kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қанның құрамы мен қызметі

Нажмите, чтобы узнать подробности

8 сыныптың заттардың тасымалдану бөлімі бойынша "қанның құрамы және қызметі" тақырыбына құрылған қысқа мерзімді жоспар

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қанның құрамы мен қызметі»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: «Суықбұлақ орта мектебі»КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Темирбекова Жанар Макатовна

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қанның құрамы мен қызметі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.1. қан құрамы мен қызметін сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: қанның құамы мен қызмеін сипаттайды.

Көпшілігі:қан жасушаларын және плазманың құрамын ажырата алады.

Кейбіреуі:қанның құрамындағы жасушалар мен қан плазмасының қызметін сипатай алады.

Бағалау критерийі

Қанның құрамын анықтай алады.

Қанның қызметін түсіндіре алады

Қан жасушалары мен плазманың құрамы мен қызметін айырмашылықарын ажырата алады.

Тілдік мақсаттар


Қан, плазма,физиологиялық ертінді,эритроцит, лейкацит, тромбоцит,гемоглабин,қан аздық,тромб,жалған аяқтар,фибриоген, гемофилия

Құндылықтарға баулу




Денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Білімді шығармашылық тұрғыда қолдана білу қаблетін қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Химия. Жаратылыстану

Алдыңғы білім


8.1.3.5 лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау.





Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

1мин-8мин

Ұймдастыру бөлімі:

Сәлемдесу. Позитивті көңіл күй қалыптастыру, «Көрші» әдісі

Мақсаты: әрбір қатысушының сол топтың бір мүшесі екендігін сезінуі, бір-біріне жылылық сыйлау.

Нұсқаулық:

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі тренинг барысы,

Біз үлкен отбасы.

-Сабақтың мақсаттарымен таныстыру.

-Қан жасушалары арқылы сыныпты топқа бөлу.

І топ - лейкоциттер. ІІ топ- эритроциттер. ІІІ топ- тромбоциттер.

Өткен тақырыпты қайталау.

«Таза тақта» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Тақтаға стикерге жазылған сүрақтарды жапсырып , оқушылар сұрақтарды таңдап алып жауап береді.

1.ағзаның ішкі ортасын атаңыз.

2. гомезтаз дегеніміз не?

3. қан туралы не білесіз?

4.ұлпа сұйықтығы туралы не білесіз?

5.ұлпаның қызметін сипаттаңыз

6. Лимфаның қызыметін сипаттаңыз.

7.лимфа неден тұрады?

8.негізгі сұйықтықтан басқа ағзаның қандай сұйық ортасы бар.

(ҚБ) Мадақтау арқылы бағалау





(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)







Қан жасушалары жазылған парақ

Сабақтың ортасы


8мин-10мин


10мин-13мин










13мин-30мин


























































30-32 мин





















Білу және түсіну

«Бейнеталдау» әдісі

І. Қанның құрамы мен қызметі туралы көрсетілім көрсету.

Ортақ сұрақ.

Мынандай деректерді салыстырыңдар

1.Аяғы немесе қолы жарақаттанған адамның ішкі мүшелері сау және бүтін болғанымен, көп қан жоғалтып қайтыс болады.

2.Зардап шеккен басқа адамға қан беруі оны өлімнен аман алып қалады. Ойланып түсіндіріп беріңдер.

3. Неліктен көп қан жоғалтқан адам қайтыс болады?

4.Адам өмірінде қанның қандай маңызы бар?сұхбаттасу барысында қанның организмде ең маңызды сұйықтық екені туралы қортынды жасайды.

(1ТЖ)Топтарға тапсырма.

І топ. Постер құру.Тақырыпты оқи отырып қанның қызметінің тізімін жасаңыз және сипаттаңыз.

Дескриптор. Білім алушы

-қанның қызметінің тізімін жасайды.

- қанның қызметін сипаттайды



ІІ топ «Денотантты граф» әдісі . Қанның және плазманың құрамын, атқаратын жұмысын бейнелейтін сызбанұсқа құрыңдар.

Қанның құрамы



Қан плазма







Критерий

Дескриптор

Қанның құрамын біледі, талдай алады.



Қанның құрамын біледі.

Қанның құрамын талдай алады

Плазманың құрамын және атқаратын жұмысын біледі.





ІІІ топ. «Салыстыру» әдісі арқылы. Кесте толтыру. Қан жасушалары және оның ерекшеліктері. Мәтінмен жұмыс істей отырып кесте толтырып салыстыр..

Ерекшеліктері

эритроциттер

лейкоциттер

тромбоциттер

Пішіні мен құрылысы




1мм³қандағы мөшері




Тіршілік ұзақтығы




Қызыметтері






Критерий

Дескриптор

Қан жасушалары және оның ерекшеліктерін ажыратады.

Қызметтерін біледі.

Қан жасушаларының пішіндері мен құрылыс ерекшеліктерін ажыратып салыстарыды..

Қан жасушаларының мөлшерінің айырмашылықтарын біледі.

Тіршілік ұзақтығын ажыратады.

Қызметтерін түсіндіреді.





ҚБ:«Қолмен белгі беру» әдісі. Оқытушы оқушылардан айтылып жатқан тақырыпты түсінгенін немесе түсінбегендерін сұрау. Бұл үшін ұстаз алдын-ала оқушыларға қолмен белгі көрсетулерді үйретеді.

Мен түсініп отырмын_____ және түсіндіре аламын. (қолдын бас бармағы жоғары бағытталады)

Мен әлі түсінбей отырмын_____(қолдын бас бармағы жанына қарай жантаяды)

Мен түсінгеніме сенімді емеспін_____(қолды бұлғау)

Оқытушы белгілерге қарап кейбір оқушыларға орнынан тұрып айтуын сұрайды.

Түсінбегендерден: «Нақты не түсініксіз екендігін» сұрайды.

Сөз нақты түсінгендеріне сенімсіз оқушыларға беріледі.

Сөз сабақты жақсы түсінгендерге беріледі. «Олар нақты нені түсінді?» соны оқытушы қадағалайды. Бірнеше жауап міндетті түрде тыңдалуы тиіс.

(С)2 тапсырма. «Дұрыс-дұрыс емес» әдісі. Оқушыларды екі топқа бөліп ортаға екі орындық қойып біреуіне дұрыс,екіншісіне дұрыс емес деген белгі жапсыру. Сұрақ оқылып болған соң оқушылар қай жауапты таңдаса сол орындыққа барып отыру не болмаса қасына жиналу.

А. Қанның құрамы қан жасушаларынан және плазмадан тұрады.

Ә. Қан плазмасы қанның ақ түсті сұйықтығы.

Б. Плазмадағы нәруыздың мөлшері 07-08 %

В. Ересек адамның эритроциттерінде ядро болмайды және 4 ай тіршілік етеді.

Г. Эритроциттердің негізгі қызметі ағзаны инфекциядан қорғау.

Ғ. Қаназдылық кезінде қандағы лейкациттердің мөлшері күрт төмендейді.

Д. Лейкоциттердің 1мм³ қандағы қалыпты мөлшері 5-9 мың

Е. Лейкоциттер фагацитозға қаблетті

Ж. Фагацитоз құбылысын И.И.Мечников ашқан.

З. Лейкациттердің тіршілік ұзақтығы эритроциттерден жоғары

И. Қаназдылық кезінде құрамында темірі бар дәрілерді қабылдайды.

К. Асқынған жұқпалы аурылар кезінде лейкоциттердің саны күрт төмендейді.

Дескриптор Білім алушы

  • Қанның құрамы мен құрылысы туралы дұрыс тұжырымды көрсетеді.



ҚБ Геометриялық пішіндер арқылы

Дұрыс емес болжам Дұрыс болжам



Bilim land kz.

сұрақтар жазылған слайд.










А4 қағазына жазылған кесте. А3 қағазы. маркер












































































Тапсырмалар жазылған карточкалар.






















Геометриялық пішіндер



Сабақтың соңы

32-40 мин

(С) «Ашық микрофон» әдісі

Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.

ҚБ «Үш шапалақ әдісі» арқылы


«Бес саусақ» әдісі арқылы кері байланыс 1.«Бас бармақ»- басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

2. «Балалы үйрек»- бірлесу. Қалай жұмыс жасадым, кімге көмек бердім, кімді риза жасадым?

3. «Ортан терек»- ойлану. Мен бүгін білім мен тәжірибе алдым?

4. «Шылдыр шүмек»-шынайылық. Сабақ маған ұнадыма? Неліктен?

5 «Кішкентай бөбек»-көңіл-күй ахуалы.Мен сабақта өзімді қалайша сезіндім?

Бағалау парағы арқылы

Үй тапсырмасы.

Микрафон немесе әр түрлі ойыншықтар. т.б

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы).

Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазыңыз.



Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары



Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Биология

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 8 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қанның құрамы мен қызметі

Автор: Темирбекова Жанар Макатовна

Дата: 11.01.2019

Номер свидетельства: 494763
