Урок чтения по теме История Олимпийских игр на материале учебника Кузовлева В.П. и др. Тип урока: коммуникативно-ориентированный урок обучения чтению. Используемые методы: интерактивный. словесный, наглядный, проблемный, практический. Формы работы: индивидуальная, парная, групповая. На уроке ведется работа над обучением чтению с извлечением необходимой информации и с целью понимания основного содержания.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Формы работы: фронтальная, групповая, индивидуальная.
Используемое оборудование и оснащение: компьютер, проектор, экран, карточки с заданиями.
Авторский медиапродукт: наглядная презентация учебного материала 10 слайдов (Среда: программа для создания презентаций Microsoft PowerPoint, графический редактор Paint, текстовый редактор Microsoft Word.)
Целесообразность использования медиапродукта на занятии:
1. недостаточное количество информационного материала в существующих учебно-методических пособиях (в учебниках нет определенных иллюстраций, схем, текстов и т.д.);
2. повышение эффективности усвоения учебного материала за счет одновременного изложения учителем необходимых сведений и показа демонстрационных фрагментов (подача материала 2-мя способами: аудиально и визуально);
3. развитие наглядно-образного мышления за счет повышения уровня наглядности (виртуальное преобразование предметов в пространстве и на плоскости, виртуальный эксперимент- визуализация процессов, которые трудно или невозможно рассмотреть в реальных условиях и др.);
Цели:
социокультурный аспект — знакомство с историей Олимпийских игр, олимпийскими символами;
развивающий аспект — развитие способности к догадке, перефразированию, развитие способности к анализу, синтезу, классификации и систематизации, развитие воображения;
воспитательный аспект — воспитание стремления к мирному сосуществованию между людьми и нациями, чувства патриотизма;
учебный аспект — развитие умения читать с целью извлечения конкретной информации, с целью понимания основного содержания, развитие умения представить информацию в форме, отличной от ее первоначального вида;
сопутствующая задача: развитие умения говорить на основе прочитанного.
Речевой материал: рецептивный: лексический — ЛЕ предыдущих уроков.
Описание урока
Приветствие .
Warming-up.
Цель: мотивировать учащихся к учебной деятельности, пробудить интерес к теме урока.
Ученики отвечают на вопросы, используя материал домашнего задания из Рабочей тетради, страница 51-52, упражнения 1,2.
Обучение чтению с целью извлечения необходимой информации.
1) Предтекстовый этап. (Этап антиципации)
- прочитать высказывание греческого поэта и попытаться определить тематику текста;
- прочитать вопрос перед текстом попытаться ответить на него до прочтения текста;
- ознакомиться с новой лексикой, используя сноски и комментарии.
2) Текстовый этап.
- ответить на вопрос перед текстом, просмотрев текст в течение 30-60 секунд;
- прочитать текст про себя;
- подобрать из текста названия видов спорта, изображенных на рисунках;
- найти в тексте названия других видов спорта.
3) Послетекстовый этап.
- заполнить информационные таблицы об олимпийских играх;
- составить рассказ об Олимпийских играх: первая группа составляет рассказ о
современных играх, вторая составляет рассказ о древних.
(обучение устной речи на основе прочитанного текста «сверху-вниз»,
осмысление извлечённой информации)
- представить свой рассказ с опорой на таблицы и слайды из презентации учителя;
4. Обучение чтению с целью понимания основного содержания.
1) Предтекстовый этап.
- прочитать задание и определить тематику текста;
- прочитать вопрос перед текстом, попытаться ответить на него до прочтения текста;
- ознакомиться с новой лексикой, используя сноски, комментарии, картинки.
2) Текстовый этап.
- прочитать про себя мини-тексты и соотнести их с картинками(Кто быстрее?);
- проверка выполнения задания сопровождается чтением вслух и показом слайдов.
3) Послетекстовый этап.
- контроль понимания текста: подтверждение правильности/ неправильности
утверждений (true/ false);
- побуждение к высказыванию на основе прочитанного текста:
Какие другие символы вы можете предложить?
Контроль усвоения социокультурной информации в форме теста с выбором правильного варианта ответа. Тестирование проходит с использованием компьютеров.
Завершающий этап
Домашнее задание:
Найти ответ на вопрос: Где и когда состоятся следующие Олимпийские игры?
Рабочая тетрадь стр. 52, упр. 1, Книга для чтения стр. 42, упр.3
Подведение итогов урока. Рефлексия.
Ход урока
I. Greeting.
T: Good morning, dear boys and girls. I’m glad to see you. How are you? Today we continue speaking about sport.
II. Warming-up.
Sport has got a long history. Answer my questions using the material from Activity Book.
What do you know about the development of sport in Russia?
What do you know about the Olympic Games?
When did the last summer Olympic Games take place?
Where did the last winter Olympic Games take place?
III. Reading (Reading for specific information)
Today we’ll have a reading lesson. Open your books at page 106, exercise 1.
Read the expression of an ancient Greek poet.
«As in daytime there is no star in the sky warmer and brighter than the sun, likewise there is no competition greater than the Olympic Games,» wrote a Greek poet in the 5th century BC. What will we read and speak about?
Look at the screen. Read the theme of our lesson. The history of the Olympic Games. Slide 1
When were the first ancient Olympic Games and Modern Olympic Games organized? Can you answer this question? Look through the text and check your answers. Slide 2Beginning in 776 BC, the Olympic Games were held in the Valley of Olympia in Greece.
Thanks to Baron Pierre de Coubertin the first Modern Olympic Games took place in Greece in 1896.
Slide3 BC= before Christ – до нашей эры
AD( Anno Domino, лат) – нашей эры
To honour the Greek’s God Zeus –в честь греческого бога Зевса
to dedicate — посвящать
a wreath — венок
to abolish — упразднять
to attend – посещать
a javelin - ?
a chariot - колесница
taekwondo - ?
triathlon — ?
pentathlon - ?
Theodosius
Baron Pierre de Coubertin
Now read the text more attentively and say:
Which sports do the pictures illustrate? Which other sports were the first Olympic sports?
Beginning in 776 BC, the Olympic Games were held in the Valley of Olympia in Greece. They were dedicatedto the Olympian Gods and took place every four years. By about 650 BC the Games were held over five days. Sportsmen came to the Valley of Olympia from every corner of the Greek world. Sportsmen competed in running, wrestling and the pentathlon.This pentathlon, a five-event match consisted of running, wrestling, jumping, throwing the discus and throwing the javelin.In time boxing, a chariot race and other events were included. Women were not allowed to attend the Games, The victors of these early Games were awarded with wreaths from an olive tree that was planted by Hercules* (Heracles), founder of the Games.
Under Roman rule the Olympic Games continued to be held, but relations between the Romans and the Greeks became so bad that Emperor Theodosius abolished the Olympic Games in AD 394.
Thanks to Baron Pierre de Coubertin the first Modern Olympic Games took place in Greece in 1896. Almost 300 athletes from 13 countries participated in 9different sports. The largest delegation was from Greece. They won 10 gold medals and set Olympic records. At the Moscow 1980 Games more than 5000 athletes from 80 countries competed in 21 different sports. The latest XXVII Olympic Games also took place in Greece in 2004. Athletes from 202 countries competed in 28 different sports some of which, for example, the track events in athletics are very old, while others have been added to the programme of the Games recently. For instance, taekwondoand triathlonwere included into the programme of the Olympic Games in 2000 in Sydney.
Complete the fact file about the Olympics using the text. (Keys)
Ancient
Modern
When appeared?
In 776 B.C.
1896
Where appeared?
Valley of Olympia, Greece
Greece
Number of sports?
3
9
Women's participation?
No
No (женщины стали принимать участие с 1900)
Awards?
Wreaths
Medals
When abolished?
394 A. D.
—
Number
City/Country
Year
Number of sports
Nations
Athletes
1
Athens, Greece
1896
9
13
300
II
Paris, France
1900
17
24
1225
XIV
London, UK
1948
17
59
4099
XXII
Moscow, Russia (the USSR)
1980
21
80
5000
XXVII
Athens, Greece
2004
28
202
10625
(информации в тексте нет)
Look at the screen and check your tables. Slide 4,5
We have group work. The first group prepares the story about the ancient Olympics, the second – about the Modern Olympics. Choose a speaker and tell about the Olympic Games.
IV. Reading for the main idea.
There were no official symbols of the Olympic Games in ancient times, but the Modern Olympics have got different symbols. What symbols do you know?
What are the symbols of the Olympic Games? Match the descriptions with the symbols.
Texts
Baron Pierre de Coubertin designed it in 1913-14. In has five rings: blue, yellow, black, green and red. They represent the union of the five continents, the meeting of the athlets of the world at the Olympic Games. It has been used since the VII Olympiad in Antwerp, Belgium in 1920.
It has been organized since the IX Olympiad at Amsterdam in 1928. All delegations parade in alphabetical order. But Greece is always the first and the last is the host country.
It was adopted by the International Olympic Committee in 1958. It is played when the Olympic Flag is raised in the opening ceremony and also when the Olympic Flag is lowered at the closing ceremony.
One of Baron Pierre de Coubertin’s friends was principal of a college near Paris. Once he finished his speech with the words that Baron Pierre de Coubertin made into the Olympic motto. These words were…
Baron Pierre de Coubertin got the idea for this phrasefrom a speech given by Bishop Ethelbert Talbot at a service for Olympic champions during the 1908 Olympic Games. The Olympic Creed reads….
It was lit during the ancient Olympic Games. It has been lit every Olympia since the opening ceremony of the Olympic Games at Amsterdam, Netherlands in 1928.
First it appeared at the 1972 Munich Olympic Games. It was Waldi, dachshund. Since that time it has been one of the symbols of the Olympics. It shows the geographical features, history and culture of the host city.
Read the texts and the symbol. Slide 6-7
Key: 1 — flag (Е); 2 — the parade of the participants (F); 3 — anthem (B); 4 — motto (A); 5 — creed (C); 6 — flame (D); 7 — mascot (G).
4) Are the statements true or false? If the statement is not true, correct it.P. 109, ex. 2. 2)
1. The Olympic Flag has been the symbol of the Olympic Games since 1920.
2. Greece always finishes the parade at the opening ceremony.
3. The anthem has been played at the opening and closing ceremony.
4. Faster, higher, stronger is the motto of the Olympic Games.
5. The Olympic Creed appeared in 1908.
6. The Olympic Flame appeared at the first opening ceremony.
7. The mascot, since the Olympic Games in Munich, has been an animal or a toy that represents the country where the Olympic Games are held.
Key: 1-T, 2-F, 3-T,4-T,5-T,6-F,7-T.
What other symbols can you suggest?
V. Test
We have a test now. Go to the computers, find Test yourself. Do the test and say me your results.
The Olympic Games
1. Where did the Olympic Games begin?
a) In Ancient Greece b) In Ancient Rome
2. How often are the Olympic Games held?
a) every fourth year b ) every five year
3. What city were the first modern Olympic Games held in?
a) in London b) in Athens
4.Who was the founder of the modern Olympic Games?
a) Bishop Ethelbert Talbot b) Baron Pierre de Coubertin
5. How many rings has the Olympic flag?
a) four b) five
6.What does the motto Citius, altius, forties mean?
a) faster, higher, stronger b) further, higher, stronger