Просмотр содержимого документа
«Урок по английскому языку по теме "Биг Бен"»
Урок страноведения “Sightseeing in London”
Класс: 5 «Б»
Крюкова А.Л.
15.02.2017
Технологическая карта
Урок страноведения “Sightseeing in London”
Преподаватель: Крюкова А.Л.
Класс: 5 «Б»
Дата проведения: 15.02.2017г.
УМК: Spotlight 5 (Virginia Evans, Jenny Dooley, Olga Podolyako, Julia Vaulina)
Module 6d. Culture Corner “Landmarks”. 6 урок в системе. 1 урок страноведения за год.
Цели: - образовательные (изучение новых ЛЕ и РО по теме «Достопримечательности»; повторение ранее изученного материала по теме «What’s the time?”, совершенствование навыка чтения).
-развивающие (развитие навыков во всех видах РД; развитие памяти, мышления)
-воспитательные (способствовать формированию у учащихся интереса и уважения к культуре изучаемого языка; поддерживать интерес к учению).
T -Good morning, students! Sit down, please! I’ m glad to see you. Let’s start our lesson! Today we’ve got an unusual lesson. Look, there are so many guests at our lesson.
Произносят после учителя слова приветствия, улыбаются друг другу и настраиваются на рабочий лад.
Личностные: формирование интереса (мотивации) к учению.
Коммуникативные: участвовать в диалоге, слушать и понимать других.
2 Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности обучающихся
(4 мин)
Open your books on p. 81. Look at the picture. What do you think what we will discuss today at our lesson?
-Today we are going to talk about travelling and visiting interesting places. I have a riddle for you: It’s a high tower with clock on it. It’s a face of London. What is it?
-It’s Big Ben. That’s right. What a beautiful tower. (слайд 1) Do you know anything about Big Ben? What’s the height of it? Where exactly is it? When was it built? What else do you want to know about it?
-How old is it? What is it made of? How many steps has it got?
Коммуникативные:
– планирование учебного сотрудничества с учителем; – умение с достаточной полнотой и точностью выражать свои мысли в соответствии с задачами и условиями коммуникации.
2. Фонетическаязарядка.
Деятельность учителя: First of all let’s do phonetically training. I show you the sound and than I say it, and you repeat after me all together. Let’s start the first sound is
[˄] – London, Londoner, much, lovely.
[əе] – gallery, family, travel, capital.
[еi] – say, place, famous, favorite, stadium.
[a:] – park, art, farm.
[əu] – old, most, Moscow, well-known.
[еə] – square, where, there, care.
(слайд 2)
3 Основнаячасть(15мин)
1.
-So, we’ve got a lot of questions so it’s time to get answers to them. Open your books. Go to page 80. Here we’ve got a text about BB but before we start reading it, look at the screen. Let’s read and translate some new words. (отчитываем, переводим новые слова) (слайд 2)
2. Ввод новой лексики:
Belfry-колокольня
Clockface- циферблат
Long(minute) hand-длинная (минутная) стрелка
Short (hour hand)- короткая (часовая)стрелка
Huge-огромный
3. Записываютновыеслова
4. Let’s do an exercise 1 Make up word pairs (слайд 3 ответы)
Look at the picture p.81 and listen to the sounds. (упр 1 с 81 аудио) Do you know this building? Which city is it in? Read the first paragraph of the text and check.
Listen and read the text and say what exactly Big Ben is. (упр 2 с 81 аудио) Big Ben is one of the four huge bells inside the tower.
Make some questions about Big Ben.
Where does the clock tower stand?
How tall is the tower?
How heavy is Big Ben?
How long is the hour/ minute hand?
Метапредметные результаты (УУД):
Коммуникативные:
– планирование учебного сотрудничества с учителем;
Предметные результаты:
– умение правильно понимать значение лексических единиц по теме; – умение использовать ЛЕ в заданной ситуации; – умение строить краткие высказывания с использованием опор.
4.Физкультминутка (2 мин)
Проводит физкультминутку
-It’s time to do some exercises. Stand up, please! Who can help me?
Проводят разминку «Head, shoulders, knees & toes», закрепляют пройденную ранее лексику.
Head, shoulders, knees and toes, Knees and toes.
Head, shoulders, knees and toes, Knees and toes.
And eyes, and ears, and mouth, And nose.
Head, shoulders, knees and toes, Knees and toes.
Личностные: ценностное отношение к своему здоровью.
Учитель включает слайды с достопримечательностями Лондона
Взаимодействуют с учителем во время обсуждения.
Коммуникативные: развитие диалогической речи.
Регулятивные: составляют предложения, развивают языковые способности. Контроль и оценка своей работы.
Look at the screen. The latin inscription on the Big Ben …Do you remember amy films or cartoons where we can see Big Ben? (Peter Pen, Harry Potter, 102 dalmatines)
( cлайды 4-5)
6. Первичнаяпроверкапонимания (5 мин)
And let’s do the ex. 3 p. 81 (complete the sentences)
Look at the screen. Here are some questions. Let’s try to answer them (слайд 6)
4. Выполняют упр. Работают в парах (проверяют друг друга)
As Big Ben is a clock tower we can we can get the time looking at its clock. So what’s the time? (слайды 7-13)
Коммуникативные: развитие диалогической речи.
Личностные: участвовать в игре , слушать и понимать других.
7. Вторичная проверка понимания (6 мин)
Now look at the cards on your desks. Here we have some more tasks. Try to do them by yourself and then we will check them. What do these numbers mean? (слайд 14)
And let's play a word. Explore into 2 teams. Words can be selected only from the text (both in Russian and in English). The objective of the other team - to translate the word correctly
А давайте-ка поиграем в слова. Делимся на 2 команды. Слова можно выбирать только из текста(как на русском так и на английском языке). Задача другой команды - правильно перевести слово
Дети играют в развивающую игру
Коммуникативные:Понимать на слух ответы обучающихся.
8. Информация о д.з. (5 мин)
Рефлексия, подведение итогов
T: Я надеюсь, что вы на сегодняшнем уроке узнали что-то новое о Биг Бене, теперь я хотела бы, чтоб вы продолжали фразу “It’s interesting to know that…” используя приобретенные знания. (слайд 15)
(f.e.) S: It’s interesting to know that Big Ben is not the name of a clock tower but the name of a big bell inside it.
Can you tell and ask questions about tourist attraction? Do you know how to describe a famous landmark?
Your home task is ex. 4 p.80 from Students’ books. Imagine that you are a tour guide. Tell a group of tourists about Big Ben. Мы с вами уже выполняли похожее задание, когда говорили о Тадж Махале. В чем отличие простого пересказа текста от рассказа от лица гида? Не забудьте дополнить текст личными ремарками, сделать его живым и интересным и, разумеется, используйте приветственные и прощальные реплики. Как может гид поприветствовать туристов? Hello/ Good morning, Welcome to London/I’m your guide/ we are near …./ Thanks for your attention…
Спрашивает у детей, что нового мы изучили. Выставляет оценки.
Записывают д.з в дневник.
Рефлексируют
-Children, there are smiles on your desks . I want you to evaluate your work at the lesson. If you think you have done your work properly, blow the red balloon.. If you had some mistakes and you’ re not satisfy with your work , blow the green balloon. And if you work so so and were not very active blow the yellow balloon.
That’s all for today.
Коммуникативные: развитие диалогической речи.
Личностные: участвовать в игре , слушать и понимать других.
Регулятивные:рефлексия. Оценка своей работы, определение материала для повторения дома.
Личностные:адекватное понимание причин успеха/неуспеха в учебной деятельности.
good, ехсеllеnt, very well, you are right
In England they call Big Ben the big clock on the tower. It is the biggest clock bell in Britain. It weighs 13.5 tons.
The clock tower is 318 feet high. People go 374 steps to reach the top. The face of the clock is 23 feet wide. The minute hand is 14 feet long. The hour hand is 9 feet long.
They called Big Ben after Sir Benjamin Hall. Sir Benjamin Hall was a big man. First it was a joke. But now we know the clock by that name.
In England they call Big Ben the big clock on the tower. It is the biggest clock bell in Britain. It weighs 13.5 tons.
The clock tower is 318 feet high. People go 374 steps to reach the top. The face of the clock is 23 feet wide. The minute hand is 14 feet long. The hour hand is 9 feet long.
They called Big Ben after Sir Benjamin Hall. Sir Benjamin Hall was a big man. First it was a joke. But now we know the clock by that name.
In England they call Big Ben the big clock on the tower. It is the biggest clock bell in Britain. It weighs 13.5 tons.
The clock tower is 318 feet high. People go 374 steps to reach the top. The face of the clock is 23 feet wide. The minute hand is 14 feet long. The hour hand is 9 feet long.
They called Big Ben after Sir Benjamin Hall. Sir Benjamin Hall was a big man. First it was a joke. But now we know the clock by that name.
In England they call Big Ben the big clock on the tower. It is the biggest clock bell in Britain. It weighs 13.5 tons.
The clock tower is 318 feet high. People go 374 steps to reach the top. The face of the clock is 23 feet wide. The minute hand is 14 feet long. The hour hand is 9 feet long.
They called Big Ben after Sir Benjamin Hall. Sir Benjamin Hall was a big man. First it was a joke. But now we know the clock by that name.
In England they call Big Ben the big clock on the tower. It is the biggest clock bell in Britain. It weighs 13.5 tons.
The clock tower is 318 feet high. People go 374 steps to reach the top. The face of the clock is 23 feet wide. The minute hand is 14 feet long. The hour hand is 9 feet long.
They called Big Ben after Sir Benjamin Hall. Sir Benjamin Hall was a big man. First it was a joke. But now we know the clock by that name.
In England they call Big Ben the big clock on the tower. It is the biggest clock bell in Britain. It weighs 13.5 tons.
The clock tower is 318 feet high. People go 374 steps to reach the top. The face of the clock is 23 feet wide. The minute hand is 14 feet long. The hour hand is 9 feet long.
They called Big Ben after Sir Benjamin Hall. Sir Benjamin Hall was a big man. First it was a joke. But now we know the clock by that name.