Главным образом лингвокультурным явлением, способствующим разностороннему развитию личности учащегося в учебно – познавательной коммуникационной деятельности является прежде всего Использование всех инновационных технологий направлено на развитие личности, способной жить и творить в условиях постоянно меняющегося мира, быть конкурентно – способной, интегрироваться в мировое сообщество. Эта задача возложена на учителя, который должен создать целостный результативный привлекательный для учащихся урок, способствующий развитию их креативности, повышению мотивации и уровня обученности. Большое значение приобретает формирование лингвокультурологической компетенции в изучаемом иностранном языке «Под именем языка мы преподаем культуру». Таким образом, язык и культура являются равноправными, взаимообусловленными, взаимнозаменяющими объектами изучения. Остановимся на формировании лингво культурологической компетенции с помощью технологии социально – развивающего обучения английскому языку.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Воспитательная цель: формирование интереса к изучению английского языка.
Оборудование: экран, мультимедийный проектор, CD - , видео материалы,
магнитофон, выставка работ учащихся – книг – азбук “The
ABC.”
Ход урока
Вступительное слово учителя о значении изучения английского языка, знание которого необходимы каждому образованному человеку, кроме того оно делает человека более успешным, помогает ему в работе, в общении с иностранцами, развивает память и мышление.
Нельзя выучить язык, не зная алфавита.
Учащиеся исполняют песню об алфавите: “The ABC”, на экране появляются картинки с буквами.
Aa – Apples here, apples there,
Apple, apples everywhere!
Bb – Bounce, bounce. It is my ball
It doesn’t want to stop at all.
Cc – I am a cat.
My name is Hat.
I am not fat.
I like to chat!
Dd – I am the dog.
My name is Jack.
My coat is white.
My nose is black.
Ee - Little yellow bee, bee, bee!
How many flowers can you see?
Ff – One, two, three, and four, and five!
I have got a fish alive!
Gg – I am a girl.
I’ve got a doll.
Her name is May!
We like to play.
Hh – Little mouse, little mouse!
Where is your house?
I am a poor mouse, I have no house.
Ii – Spring is coming! Warm and nice!
Ice is melting! Poor ice!
Jj - Merry Jimmy Jinn is jumping in his jeans.
Kk - The king is strong.
The king is brave.
What is his name?
He is Nick Gray.
Ll – Who lives in Africa?
He, she or me?
One line, two line, three…
Mm - Little mice, little mice!
Would you like a piece of ice?
We would like a piece of cheese.
Yes, please!
Nn – How much is one plus one?
Two big nuts for little son.
Oo – “Tick – Tock! Tick – Tock!
Play and walk,” says the clock!
Pp – I’ve got a pet.
My pet is a pig.
His name is Pick.
He is not big
Qq – Marry the Queen can dance and sing.
Rr – One, two, three!
One, two, three!
Nice red roses you can see!
Ss – Oh, Marry! Come and see!
A big snake is in the tree.
Tt – Where is Tricky?
Where is he?
He is under the table.
Oh, I see.
Uu – I’ve got a flower above my head.
Blue and yellow, green and red.
Vv – Can you dance?
Can you sing?
I can play the violin.
Ww – Tim is slim. Tim is tall.
He can sit on the wall.
Xx – I see two funny foxes.
With two small boxes.
Yy – Fly! Fly! In the sky!
My nice and funny kite!
Zz – We go, we go, we go to the zoo!
We can see a tiger and a zebra, too.
Соревнование “Как мы знаем алфавит”.
Класс делится на 2 команды, учащиеся один за другим пишут по одной букве алфавита. Выигрывает та команда, которая быстрее и правильнее напишет все буквы.
Встреча со сказочными героями: Мальвиной, Чипполино, Котом в Сапогах.
Учащиеся исполняют песню “Как тебя зовут?” Книжные персонажи отвечают им стихами о себе.
What's your name? What's your name?
Now tell me, please, What's your name?
My name is Malvina That's my name.
I am a nice girl
With a blue curl
I have a good friend
It is on my hand.
My name is Chipollino.
That's my name.
I am a poor boy
I have no any toy
Children often cry
When they look at my eye.
My name is Kot v sapogakh
I am a clever a cat
I live in the wood
And in the flat.
Сказочные герои Мальвина, Чиполлино и Кот в сапогах загадывают загадки о персонажах из своих сказок.
Malvina: Не is a good boy. His face is pale. He is my friend.
Chipollino: He is red. He is thick, he is not good, he's bad. He is not
my friend.
Kot v sapogakh: He is a young good man, he is my friend.
Отгадки: Пьеро, Сеньор Помидор, Хозяин.
Любимые игрушки
Дети называют любимые игрушки. 1 шаг соответствует одному слову. Участвует 2-3 ученика.
Загадки о зверюшках.
-It is white. It is small. It can run and jump. (A rabbit)
-It’s grey. It’s small. It can run. It like cheeze. (A mouse)
-It’s green. It can jump and swim. It lives in the lake. (A frog)
Исполнение песни с движениями “Clapyourhands”
CLAP, CLAP, CLAP YOUR HANDS
Clap, clap, clap your hands,
Clap your hands together.
Stamp, stamp, stamp your feet,
Stamp your feet together.
Spin, spin, spin around,
Spin around together.
Sing, sing, sing a song,
Sing a song together.
Wink, wink, wink your eyes,
Wink your eyes together.
Dance, dance, dance about,
Dance about together.
Shine, shine, shine your shoes,
Shine your shoes together.
Ride, ride, ride your bikes,
Ride your bikes together.
Wash, wash, wash your face,
Wash your face together.
March, march, march to bed,
March to bed together.
Физическаязарядка.
Ученик дает классу команды:
Run! Fly! Climb!
Jump! Swim! Clap!
2 учащихся заполняют пропуски в словах буквами.
sl-m f-t
sk-p c-t
p-g r-bbit
d-g sm-ll
Встреча со сказкой.
Разыгрываются сказки ”Репка” и “3 котенка”.
THE TURNIP
Characters: The Turnip Grandfather Grandmother Granddaughter The Dog The Cat The Mouse
(Grandfather sees a big turnip.)
Grandfather:Oh, what a big turnip we have in our kitchen-garden. I want to pull it out. (Pulls the turnip.) One, two, three! It is too big for me. Granny, come here! Help me, please!
Grandmother:All right, Grandfather. I'm coming.
Grandfather and Grandmother (pullins together):One, two,
three! ... One, two, three! (No result.) Oh, it's too big for us!
Grandmother:Granddaughter, Granddaughter, help us, please!
Granddaughter:All right, Granny. I'm coming.
Grandfather, Grandmother and Granddaughter (pullins