Урок английского языка в 4 классе
“Shopping for Clothes”
Тема урока: “Shopping for Clothes”(“Покупаем одежду”)
Тип урока: развитие предметных навыков, овладение предметными умениями.
Цель урока: Развивать коммуникативные навыки и умения в диалогической речи.
Задачи урока:
1) воспитательные - прививать интерес к английскому языку, создать условия для развития уважения к своему речевому партнеру;
2) развивающие – развивать внимание, память, воображение, способность к языковой догадке, умение работать в парах, в группах, индивидуально;
3) образовательные – способствовать расширению кругозора учащихся;
4) практические – активизировать лексико-грамматический материал по теме “Clothes” (“Одежда”), способствовать развитию коммуникативных навыков учащихся в диалогической речи.
Оборудование урока: ноутбук, экран, проектор, презентация, картинки по теме “Одежда”, раздаточный материал с заданиями.
Формирование УУД:
Личностные:
Способствовать формированию положительного отношения и интереса к процессу познания и овладения английским языком, развитию навыков сотрудничества в разных бытовых ситуациях.
Регулятивные:
Учить сравнивать, анализировать, контролировать правильность выполнения заданий, формировать способность к самооценке.
Познавательные:
Содействовать формированию методов информационного поиска, умения учащихся производить простые логические действия.
Коммуникативные:
Способствовать формированию умения слушать своих одноклассников, учителя, реагировать на речь других.
Ход урока:
1.Организационный момент.
- Good morning, dear children. How are you? I am fine, thank you. Sit down, please.
- What season is it now? - What month is it now? - What date is it today? – What day of the week is it today?
2. Постановка цели и мотивации учащихся.
- What can you say about the weather today? – Is it cool (windy, sunny..?)
-Oh, the weather is fine but it is cool and we must dress up warm! So, you are devided into three groups. I will give each group some pieces of colour paper and you will complete three pictures from them and glue them on the sheets of paper. Are you ready? Ok! What things have I got in my hands?
-Clothes. – You are right. Where can we go to buy new clothes? – To the shop. – Ok! To the Clothes Shop. What is the theme of our lesson? – Shopping for Clothes. – Good, today we will go to the Clothes Shop to buy new clothes. (слайд 1)
3. Фонетическая зарядка.
- Let’s start our lesson with the training of our pronunciation.
a) - Please, listen to me and repeat some sounds and words after me. (слайд 2)
b) - And now try to repeat “ The Clothes rhyme” after me, please. ( слайд 3)
Socks and shoes
And jeans and shirt
Trousers, coat
And blouse and skirt. - Good. Thank you.
4. Активизация лексики по теме “Clothes” (“Одежда”).
a) - And now look at the picture and name things of clothes. (слайд 4)
b) - Attention, please! Look at the second picture. What new things can you see in this picture?
- A sweater, skirts. – You are right. (слайд 5)
c) - Please, take your sheets of paper and find the first task. – Listen to me with attention, try to guess the words and write them down.
Task 1. (слайд 6)
s c o t h e l – (1 балл)
s e r d s – (1 балл)
t a h – (1 балл)
t i r s h – (1 балл)
w e a r t e s – (1 балл)
m I n t e t – (1 балл)
k o e s – (1 балл)
u t I s – (1 балл)
s o e h s - (1 балл) Итого: “5” 8-9 баллов “4” 6-7 баллов “3” 4-5 баллов
T: 1) - Мастерица Mrs. Rose Вам сошьет любую (clothes).
2) -Ткани куплен мне отрез, буду шить для куклы (dress).
3) - Я сейчас ношу берет, подрасту – надену (hat).
4) - Целый день мне мама шьет, как у папы в клетку (shirt).
5 )- Связала мама Свете пушистый теплый (sweater).
6) - Чтоб согрелся каждый пальчик Мишин – ручку нарядили срочно в (mitten).
7) - В башмаке опять песок – он испачкает твой (sock).
8) - Пусть скорее мне сошьют для концерта новый (suit).
9) - Надеть сегодня я решусь на каблуках высоких (shoes).
-Are you ready? Change your sheets of paper and check out the words, please. (слайд 7) Well done!
5. Активизация речевых навыков.
a) - Answer my question, please. What are your favourite clothes? – My favourite clothes are …
(слайд 8)
b) – Let’s remember the verb “to wear”- носить (одежду) (слайд 9)
This question is for the first group – What do you wear on your head? – I wear… (слайд 10)
This question is for the second group – What do you wear on your hands? – I wear… (слайд 11)
This question is for the third group – What do you wear on your feet? – I wear … (слайд 12) Good. Thank you.
6. Проверка д/з.
- And now it’s time to check your homework. Please, read the questions and answer them.
-What do you wear in winter when the weather is cold?
-What do you wear in summer when the weather is hot?
-What do you wear in spring and in autumn when the weather is warm and cool? (слайд 13)
7. Активизация лексико - грамматических навыков в устной речи.
- The verb “to wear” has got a friend. It is the verb “to have on”- быть одетым во что-то (слайд 14)
a) - Please, look at me. I have a blue blouse on. I have blue trousers on. I have black shoes on. What clothes have you on? - I have … on.
- So, look at Dan, please. What clothes has he on? – He has … on.
b) – Look at the picture and find three differences in the girls’ clothes. (слайд 15)
- Helen has a blue cap on, Betsy has a red cap on. – Helen has a red T-shirt on, Betsy has a green T-shirt on. – Helen has black shoes on, Betsy has blue shoes on. – Right you are. Thank you.
8. Физкультминутка.
a) The verb “to wear” has got another friend. It is the verb “to put on” – надевать (слайд 16)
b) Let’s remember a poem “I am a Clown”. (слайд 17)
- I put on my socks, I put on my shoes,
I put on my shirt and my trousers too.
I put on my jacket, I put on my hat.
Look! I’m a clown. I’m very glad! - Very good!
9. Развитие навыков диалогической речи.
- And now it’s time to go to the shop for Clothes. Welcome to the shop! (слайд 18) I hope you’ll be very polite at the shop and some phrases will help you.
a) Please, open your student’s books at page 28, ex.10. Read and translate.
b) Аудирование.( ex.8, p.28) Now let’s listen to the conversations between Tim, Tom and a Shop Assistant and read them.
c) - Speak English, please.
Предложите свою помощь. ( - Can I help you?)
Попросите показать что-либо. ( - Show me … , please.)
Покажите что- то. ( - Here you are.)
Узнайте, сколько это стоит. ( - How much is it? / How much are they?)
Предложите еще что-нибудь. ( - Anything else?)
Поблагодарите продавца и откажитесь от других покупок. ( - Thank you. That’s all.) - Well done!
d) At the screen you can see a dialogue between a Shop Assistant and a Customer. But unfortunately some words are missed.
The dialogue “At the Clothes Shop”
A: Can I … you?
C: Show me … , please.
A: Here … … .
C: I like this (these) … . How much … …?
A: (25) pounds. Anything else?
C: No, … you. That is … .
A: Ok. Good … .
C: … . (слайд 19)
- Take your sheets of paper and complete the dialogue. Are you ready? Ok! (слайд 20) Read the dialogue in pairs, please. Thank you.
e) - Children, now I’ ll give you some pictures with things of clothes and you’ll try to act the dialogues in pairs. Who is ready? Thank you.
10. Подведение итогов урока и оценивание результатов работы учащихся, рефлексия.
- Do you like our lesson? What do you like? What was interesting, hard for you?
-Dear children, you are very smart. I am glad to work with you. Your marks … and your homework: Make up a crossword (Clothes), learn the dialogue by heart. (слайд 21, 22)
Учащиеся получают оценки за активную работу с лексико-грамматическим материалом, применение его в диалогической речи, выполнение практического задания.
-The lesson is over. Thank you. Good bye. (слайд 23)