Конспект урока по английскому языку по теме Leisure в 8 классе
Конспект урока по английскому языку по теме Leisure в 8 классе
Данный урок разработан на основе программы УМК "Английский в фокусе" для 8 класса (авторы: Ю.Е.Ваулина, Д. Дули, издательство "Просвещение", Москва, 2015 год). На уроке систематизируется лексический материал по теме "Отдых. Путешествие", совершенствуются навыки говорения, развивается интерес к изучению английского языка.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока по английскому языку по теме Leisure в 8 классе»
Конспект урока по английскому языку
в 8 классе по теме:
«Отдых и путешествие»
(Leisure and Travelling)
Цели урока:
1) повторение и систематизация изученного материала по теме «Путешествие»;
2) развитие языковой, речевой и социокультурной компетенции;
3) развитие коммуникативных умений и навыков (чтения, аудирования, говорения, лексико-грамматических навыков);
4) развитие интереса учащихся к изучению английского языка.
Задачи урока:
1) совершенствование навыков говорения (монологической и диалогической речи);
2) развитие навыков просмотрового чтения и развитие умения прогнозировать содержание текста по начальным фразам;
3) развитие лексико-грамматических навыков (употребление инфинитива и -ing формы глагола, фразовый глагол to set, закрепление лексики по теме «Путешествие»);
4) развитие навыков аудирования на понимание основного содержания и детальное понимание содержания прослушанного текста (диалога);
5) «A Trip to London» (презентация)
Оборудование:
1) УМК «Английский в фокусе» для 8 класса, авт. Ю.Е. Ваулина, Д. Дули и др., изд-во «Просвещение», г. Москва, 2015 г.;
2) аудиодиск (приложение к учебнику);
3) компьютер;
4) CD-ROM Round-Up4;
5) фотографии, таблица по грамматике;
6) дополнительный раздаточный материал (тест по грамматике и задание по аудированию);
7) интерактивная доска;
8) презентация « A Trip to London».
Ход урока.
I. Организационный момент . Стадия вызова.
Teacher: Dear students, look at the blackboard and read this statement. Try to guess the theme of the lesson.
The world is a great book, of which they who never stir from home read only a page. (Augustine, St.)
Yes, you are right. Today we are going to talk about travelling. In my opinion, this topic is very interesting and important nowadays because we enjoy travelling about our country and visiting different countries and we can’t imagine our life without it.
We’ll try to find out what countries people prefer visiting and why. We will listen to the dialogues and do some tasks to check your listening skills, read and discuss the dialogue and check your grammar skills.
First of all, I’d like to tell you that nowadays millions of people all over the world are fond of travelling. People began to travel ages ago. The first travellers were explorers who wanted to discover new lands and to find wealth. Their journeys were rather dangerous. Modern life is impossible without travelling. Thousands of people travel every day either on business or for pleasure.
II. Речеваяразминка.
Teacher: First of all, I’d like you to answer my questions and express your personal opinions giving the arguments.
1) Do you like travelling?
Pupils: …..
Teacher: OK. Let’s take the word “travelling” and create 5 associationsto this word. Write them down. Work in groups, please.
Ready? Now, read your associations, please.
Group 1: … Group 2: … …
Teacher: I see you have different associations to this word, because you have different experience of travelling.
2)Nowadays travelling is one of the most popular hobbies. What makes people travel? Why do they want to visit new places?
Предполагаемые ответы учащихся:
People travel to see other countries and continents, modern cities and the ruins of ancient towns. They want to meet different people and make friends with them, to try local food, to listen to different musical rhythms.
It is very interesting and exciting to travel and to discover new things, different ways of life. We can visit different places of interest and see ancient palaces and churches, wonderful castles and famous monuments.
In my opinion, travelling broadens the mind. While travelling we can see and learn a lot of interesting things that we can never learn staying at home and watching TV or reading books.
From my point of view, some people travel to explore nature, to enjoy picturesque places or just for a change of scene.
Teacher: I think that travelling is a good way to practice foreign languages. If you are fond of travelling abroad, it is necessary to know English. In this case it is easier for you to communicate, to understand people and to be understood. English will help you to learn more about new customs and traditions, to understand the culture of a foreign country better.
3) What ways of travelling do you know?
Предполагаемыйответучащихся:
People can travel by plane, by train, by sea, by car or on foot. Nowadays some young people spend their holidays hiking as it helps them to become strong and healthy. It also teaches them how to survive.
What ways of travelling do you prefer ? Why?
Предполагаемыеответыучащихся:
As for me, I prefer travelling by plane because it is the quickest way of travelling and I don’t want to waste my time on holiday.
I enjoy travelling by car because you don’t have to buy tickets and carry your heavy luggage. You can stop at any place you like, enjoy the beauty of nature and take pictures.
Teacher: You see that “Tastes differ “. But I’m sure, everybody likes to travel because it is an amazing experience. But different people spend their time on holiday in different ways. And now let’s talk about different types of holiday activities.
III. Повторение и закрепление лексики по теме “Путешествие”. Развитиенавыковговорения.
a) Проверка домашнего задания ( Workbook).
Now we will check your homework and revise the vocabulary. It will help you to take part in our discussion the topic of our lesson.
Рабочая тетрадь упр.2,4 (стр.54) (закрепление лексики по теме).
b) Развитие умений монологического высказывания с использованием тематической лексики
Выполнение упр.1 (стр. 91).
c) Развитие умений диалогической речи (диалог-обмен мнениями).
Выполнение упр.5 (стр.91)
d) Развитие умений монологического высказывания – описание картинок с опорой на тематическую лексику.
While travelling people can have some holiday problems. Describe the pictures. What has happened to the people?
Выполнение упр.1 (стр. 92).
IV. Развитие умений аудирования ( развитие умения понимать основное содержание). (См. Приложение 1)
Now you will listen to Ann, Laura and Tony. They are talking about their problems. You should match the problems to the names.
Выполнениеупр. 2 (стр. 92)
V. Развитие навыков чтения (диалог).
a) Развитие умений просмотрового чтения.
Isabelle went backpacking across Europe last summer. Which countries did she visit?
Выполнениеупр.4 (стр. 92).
Ключи:
Isabelle visited Greece, Italy and Spain.
b) Развитие умений поискового чтения.
Teacher: Read the dialogue. What good and what bad experiences did Isabelle have while she was travelling?
Good experiences:
Greece was beautiful,
Italians were friendly,
Italian cuisine was great.
Bad experiences:
Got sunstroke in Greece,
Got seasick on the ferry to Italy,
Got purse stolen in Barcelona while waiting for a bus.
VI. Показ и обсуждение презентации «A Trip to London»
Учащиеся отвечают на вопросы по содержанию представленного материала.
VII. Закрепление грамматических навыков (-ing forms/Infinitive).
I would like to say that if you want to travel abroad, you should know English well. And if you want to communicate with people, you should learn the grammar rules and speak English correctly. Let’s revise the grammar rules.