Тема: «Famous people and their professions».
Цель урока: Совершенствование умений и навыков практического владения английским языком как средством общения.
Задачи:
Учебные:
- создать условия для актуализации лексических единиц по теме урока;
- обеспечить развитие навыков устной речи путем создания ситуаций диалога и подготовки монологического высказывания (о знаменитом человеке);
- способствовать формированию у учащихся коммуникативного поведения.
Развивающие:
- способствовать развитию логического мышления, внимания, памяти, языковых и речевых умений;
- создать условия для развития мыслительных процессов и операций, связанных с приобретением опыта исследовательской деятельности, подготовки к предъявлению результатов и их оценки;
- содействовать развитию инициативы учащихся, их самостоятельности и активности, коммуникабельности;
- развивать интерес к иностранному языку как к средству общения.
Воспитательные:
- способствовать формированию потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи, чувства ответственности при совместной работе ;
- воспитывать культуру общения, речевого взаимодействия;
- способствовать снижению уровня тревожности и преодолению замкнутости в общении.
Здоровьесберегающие:
- создание комфортных условий для организации и обеспечения образовательного процесса.
Оснащение урока: раздаточный материал, таблицы по грамматике, презентация Power point, компьютер, проектор, экран.
Ход урока:
1.Организационный момент.
-Good morning, children! Glad to see you!
-Good morning! Glad to see you!
-What the date is it today? Who is absent?
2. Основная часть.
2.1.Объявление темы.
You see the topic of our lesson Would you like to be famous.
And we will talk about famous people and about occupations and jobs you like best and what you need to be the best in the world and become famous .
2.2. Pечевая зарядка .
Dear children, let’s sing a song about Clementine.
In a cavern, in a canyon
excavatin' for a mine
Dwelt a miner fortyniner
And his daughter Clementine.
Oh, my darling, oh, my darling
Oh, my darling, Clementine
You are lost and gone forever
Dreadful sorry Clementine.
Soft she was and like a fairy
And her shoes were number nine
Herring boxes without topses
Were the shoes for Clementine.
Oh, my darling, oh, my darling
Oh, my darling, Clementine
You are lost and gone forever
Dreadful sorry Clementine.
2.3. Let ’s repeat our grammar.
Повторение грамматики Future Simple (игра с мячиком :pupil 1-pupil 2,pupil 3,
pupil 4)
P 1:-Will you read a book tomorrow?
P 2:-Yes, I will read a book tomorrow.
P 1:-Will they play computer games next week?
P 3:-No, they will not play computer games next week.
P 1:-Will he drive a car next morning?
P 4:-Yes, he will drive a car next morning.
2.4. Read please, now,ex.52, p.96(«жужжащее» чтение»)
2.5.Now children, let’s talk about professions and let’s use the table I am going to be a _ _ _. Please, one by one.
Pupil 1-I am going to be a doctor.
Pupil 2-I am going to be a sportsman.
Pupil 3-I am going to be a singer.
2.6. Now let’s repeat some words. Please, open your textbooks, Ex.52 p.96.
2.7.Let’s play the game . You see the tables with the verb should. Please, let’s begin the game working in pairs. Use the words we have read.
Pupil 1:-A doctor should be cruel.
Pupil 2:A doctor should not be cruel.
Pupil 1:-A sportsman should be athletic.
Pupil 2:-A sportsman should not be athletic.
2.8.Let’s relax and make exercises with:
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes,
And eyes and ears and mouth and nose,
Head and shoulders, knees and toes, knees and toes.
Ankles, elbows, feet and seat, feet and seat,
Ankles, elbows, feet and seat, feet and seat,
And hair and hips and chin and cheeks,
Ankles, elbows, feet and seat, feet and seat.
2.9. We all like to play the game 20 questions. Let’s use the tables with the verb would and let’s ask questions about your favourite professions. Please, choose the card with the profession you like best and we will try to guess.
Pupil 1-Would you like to be a sportsman?
Pupil-No, I would not like to be a sportsman.
Pupil 2-Would you like to be a pilot?
Pupil -Yes, I would like to be a pilot.
2.10. Let ‘s look at the pictures of well- known persons and read their names : Agatha Cristie, Josef Turner, William Shakespeare, John Lennon, Charlie Chaplin,Walt Disney.
And please, match the words. What are these persons famous for?
Agatha Cristie is famous for songs
Josef Turner is famous for detective stories
William Shakespeare is famous for films
John Lennon is famous for poems
Charlie Chaplin is famous for pictures
Walt Disney is famous for cartoons
2.11. Watch the presentations about famous people, please . Our pupils have made them for you. (Представление презентаций учащимися).
2.12 A t the end of our lesson let’s try to predict our future .Use the table ___will be a famous _ _ _!
-Lena will be a famous doctor.
-Mike will be a famous driver.
-Nina will be a famous lawyer.
3. Рефлексия.The work is done well. Tell us Who is the best today (подвести итог урока, спросить чему научились и пригодятся ли в жизни полученные знания, похвалить всех за работу на уроке).
3.1 Домашнее задание: составить презентацию о знаменитом человеке.
Использованные ресурсы:
WWW.CHARLIECHAPLIN.COM
WWW2.WARNERBROS.COM.
images.yandex.ru›фото чарли чаплина
charles-chaplin.ru›gallery.php
images.yandex.ru›фото джек лондон
kinopoisk.ru›Джек Лондон›Фото: Джек Лондон
teksty-pesenok.ru›connie…tekst-pesni-clementine…