Күні: | Пәні: Биология | Сынып: 9 қазақ Б | Мұғалімі: |
Сабақтың тақырыбы | Экологияға кіріспе. Ағзалардың негізгі тіршілік ортасы. |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларды экология ғылымымен , оның бүкіл ғаламшар алдында тұрған мәселелерімен, Қазақстан мемлекетінің экологиялық жағдайларымен және тіршілік ортасымен танысу. |
Оқытудың нәтижелері | Экология ғылымымен танысады. Экологиялық орталарды анықтай алады. Экологияның пайда болуының тарихи кезеңдерін анықтайды. |
Сабақта қолданылатын әдіс-тәсілдер | «Миға шабуыл» әдісі, жұптық жұмыс, «Топтастыру» стратегиясы, «Лездеме сұрақтар» стратегиясы, «Синквейн» әдісі, «Зымыран сұрақтар» әдісі. |
Негізгі дерек-көздер | Плакат, маркер, бағалау парақшасы, смайликтер, Түрлі-түсті стикерлер |
Алдыңғы білім | Тірі және өлі табиғат туралы жаратылыстанудан алған білімдерін Өсімдіктермен жануарлар туралы 6-7 сыныптан биологиядан алған білімдері |
Сабақ бөлімінің кезеңдері | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар, көрнекіліктер |
Кіріспе | 2 минут 2 минут 5 минут | Ұйымдастыру бөлімі Топқа бөлу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үй тапсырмасын сұрау. «Зымыран сұрақтар» әдісі бойынша өткен сабақта өтілген тақырыптан сұрақ қою арқылы үй тапсырмасын бекітемін. | Фазлдармен топқа бөлінеді. Стикерге бір-бірлеріне тілек жазып, плакатқа іледі. Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өткен тақырыпты естеріне түсіреді. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Әртүрлі фазл Стикерлер, жүрек салынған плакат. Бағалау парақшасы, смайликтер. |
Жаңа сабақтың таныстырылымы | 15 Минут | «Миға шабуыл» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбын ашамын. Интербелсенді тақтадан экология туралы ролик көрсетіп, бағыттаушы сұрақтар қоямын. Бұл роликтен нені ұғына аламыз? Осы сұрақтар төңірегінде алдымен «жұппен» талқылайды. «Ойлан топтас» стратегиясы бойынша топтық жұмыс орындатамын. | Роликті көріп, сұрақтарға жауап беріп, экология туралы білгендерін ортада талқылайды. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер, плакат, маркер, оқулық |
Жаңа сабақты қолдану | 5 минут 5 минут | Есте сақтау қабілеттерін арттыру мақсатында жұптық әңгіме жүргіземін. Шығармашылыққа баулу мақсатында «Синквейн» әдісі бойынша жеке жұмыс жасатамын. | Жұптасып, өлеңді оқиды, бір-бірлеріне түсіндіреді. Экологиялық факторлар туралы 5 жолды өлең құрастырады. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер, оқулық. Бағалау парақшасы, смайликтер, А4 қағазы. |
Жаңа сабақты қорытындылау | 5 минут | Жинақтау. «Лездемелік сұрақтар» әдісі бойынша жаңа сабақты қорытындылаймын. | Сұрақтарға шапшаң жауап беріп, жаңа сабақты қорытындылайды. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер, интербелсенді тақта. |
3минут | Бағалау. Топтық бағалау жүргіземін. Смайликтермен формативті бағалаймын. | Бағалау критерийлеріне сүйене отырып, топ басшысы топ мүшелерін бағалайды. Сабақтан алған көңіл-күйлерін смайликтерді көрсетіп, ынталанады. | Топтық бағалау. Смайликтермен формативті бағалау | Бағалау парақшасы, смайликтер, интербелсенді тақта. |
2 минут | Рефлексия. Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға стикерге жауаптарын жазғызу. | Не білдім? Не білгім келеді? Не білемін? Деген сұрақтарға жауапты стикерге түсіріп, рефлексия парағына іледі. | | Рефлексия парағы, стикер |
1 минут | Үйге тапсырма беру. Эссе жаздыру. | Күнделікке жазып алады. | | Күнделік |