kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Адам нәсілдері.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бүкіл Жер шарын мекендейтін, екі жарым мыңнан арлық тілде сөйлейтін 7 млрд-тан астам адамның барлығы бір ғана саналы адам (Home sapiens) түріне жатады. Барлық адамдардың анатомиялық және физиологиялық ерекшеліктері бірдей, олардың тіршілік әрекеттері жалпы биологиялық заңдылықтарға бағынады. Соған қарамастан, тіршілік еткен табиғи орта жағдайларына бейімделудің нәтижесінде оларда алуан түрлі морфологиялық айырмашылықтар қалыптасқан. Атап айтқанда, дене бітімі, бет пішіні, терісінің түсі, шашының түсі мен бұйралығы және т.б.

Бұл белгілер тұқымқуалайтын өзгергіштік арқылы ұрпақтан-ұрпаққа беріледі. 

Француз ғалымы Ф. Бернье 1684 жылы «нәсілдер» терминін енгізді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Адам нәсілдері.»

Күні: 10.04.2018ж

Сыныбы: 9 Б

Сабақтың тақырыбы: Адам нәсілдері. Нәсілшілдіктің дәрменсіздігі. Нәсілшілдіктің кертартпалық мәні

Сабақтың мақсаты:

1. Оқушыларға адамның шығу тегі антропогенез тарауы бойынша білімдерін толықтыра отырып, адам нәсілдері туралы білім беру.

2. Оқушылардың адамгершілік қасиеттер туралы көзқарас қалыптастыру.

3. Достыққа, татулыққа, ынтымақтылыққа тәрбиелеу, биологиялық білімнің құндылығын түсіндіру.

Сабақтың типі. Аралас
Сабақтың түрі:
дәстүрлі сабақ
Сабақтың көрнекілігі:
интерактивті тақта, тірек – сызбалар, суреттер, слайдтар

Сабақтың пәнаралық байланысы: тарих, география, медицина саласы
Сабақтың әдісі:
түсіндіру, тірек-сызба, сұрақ - жауап әдістері
Сабақтың кілт сөзі.
«Адамды адам еткен – еңбек»

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру

  • Оқушылардың сабаққа қатысымын тексеріп, зейіннін сабаққа аудару

  • Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру

  • Класс оқушыларын топқа бөлу (стикерлермен, жапырақтармен)


ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:

А)Сызбаны тотыру

Б) «Ой сергіту» сұрақтарын қою:

І-топ

1. Адамның шығу тегін, дамуын және қазіргі кезге дейінгі қалыптасуын зерттейтін ғылым. (Антропология)

2. Адам пайда болған заман (Кайнозой)

3. Адам эволюциясында қандай кезеңдер ажыратылады? 3 кезең (ежелгі, ертедегі, қазіргі)

4. Ежелгі адамдарға кімдер жатады? (Питекантроп, синантроп)

5. Адам эволюциясында биологиялық фактор қандай рөл атқарады? (Тұқымқуалаушылық, өзгергіштік, тіршілік үшін күрес, табиғи сұрыпталу)

ІІ-топ

1. Адамның тарихи дамуы (Антропогенез)

2. Ертедегі адамдар деп кімді айтады? (Неандертальдық адамдарды)

3. Адамның қазып алынған сүйек қалдықтарын зерттейтін ғылым (Палеоантропология)

4. Адам эволюциясындағы әлеуметтік фактор қандай қызмет атқарады?

(Еңбек, сөз, ойлау, қоғамдасып тіршілік ету, әлеуметтік заңдылықтарын қалыптасуы)

5. Осы заманғы алғашқы адам деп кімді айтады? (Кроманьондық адамды)


ІІІ. Үй тапсырмасын қорытындылау.

Адам эволюциясының кезеңдері

Адамның қазба ата тектері

Қанша уақыт бұрын өмір сүрген

Миының көлемі

Құрылыс ерекшеліктері

Еңбек әрекеттері

Өмір сүру салты

Ежелгі адамдар

Питекантроп, синантроп






Ертедегі адамдар

Неандертальдық






Қазіргі адамдар

Кроманьондық








ІІІ. Жаңа сабақ.

Жаңа сабақтың жоспары:

  1. Адам нәсілдері

  2. Нәсілтану ғылымы


Жаңа сабақты бастамас бұрын оқушыларға проблемалық сұрақтар беріледі.

Үш нәсілдің суреттерін көрсетіп, сол туралы не білетіндіктерін сұрау арқылы жаңа сабақты түсіндіру.

Мұғалімнің кіріспе сөзі:

Бүкіл Жер шарын мекендейтін, екі жарым мыңнан арлық тілде сөйлейтін 7 млрд-тан астам адамның барлығы бір ғана саналы адам (Home sapiens) түріне жатады. Барлық адамдардың анатомиялық және физиологиялық ерекшеліктері бірдей, олардың тіршілік әрекеттері жалпы биологиялық заңдылықтарға бағынады. Соған қарамастан, тіршілік еткен табиғи орта жағдайларына бейімделудің нәтижесінде оларда алуан түрлі морфологиялық айырмашылықтар қалыптасқан. Атап айтқанда, дене бітімі, бет пішіні, терісінің түсі, шашының түсі мен бұйралығы және т.б.

Бұл белгілер тұқымқуалайтын өзгергіштік арқылы ұрпақтан-ұрпаққа беріледі.

Француз ғалымы Ф. Бернье 1684 жылы «нәсілдер» терминін енгізді.

Нәсіл (фр. race, итал. razza — туыс, тайпа) — тұқым қуалау арқылы берілетін ұқсас сыртқы (дене) пішіндері — терісінің түсі, шашы мен көзі, мұрны мен еріндерінің пішіні, бойы мен дене пропорциясы, сондай-ақ кейбір "жасырын" белгілері (қанының тобы және т.б.) бар адамдардың тарихи қалыптасқан тобы.


Негроидтық нәсіл 

Еуропоидтық нәсіл

Монголоидтық нәсіл

Терісінің түсі қара қошқыл, шаштары толқын тәрізді немесе бұйра, мұрындары жалпақ, танаулары кең, еріндері қалың, сақал-мұрттары өте сирек. Бұл аталғандардың барлығы ыстық климат жағдайларына бейімділікті сипаттайтын белгілер. Негроидтік нәсілдің кеңінен таралған аймағы – Африка

Терісі ақшыл, шаштары аздап толқынды немесе тік, мұрындары ұзынша келген шығыңқы, танаулары тар, еріндері жұқа, ер адамдардың бетінде қалың сақал мен мұрт өседі. Мұндай белгілер климаты суық аймақтарға бейімделу барысында қалыптасқан. Еуропоидтік нәсілдердің алғашқы шоғырланған аймағы Еуропа мен Азияның кейбір бөліктері болса, қазіргі кезде олар дүниежүзінде кеңінен таралған.

Терісінің түсі қоңырқай немесе ақшыл, шаштары қайратты, тік болады; еріндері мен мұрындарының көлемі орташа; бет пішіні жалпақ біртегіс, бет сүйегі шығыңқы, көздері қысыңқы болып, рудименттік (қалдық түріндегі) үшінші қабағы айқын байқалады. Бұл ерекшеліктер – аңызақ жел мен шаңнан, қара суықта үсуден қорғауға бейімділігі.

Монголоидтік нәсілдер Орталық Азияда, Индонезия мен Сібірде таралған.

Нәсілдер туралы ғылым нәсілтану деп аталады.

Нәсілдер бұдан 30-40мың жылдар шамасында ғана қалыптаса бастады. Нәсілдердің шығу тегі туралы ғалымдар арасында қарама-қарсы тұжырымдар бар. Кейбір ғалымдар жер бетіндегі нәсілдер бір ғана жерде пайда болып, кейіннен басқа аймақтарға таралған деген пікірді қостайды. Оны моноцентризмдік тұжырым деп атайды. Ол гректің «Monos» — «бір» және латынның «centrum» — «орталық » деген сөздерінен алынып, «бір орталықтан шыққан» деген ұңымды білдіреді. Нәсілдердің пайда болуы туралы келесі тұжырым – полицентризм (грекше «полис» – көп) деп аталады. Ол тұжырым бойынша нәсілдер әрбір аймақта өз алдына жекелей пайда болады деп түсіндіреді. Көпшілік ғалымдар қазіргі кезде моноцентризм тұжырымын қолдайды.



ІV. Биологиялық диктант арқылы жаңа сабақты бекіту:

  1. Қазіргі кездегі барлық адамдар..........................түріне жатады.

  2. Адамдардың табиғи орта жағдайларына бейімделу процесінде қалыптасқан алуан түрлі морфологиялық белгілері бойынша бір-бірінен ерекшеленетін топтары ................................

  3. Негізгі адам нәсілдері – бұлар .............................

  4. Нәсілдер туралы ілім....................................................................................

  5. Нәсілдердің барлығы генетикалық, биология және әлеуметтік жағынан бір-бірінен ...................................................

  6. Нәсілдердің шығу тегі туралы ............................ және ......................... тұжырымдары бар.



V. Жаңа сабақты қорытындылау үшін кесте толтырылады.:



Үш түрдік нәсілдің мінездемесін толтыру:



Ерекшеліктері

Нәсілдер

негроидтік

еуропоидттер

монғолоидтар

Терінің түсі




Шаштың түсі




Мұрынның формасы




Бет пішіні




Көзі




Таралған аймақтары





VІ. Бағалау. Сабаққа белсене араласқан оқушыларды бағалау.



VІІ.Үйге тапсырма:

Тақырыпты оқып түсінік айту.

Тест құрастыру, қосымша ақпараттар дайындау.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Адам нәсілдері.

Автор: Зулфиқорова Айгерім Турабайқызы

Дата: 15.04.2018

Номер свидетельства: 466286
