САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Ұлулар мен буынаяқтылар типі.
Сыныбы: 7
Пән мұғалімі: Нығыметжанова Гүлжан Қымбатқызы
Білім беретін мекеменің мекен жайы:
“ С.Бекбосынов атындағы орта мектебі”КММ
ШҚО, Абай ауданы, Архат ауылы,
ШҚО, АБАЙ АУДАНЫ, АРХАТ АУЫЛЫ.
“ С.БЕКБОСЫНОВ АТЫНДАҒЫ ОРТА МЕКТЕБІ” КММ
Қайталау сабағы.
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Ұлулар мен буынаяқтылар типі.
7 -СЫНЫП.
ПӘНІ: БИОЛОГИЯ
ПӘН МҰҒАЛІМІ: НЫҒЫМЕТЖАНОВА Г.Қ
КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ:
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:
ОҚУШЫЛАР
ҰЛУЛАР МЕН
ОҚУШЫЛАРДЫҢ
БУЫНАЯҚТЫЛАРДЫҢ
ҰЛУЛАР МЕН
КӨП ТҮРЛІЛІГІ, НЕГІЗГІ
ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ,ПАЙДАСЫ
БУЫНАЯҚТЫЛАРДЫҢ
МЕН ЗИЯНЫ ТУРАЛЫ
КӨП ТҮРЛІЛІГІ, НЕГІЗГІ
ЕРЕКШЕЛІКТЕРІ,ПАЙДАСЫ
БІЛЕДІ
МЕН ЗИЯНЫ ТУРАЛЫ
ТҮСІНІКТЕРІН ДАМЫТУ,
ТЕРЕҢДЕТУ.
.
Сабақ әдісі.
шығармашылық жұмыс,сұрақ- жауап, түсіндірмелі интерактивті әдіс
.
САБАҚ ТИПІ:
БІЛІМДІ БЕКІТУ
САБАҚ ТҮРІ:
ОЙЫН САБАҚ
Көрнекілігі
6 қалпақ, суреттер,
слайд, бағалау парағы, фишкалар, интерактивті тақта, жауап үлгілері
Шаттық шеңбері:
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
ІІ. “БИОЛОГИЯЛЫҚ ПОШТА”
ІV. « ДӨҢГЕЛЕК ҮСТЕЛ» ӘДІСІ
І .« МЕНІ ТАП»
ОЙЫНЫ
IIІ. “КУБИЗМ ”
ӘДІСІ
VI “АЛТЫ ОЙЛАУ ҚАЛПАҒЫ”
І.“Мені тап”
ойыны
“ Мені тап” ойыны. Оқушылардың басына жәндіктердің аты жызылған шляпа кигізіледі. Оқушы шляпада аты жазылған қай жәндік екенін сипаттамалар арқылы табады. Мысалы: ол буылтық құрттар класына жатады, ол медицинада қолданылады, т.с.с
І.Биологиялық пошта”
ойыны
ІІ. Биологиялық пошта
ТЕЛЕГРАММА
№ 1
Телеграмма Өтініш мына хаттағы сөздерді ретімен толықтырып жіберуіңізді сұраймын.
1.ғылым
2.зерттейтін
3.деп
4.аталады
5. балықтарды
6. ихтиология
№ 2
Телеграмма Өтініш мына хаттағы сөздерді ретімен толықтырып жіберуіңізді сұраймын.
1.кейбір
2.дыбыс шығаруға
4. тыныс алуға
5. балықтарда
6. Торсылдақ
7. қатысады
№ 3
Телеграмма Өтініш мына хаттағы сөздерді ретімен толықтырып жіберуіңізді сұраймын.
1.алғаш рет
2.Оларда
3.мүшесі
4.Зәрдің
5.пайда
6.құралады
7.шаяндардың
№ 4
Телеграмма Өтініш мына хаттағы сөздерді ретімен толықтырып жіберуіңізді сұраймын.
1.
2.суда
3.тыныс
4.тіршілік
5.желбезегі
6.ететіндіктен
7.алады
8. Шаяндар
“ Кубизм “ әдісі
“ КУБИЗМ”
Міндеттері:
6 жағында 6 тапсырма болады.
1.Суреттеңіз (суреттеп айту)
2.Салыстырыңыз (неге ұқсас, басқалардан айырмашылығы қандай)
3.Байланыстырыңыз ( нені ойыңызға түсіреді, басқалармен байланыстырыңыз)
4.Зерттеңіз (саралаңыз, қалай жасалғанын айтыңыз, зерттеңіз)
5.Қолданыңыз (онымен неістеуге болатындығын және қалай қолданылатынын айтыңыз)
6.Талқылаңыз (өз ойыңызды дәлелдеңіз немесе жаңадан туған бір пікіріңізді айтыңыз )
СУРЕТТЕ
ТОПТАСТЫР
ТОПТАСТЫР
БАСАЯҚ
ТЫЛАР
БАУЫР
АЯҚТЫЛАР
ҚОСЖАҚ
ТАУЛЫЛАР
САЛЫСТЫР
Белгілері
Шаянтәрізділер
Тіршілік ортасы:
Өрмекшітәрізділер
Дене бөліктері
Қоректенуі
Тыныс алуы
Қан айналымы
Зәр шығаруы
Жүйке жүйесі
Сезім мүшелері
Көбеюі
ТҮСІНДІР
ТҮСІНДІР
Тоспаұлу
Қошқармүйіз
Кальмар
СӘЙКЕСТЕНДІР
Ұлуларды кәсіптік маңызы бойынша сәйкестендір
Жалаңаш
шырышты
Теңіз
Кемеқұрт
Мидия
меруерті
ТАЛДА
ТАЛДА
1.Зәршығару жүйесі –жасыл бездер
2.Ұзын және қысқа мұртшасы болады
3.Жүретін 8 аяғы бар
4.Зәршығару жүйесі -сатанбез және мальпигий тамырлары
5.Тыныс алу мүшесі-желбезек
6.Тыныс алу мүшесі- өкпе қапшығы және демтүтік
7.Астың ішектен тыс қорытылуы тән
8.Хитинде нәруыз көбірек болады
9.Хитинге әктенген заттар көбірек сіңеді
10.Көздері қарапайым құрылысты
11.Циклоп,дафния,таңқышаян
12.Кене, құршаян,бүйі
Шаянтәріздестер
Өрмекшітәріз-
дестер
Міндеттері:
“ ДӨҢГЕЛЕК ҮСТЕЛ”
Тақырып бойынша бір-бір сөйлем жазып,топ жалғастыра отырып мәтін құрайды.Жазған сөйлемдерін көрсетпейді, соңғы оқушы мәтінді тұтастай оқиды.
Рефлексия кезеңі
«Алты ойлау қалпағы»
ЭМОЦИЯ
ФАКТІ
ПОЗИТИВ
НЕГАТИВ
КРЕАТИВ
ТҮЙІН
Үйге тапсырма:
§46 оқу,
Буынаяқтылар туралы
қосымша мәлімет әкелу
Бағалау