Топтарға «Бездер» атты кестені толтыру тапсырылады.Сыныпта дарынды оқушыларға деңгейлік тапсырма беру.(оқушылар тапсырмалар орындау барысында фишкалар жинайды) Бағалау критериилеріне қысқаша қайталау: Жалпы сабақта орындаған тапсырмаларын қорытындылай отырып, оқушылар өздеріне баға қояды. | Қалғандары көмектеседі Оқушыларға сұрақтар қойып бағалау фишка арқылы бағалау. Мұғалім жұмыстарын тексеріп жүреді Таланты және дарынды балалардың жұмысын мұғалім талдайды. Сымбат,Айдана көмектеседі. | Оқушылар тапсырмалады орындау барысында фишка жинап сабаққа қатысады. Оқушылар тапсырмалады орындау барысында фишка жинап сабаққа қатысады. Орындарында отырып өздеріне баға береді |
Ой толғаныс: 5 мин 13:10 – 13:15 Сабақтың мақсатына оралу: Қорытынды(жинақтау): | Аралас бездер тақырыбына жалпы шолу жасау арқылы INSERT стратегиясы бойынша өз ойларын айтады. Оқушылармен аталған тарау бойынша қорытынды жасап бағаларын қою | Мұғалім сұрақтар қояды | Оқушылар жауап береді. |
Бағалау: | Критерий бойынша ұпайлар | баға | | | | "5" | | | | "4" | | | | "3" | | Мұғалім оқушылар жинаған фишка арқылы есептеп критерии бойынша баға қояды. | Оқушылар сабақ барысында жинаған өз алдарындағы фишка арқылы есептеп бағаларын біліп отырады. |
Рефлексия: | Бүгінгі сабақ бұрынғы дәстүрлі сабақтармен салыстырғаннан ерекше өтіп оқушыларға ұнады. Оқушылардың берілген тапсырмаларды орындап, сыни тұрғыдан ойлап фишка жинауы критерии бойынша бағалануы өздеріне қатты ұнады. | | |
Рубрикторлар- әрбір критерийге байланысты оқушының оқудағы жетістігін бағалауға қажетті ұпай саны.
Критерий | Күтілетін нәтиже | Ең жоғарғы ұпай |
А Дүниенің бірлігі | Оқушының қоршаған әлем және табиғаттың физикалық заңдары жөнінде жүйелі физикалық білімі қалыптасқан, қазіргі заманғы әлемнің ғылыми бейнесін түсінеді,табиғатта болып жатқан құбылыстарды түсіндіре алады. | 6 |
Сіз төменде ұсынылған деңгейдің ешқайсысына жеткен жоқсыз | 0 |
Cіздің табиғатта болып жатқан физикалық құбылыстан түсінігіңіз таяз,біліміңіз нақты және дәлелді емес, физикалық терминдерді дұрыс қолданбайсыз. | 1-2 |
Сіздің физикалық заңдылықтар жайлы түсінігіңіз бар, теориялық алған біліміңізді зертханада қолдана аласыз, бірақ келтіретін мысалдарыңыз өте қарапайым және толық емес | 3-4 |
Cіздің заңдылықтар жайлы түсінігіңіз бар, теориялық алған біліміңізді іс тәжірибеде қолдана аласыз.Физикалық терминдерді нақты, сенімді жеткізесіз. | 5-6 |
С Ғылиялық ыми білім және түсіну | Берілетін тапсырмаларды орындай отырып, оқушы мағынасы жағынан «қиындық деңгейі жоғары дәрежедегі» тақырыптарға ғылыми лексиканы кең көлемде қолданып, ғылыми терминологияны тиімді пайдаланып, ғылымның негізін өте жоғары дәрежеде түсіне алады | 6 |
Cіз төменде ұсынылған деңгейдің ешқайсысында жоқсыз | 0 |
Сіз берілген мәтіннен ақпаратты табуд қиналасыз, ақпаратты талдай білмейсіз. Тақырып бойынша проблеммаларды шешуге алған деретеріңіз мақсатқа сай келе бермейді | 1-2 |
Сіз тақырыпқа сай ақпараттармен мәліметтерді жинақтай аласыз, бірақ орынды қолдана алмайсыз | 3-4 |
Сіз тақырып бойынша алған мәліметтеріңізді қолдана аласыз және физикалық заңдылықтарды бір бірімен байланыстыра аласыз | 5-6 |
Е Деректерді өңдеу | Оқушылар ұсынылған деректер бойынша логикалық формада сәйкес келетін өлшемдер жүргізе отырып заңдылықтарды ұғыну, есептеу нәтижелерін алу, өзінің ғылыми біліміне сүйене отырып, физиканың тәжірибелік әдістері бойынша алған нәтижелерін түсіндіре алады. | 6 |
Cіз төменде ұсынылған деңгейдің ешқайсысында жоқсыз | 0 |
Сіз есептеулер жүргізе алмайыз, қателіктер жібересіз | 1-2 |
Сіз есеп шығару барысында формулаларды дұрыс қолдану барысында қателіктер жібересіз тек мұғалімнің көмегімен шығара аласыз | 3-4 |
Сіз заңдылықтардың бәрін қолдаа аласыз, нақты жасап дәлеодей аласыз | 5-6 |