По основной дидактической цели – это комбинированный урок. Лексика и грамматические структуры урока позволяют учащимся составить письменный или устный рассказ о видах транспорта столицы Великобритании, дополняя и расширяя тему «история и культура англоязычных стран». Для достижения поставленных целей был выбран коммуникативный, личностно-ориентированный метод
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Урок на тему "Транспорт в Лондоне" »
Специализированная общеобразовательная школа I - III ступеней № 1
с углубленным изучением английского языка им. В. Дубинина г. Керчи РК
Урок по теме: Транспорт в Лондоне
5 класс
Музыка Т. В.
учитель английского языка
специалист I категории
г. Керчь
2014 г
По основной дидактической цели – это комбинированный урок. Лексика и грамматические структуры урока позволяют учащимся составить письменный или устный рассказ о видах транспорта столицы Великобритании, дополняя и расширяя тему «история и культура англоязычных стран». Для достижения поставленных целей был выбран коммуникативный, личностно-ориентированный метод.
Тема: Великобритания
Подтема: Транспорт в Лондоне
Цели: Практическая – активизация употребления новой лексики; развитие навыков поискового чтения и говорения; совершенствование навыков образования степеней сравнения прилагательных.
Образовательная – формирование способности к коллективной работе.
Воспитательная – воспитание познавательного интереса; расширение кругозора.
Оборудование: карта, постер с видами Лондона, раздаточный материал.
Ход урока.
1. Организационный момент
Good morning, children! I am glad to see you. How are you today? Who is absent? Let’s start our lesson. The topic of our today’s lesson is “Transport in London”.
2. Warming-up activities.
a) Brainstorming “London”: Tell me please what can you remember when you see or hear this word.
b) Come to the map and point London. What do you know about it?
с) Look at this poster. Here you can see a lot of places of interest in London. What do you know about them?
Now imagine that you are in London and you need some information about transport system in the city. So read the text.
3. Reading. After-reading activities.
a) Say: Are the sentences true or false?
1. The fastest and the easiest way to get to different places is to take a taxi (+).
2. London taxis are called “black cabs” (+).
3. There are only black taxis in the streets of London (-)
4. The best way to get around London is to go by a double-decker bus (+).
5. The buses usually have only a driver (-).
6. You should keep your ticket till the end of your trip (+).
7. People call the London Underground the Tube (+).
8. The lines of the metro are of the same colour on the map (-).
9. Travelling by metro is the fastest one in London (-).
10. All taxi-drivers have badges on their jackets (+).
b) Choose the correct item a, b or с and read the whole sentence (Group work).
4. Работа с лексикой.
a) Look at the blackboard and match 2 columns.
a tube
a bus with 2 levels
a black cab
one-day ticket on London transport
visitors
an underground
a double-decker
London taxi
a travel card
tourists
b) Работа в тройках.
Next task is to write the words and expressions under the headings (bus, taxi and underground).
bus
underground
taxi
driver
ticket
cabs
bus stop
ticket office
driver
ticket
tube
routes
conductor
lines
badge
double-decker
map
black colour
routes
station
symbol
special shape
5. Grammar.
In the text there are some adjectives in comparative and superlative degrees. So let’s revise some rules.
a) (Работа у доски).
fast - big - large - old - wonderful - good - famous - comfortable - bad -
b) Работа в группах (карточки).
Complete the sentences using the correct degree of adjectives.
1. In Regent’s Park there is _____ zoo in the world (big).
2. Tube is _____ metro in the world (old).
3. Travelling by taxi is _____ than by underground (comfortable).
4. St. Paul’s Cathedral is _____ church in Britain (wonderful).
5. The _____ way of travelling is by taxi (fast).
6. St. Paul’s Cathedral is _____ than Westminster Abbey (famous).
7. London is _____ city in UK (good).
8. London is _____ than Kiev (large).
6. Рефлексия.
What have you learnt today? What kind of transport in London does you like most of all?
7. Оценивание.
Your marks are…
8. Дом. задание.
Your hometask for tomorrow is to write which places in London you would like to visit and why.