Обобщение и осуществление контроля качества знаний учащихся по теме “Одежда”, знаний лексики и грамматики по теме (“Одежда”/ I’m going to wear / is wearing).
Развитие навыков диалогической и монологической речи учащихся; совершенствование навыков чтения; формирование навыков аудирования.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
План открытого урока по английскому языку в 6-м классе по теме
"Мы и наша одежда"
Тема: Мы и наша одежда.
Цель: Обобщить и осуществить контроль качества знаний учащихся по теме “Одежда”.
Задачи:
Образовательная – обобщить и проконтролировать знания лексики и грамматики по теме (“Одежда”/ I’m going to wear / is wearing).
Развивающая – развивать навыки диалогической и монологической речи учащихся; совершенствовать навыки чтения; формировать навыки аудирования.
Воспитательная – воспитывать личностные качества ответственность, самостоятельность, умение анализировать, прививать навыки культуры внешнего вида.
Технологии: традиционно-педагогическая, информационно-коммуникативная (слайдовая презентация), здоровье сберегающая (смена видов деятельности). Метод проблемного обучения (найти проблему и обсудить), ролевая игра.
Тип урока: обобщающий.
Оборудование: карточки с фразами, карточки с заданиями, интерактивная доска, презентация, диск, одежда.
Ход урока
1. Организационный момент.
2. Речевая зарядка.
Nice to meet you. Today is the 18th of March. It’s Friday. The topic of our lesson is “We and our clothes”. We are going to review the words and grammar of this topic. Everybody will get a mark today. How are you today? What about you? Are you ready to speak English? Are you ready with your home task?
3. Фонетическаязарядка [ ] name the sound
Clothes
People wear clothes on bodies. They wear clothes every day. And want their clothes. To be comfortable, beautiful and not grey.
На доске написана скороговорка- a tongue twister:
Jacket, shoes and jeans
are fashionable things
4. Повторение лексики по теме “Одежда” (Презентация).
Name the clothes we can wear in summer and in winter. Look at the cards with the words and group them into two parts. Let’s read them.
summer clothes
shoes, shirt, trainers, jeans, trousers, swimsuit, shorts, dress, sweater, T-shirt, blouse, scarf, coat, jacket, boots, skirt, hat, cap
winter clothes
5. Проверкадомашнегозадания. Are you ready with your home task? Взаимоконтроль.
6. Аудирование упр.1 с.82.
7. Take the cards, translate the phrases from English into Russian.
a coat with big buttons jeans with a lot of pockets a T-shirt with a picture on it. a scarf with stripes shoes with high heels trousers with small pockets a black suit with stripes a cap with yellow stripes boots with low heels a warm winter coat a beautiful new dress a short black skirt
8. Игра Continue «by one by».
9. Развитие навыков диалогической речи по теме “Что мы обычно носим… в школу, дома…”
I know that some of you want to be journalists. Now you have a chance! Interview your classmates about their clothes.
Answer P1’s questions using the phrases: I think/ In my opinion/As for me…..
What do you usually wear at home?
What do you usually wear at school?
What’s your favourite colour?
Do you wear a school uniform?
What clothes are popular among teenagers?
Do you like jeans?
Why do you like jeans?
10. Физкультминутка.
Up, down, up, down Which is the way to London Town? Where? Where? Up in the air Close your eyes And you are there.
11. And now you’ll work in groups. Look at the cards, read the task and discuss what you are going to wear if…..
1) You are going to the party. 2) You are going to the theatre.
You have 1 minute, then we’ll listen to you.
So, we’ve discussed what we wear to the parties, to the theatre. Tell me what you are going to wear if you are going for a walk.
12. Чтение текста упр.5 с.80.
13. Учащиеся заполняют пропуски в тексте. (Презентация).
Tom. We don’t have a school……….. .
Tom’s clothes: he’s got black ………., a white ……….. , a brown……. .
Jane. At school we do not wear ……, ……… . So I always wear a …………. .: a white ……….. with a dark………. . But my favourite clothes are ………., ………… and …….. .
14. Загадкипотеме «Одежда».
1. Worn around the neck (scarf)
2. You wear them on your feet (shoes)
3. You wear it when it's cold (coat)
4. Top for men (shirt)
5. Cover your 2 legs (trousers)
6. They keep your hands warm (gloves)
7. Short coat (jacket)
15. Заключительный этап.
– What do you do at the lesson?
– Your marks.
– I want you to write down your homework.
– Your homework. ex.9 h.87. Write about what you usually wear in different seasons.