kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Аралар мен құмырсқалар

Нажмите, чтобы узнать подробности

1.«Тіршілік басқа ғаламшардан таралды» деген теория (панспермия теориясы)

2.«Жер еш уақытта жаңадан пайда болған жоқ, ол әуел бастан мәңгі, олай болса, жер бетіндегі тіршілік те мәңгі» делінген теория (стационарлық жағдай теориясы)

3.«Тіршілік тірі нәрседен шықты» деген теория (биогенез теориясы)

4.Тіршілік өлі табиғаттан пайда болды (абиогенез)

5.Бақалар мен бунақденелілер ылғалды топырақтан пайда болады деп кім жазды? (Аристотель)

6.Микроскоп арқылы ұсақ тірі ағзаларды бақылаған ғалым? (А.Левенгук)

7.Ауада «тіршілік күші» немесе «тіршілік энергиясы»  болады деген теория. (Витализм)

8.Тәжірибесінде құтының аузын S тәрізді өте ұзын жіңішке имек шыны түтікпен жапқан ғалым (Л.Пастер)

9.Саңырауқұлақтардың өздігінен дүниеге келуі» туралы жазған ғалым» (Жан Батис Ламарк)

10.Ыдысқа ет салып, бірінің бетін ашық, екіншісін кисея матасымен жауып,

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Аралар мен құмырсқалар»

Күні: Пәні: биология Сынып: 7 Тексерген:

Сабақтың тақырыбы:Аралар мен құмырсқалар — қоғамдық бунақденелілер. Олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері. Мінез-құлықтары. Түйсігі (инстинкт). Аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға аралар мен құмырсқалар, олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері, мінез-құлықтары,түйсігі (инстинкт), аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы түсінік беру;

Дамытушылық: Оқушылардың бунақденелілер класының жәндіктері туралы түсініктерін және сызбанұсқалармен, суреттермен жеке жұмыс жасай білу іскерлігін дамыту;

Тәрбиелік: Оқушыларға бунақденелілердің табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы түсінік бере отырып, оларды қорғауға баулу.

Сабақта қолданылатын жаңа технология түрлері: тірек-сызба

Техникалық құралдар түрлері: интерактивті тақта

Сабақтың көрнекілігі және жабдықталуы: Кесте: «Қоғамдық бунақденелілер», оқулықтағы суреттер

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, дәріс

Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, отырғызу, оқушыларды түгендеу, сынып бөлмесінің және оқушылардың санитарлық-гигиеналық жағдайларына назар аудару

Үй тапсырмасын сұрау:

1. Бунақденелілер отрядтарының өкілдері ішіндегі орман және ауылшаруашылығы өсімдіктерінің зиянкестерін атаңдар.

2. Адам ауруларын тасымалдаушы бунақденелілерді атаңдар.

3. Ауру тасымалдаушылармен күресу шаралары қандай?

Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі:

Аралар - аса пайдалы жәндіктер. Олардан қоректілігі мол, жұғымды, емдік, қантты өнім - бал, сондай-ақ фармацевтика, электротехника, авиация өнеркәсіптерінде пайдаланылатын органикалық зат - балауыз алынады. Аралардан прополис (ара желімі), ара уы, гүл тозаңы, биологиялық белсенді заттары бар және емдік әсері өте күшті сүт алынады. Бал араларының тіршілік әрекетінің өнімдерінен әсері жоғары бірсыпыра дәрілік препараттар дайындалады екен. Аралардың аса пайдалы қасиеттері ғана емес, сондай-ақ олардың тіршілік құрылымы, инстинктерінің жетілгендігі, қажымайтын жұмыс қабілеті де ғалымдардың назарын аударған. Ара балы жайында не білеміз? Ғылым дәлелдеген жайттарАмерикандық ғалымдардың айтуына қарағанда, араның балымен көптеген ауруларды емдеуге болатыны белгілі болды. Румыния дәрігерлері «катарка» деген көз ауруымен ауратын адамдарды балмен емдеген. Соның нәтижесінде бірнеше жылда, бал қабылдап емделген 2094 науқастардың 2002-сі дерттерінен толық жазылған екен. Польшалық дәрігерлер бал арқылы көптеген тері ауруларын жаздыртуға болатынын мәлім етті. Балдың емдік қасиеттері жайлы. Емдік қасиеті ерте кезден белгілі болып, түрлі ауруларға қарсы әркім өзінше пайдаланып келген суық тигенде, жүрек, бауыр, өкпе, бүйрек, асқазан, ішек, жүйке ауруы, сондай-ақ қан қысымынң көтерілуі сияқты дерттерге шипа. Оны көпке созылып, асқынып кеткен жарақатқа да жағуға болады.

Ғалымдар адамдар мекен ететін кейбір өңірлерге кемелермен және ұшақтармен кездейсоқ әкелінген 750-ден астам құмырсқаның түрін санап шықты. Бұлардың көбі тұтас отарлар құрып, жергілікті құмырсқалардың түрін ығыстырып шығарған. Қазіргі кезде АҚШ-та «жынды» құмырсқа деген атауға ие болған, яғни Оңтүстік Америкадан жеткізілген осы жәндіктер проблемаға айналып отыр. Олар жаппай құрылғылардың ішіне еніп, электр жабдықтарын істен шығаратын көрінеді.

Бекіту сұрақтары:

  1. Аралар мен құмырсқаларды неге қоғамдық бунақденелілер деп атайды?

  2. Олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері қандай?

  3. Олардың мінез-құлықтары туралы не білесіңдер?

  4. Аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы қандай?

Сабақты қорытындылау: Оқушылар бунақденелілерден аралар мен құмырсқалар, олардың тіршілігі мен отбасын (семья) құру ерекшеліктері, мінез-құлықтары,түйсігі (инстинкт), аралардың және басқа жарғаққанаттылардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы туралы мағлұматтар алады.

Оқушыларды бағалау. Үй тапсырмасы бойынша және сабақ барысындағы біліміне қарай оқушыларды бағалау.

Үй тапсырмасы: Тақырыпқа байланыстықосымша мағлұматтар жинақтау






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Аралар мен құмырсқалар

Автор: Баинбекова Зина Кыдырбаевна

Дата: 25.02.2017

Номер свидетельства: 395428
