kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Stories about plants

Нажмите, чтобы узнать подробности

?сімдіктер тарихы саба?ында г?лдерді? атыны? шы?у тарихы туралы таныстырылды.Жа?а с?здер енгізілді,жатты?у ж?мысы барсында г?лдерді? т?сі ?айда ?сетіні жайлы,?ай кезде ?сетіні жайлы ж?не г?лді? неге ??сайтыны жайлы сызбамен ж?мыс ж?ргізілді.О?ушылар ?з бетімен мені? с?йікті г?лім та?ырыбына ??гіме ??рап айтты.материалды ?орытындылау барысында ж?мба?тар шешіліп,т?рлі ойындар ойналды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Stories about plants »

Сабақтың тақырыбы:Stories about plants

Сабақтың мақсаты:1.Өсімдіктер(гүлдер)жайлы алған білім

дерін қайталау,толықтыру.

2.Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілет-

терін дамыта отырып шығармашылық

пен жұмыс істеуге дағдыландыру.

3.Қызығушылығы мен білімін дамыта

отырып ізгілікке,адамгершілікке

тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:жаттығу сабағы.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,баяндау,жаттығу,оқулықпен,

сызбамен жұмыс.

Көрнекілігі:тақырыптық суреттер, сызба карточкалар

Жұмбақтар

Сабақтың барысы

1. Ұйымдастыру кезеңі

Good morning,children!

I’m glad to see you.

Who is on duty today?

Who is absent?

What date is it today? What day is it today?

What is the weather like today?

2.Тілді жаттықтыру

I like flowers that are bright,

I like flowers that are white.

I like flowers with a nice smell,

That blossom in gardens so well.

3.Үй тапсырмасын тексеру

Ex.3. complete the chart.

Ex.4 read the text and add some more.

4.Өткен материалды қайталау

Жұмбақтар шешу.

1.Аналарға сыйлайтын,

Аралар бал жинайтын.

Бұл немене балалар,

Үзуге адам қимайтын.(гүл-цветок-flower)

2.Жазда тұрып жоғары,

Күзде жерге қонады. (жапырақ-...........)

3.Жұпар исі еседі,

Жайнап бақта өседі.

Қайсы әріптен басталған

Аты не? Кім шешеді? (гүл)

4. They grow in parks,gardens,forests,

They are beautiful.

We like them very much(flowers-……….)

2.Карточкамен жұмыс

Берілген әріптермен сөз құрау.

(sadyi,nadiednol,esro,woonrpsos, litusp)

5.Сызбамен жұмыс








It smells good It’s beautiful I like the colour I like the smell I like the scent


6.Сұрақ-жауап жаттығуы

Pair works

  1. Do you plant flowers?

  2. When do you usually plant flowers?

  3. Where do you usually plant flowers?

  4. What’s your favourite flower?

  5. Why is it your favourite flower?

  6. Do you have a pot flower at home?

  7. Do you water it?

  8. How often do you water it?

Ex.7 Talk to your partner about your interview.

I interviewed Azamat.

He plants flowers in the yard every spring.

He likes flowers.His favourite flower is daisy.

7.Әңгіме құру

My favourite flower.

1pupil:My favourite flower is snowdrop.It is as white as snow

and appears in forests and gardens when there is still snow there.It’s beautiful. I like the colour.The little plant is a native flower of Europe.

2 pupil:My favourite flower is the daffodil. It appears very early in spring too. The flowers are usually white or yellow.

The plant has a sweet pleasant smell.

3 pupil: My favourite flower is the chrysanthemum.It is one of the oldest known flowers.It is the national flower of Japan.This lovely flower can be white, yellow, red, purple or rose. Ilike the smell and the colour.

4 pupil:My favourite flower is rose.It grows in the gardens.It’s white,red, pink,purple.It’s beautiful.I like the scent.


8. Материалды бекіту

Ойын.1. «Кім алда

Берілген буындардан сөз құрау.

Sy, snow,dan---on,--lips/ tu, dai, drops,deli/

Ойын 2. «Мені түзет» Жүргізуші гүлдердің суретін көрсетіп, олардың атауларын қате атайды. Балалар дұрыс атауларын атайды.

(rose,tulips,snowdrops,daisy,dandelion,daffodil,chrysanthemum,holly,poppy)

2. What flowers are they?

-the national flower of Japan:

-the flower of Christmas season:

-the earliest spring flower:

-the flower that you can see on the waters of a lake:

-the flower that is never open when the sun is in the sky.

9.Үй тапсырмасы:ex.9 write about flowers at your school.

learn the new words.

10. Бағалау.
































Divide the words into two categories and write them down.

Daffodil,good,lily,rose,sweet,chrysanthemum,nice,strong,pleasant,high,honeysuckle, daisy,deep,primrose,poppy,fresh.




A B


---------------------------------- ---------------------------------

---------------------------------- --- ------------------------------

---------------------------------- ----------------------------------

---------------------------------- ----------------------------------

---------------------------------- ----------------------------------

---------------------------------- -----------------------------------

---------------------------------- -----------------------------------

----------------------------------- -----------------------------------


Give a more general word.


  1. daffodil,lily,rose,chrysanthemum,primrose-----------------------------

  2. teacher,doctor, engineer,baker,,nurse------------------------------------

  3. electricity, gas,central heating,hot and cold running water-----------

  4. painting,music,sculpture-------------------------------------------------

  5. caviar,bread,butter,honey,jam,pancake---------------------------------

Give the plural forms of the following nouns:

a) country, lady,poppy,daisy,lily,family:

b) shelf,wolf,leaf,,wife:

c) mouse,tooth,foot,goose,child,man,woman.


a)-----------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------

b)------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------

c)-------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------- -----------


Write three forms of the verbs


Sell ------------------- -----------------

Make ------------------ -----------------

Buy ------------------- ------------------

Give ------------------- -------------------

Do ------------------- -------------------

Go ------------------- --------------------

Fly ------------------- --------------------

Take -------------------- --------------------

Be -------------------- ---------------------

Come --------------------- ----------------------

Spend ----------------------- -----------------------



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Stories about plants

Автор: Кумекбаева Рашида Алдабергеновна

Дата: 14.10.2015

Номер свидетельства: 239468
