kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Конспект урока английского языка по УМК "Enjoy English" автор З.М. Биболетова на тему "Mass media" в 8 классе.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок английского языка в 8 а классе автор учебника Биболетова З.М. «Enjoy English». Учитель: Гиматдинова З.М.

Тема: СМИ. Роль СМИ в жизни современных подростков.

Цели: Совершенствование навыков употребления в речи лексических и фразеологических единиц по теме «СМИ».  Выражение своего отношения к СМИ. Развивать навыки письменной речи. Формировать навыки писать эссе.

Форма урока: творческая мастерская по развитию письма и написанию письменного отзыва о прочитанном, услышанном с элементами сравнения или рассуждения.

Планируемые результаты:

Предметные:

- пользоваться справочным материалом, представленным в виде таблиц, схем, правил;

- пользоваться языковой догадкой

- делать обобщения и сопоставления на основе анализа изученного  материала;

Общеучебные:

- совершенствование приемы работы с текстом, аудио записью

- умение осуществлять самонаблюдение, самоконтроль, самооценку;

 - формирование навыков письма по созданию письменного отзыва о прочитанном, услышанном с элементами сравнения или рассуждения;

 - приобретение элементарной коммуникативной компетенции, т. е. способности и готовности общаться с носителями языка с учетом их речевых возможностей и потребностей в разных формах: устной (говорение и аудирование)

  - расширение лингвистического кругозора,

 -  развитие речевых, интеллектуальных и познавательных способностей, внимания, памяти и воображения;

  - приобретение ощущения причастности к универсальной культуре, дружелюбного отношения и толерантности

Метапредметные:

 -  развитие умения взаимодействовать с окружающими, выполняя разные роли в пределах речевых потребностей

 -  развитие коммуникативных способностей школьника, умения выбирать адекватные языковые и речевые средства для успешного решения коммуникативной задачи;

 -  расширение общего лингвистического кругозора;

 -  развитие познавательной, эмоциональной и волевой сфер; формирование мотивации к изучению иностранного языка;

 -  овладение умением координированной работы с разными компонентами учебно-методического комплекта

 

Личностные:

 - формирование позитивного отношения к культуре страны изучаемого языка

 -  общее представление о мире как о многоязычном и поликультурном сообществе;

   -  осознание языка, в том числе иностранного, как основного средства общения между людьми.

Оборудование: карточки, проектор, презентация, кластеры, плакаты.

Ход урока

I Оргмомент. Индуктор.

T: Good morning students. At the begging  I’d like you to guess some puzzles and fill in the net word (слайд 1)

1 a paper printed and sold usually daily or weekly with news, advertisements and so on. (newspaper)

2 the process of  sending and receiving messages through the air, broadcasting programmes for people to listen to (radio)

3 broadcasting programmes (the news, plays, advertisements, shows, etc) for people to watch on their television sets. (television)

4 a way to communicate with your partner who might be a thousand miles away using the computer. (the Internet)

 

Radio

 

Newspaper

 

The Internet

 

Television

 

 

 

 

 

 

 

 

T: Look at this net work. What is the general word? (mass media)

T: What is mass media? (it is a number of means of communication, witch help people to communicate, find, get and keep information.)

T: today we shall speak and write about mass media.  

II Деконструкция.

T: Look at questionnaire. Answer the questions and give your points (слайд 2)

Questionnaire

1.Which of the media do you prefer?

a. TV         b. the Internet         c. Radio             d. newspapers / magazines

 2. What kind of information suggested by the media is the most interesting for you?

a. Leisure.

b. Entertainment.

 c. Sport.

d. Youth problems

e. Politics.

f. Economics.

g. Finances

h. Crimes.

i. Catastrophes.

j. Style. Fashion.

k. Advertisement

l. Education

3. How often do you use the media?

3.1 TV

a. always            b. often            c. sometimes            d. never.

3.2 Newspapers

a. always            b. often            c. sometimes            d. never.

3.3 Radio

a. always            b. often            c. sometimes            d. never.

3.4 Internet

a. always            b. often            c. sometimes            d. never.

 Работа в парах

television

T: Now let’s work in pairs complete the net work for one of the mean of communication (слайд 3)

newspaper

 

You can

 

There are

 

kinds

 

kinds

 

There are

 

You can

 

The Internet

 

kinds

 

There are

 

You сan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(в группе 14 учащихся, каждая группа работает с одним из кластером)

T: Present your results.

III Реконструкция

T: Let’s divide into two groups. Come and choose one of the card and form the group. (на доске карточки красного и зеленого цвета поровну. Учащиеся выбирают карточку и садятся за соответствующий стол). Let’s do some survey. Answer these questions, analyze the result and make a report. (слайд 4)

Questions

  1. What mass media do you use more often?
  1. Television    b) The Internet    c) radio    d) books/CD books   e) newspapers
  1. What information do you usually prefer or find?
  1. Leisure. b). Entertainment. c). Sport. d). Youth problems e). Politics.     f). Economics.  g). Finances  h). Crimes.  I). Catastrophes.                      j). Style. Fashion.  K). Advertisement  l). Education

 

 “Making a Report”

We have interviewed 6 persons of the ages 14 about mass media.

1. According to our survey

 ….people prefer using

… of us use …

 …of our group  like +using

 The conclusion: the most popular mass media with the people of ages 14 is…,

the least popular is….

… isn’t useful at all

2. The results are the following:

… persons prefer information about….

… persons are interested in…

… persons find information about

T: Present your results and make your notes. (группа рассказывает и один из группы заполняет плакат).

IV Реконструкция

  1. T: You are well done. Now let’s discuss advantages and disadvantages of two most popular mass media for each group. They are television and the Internet. Look through your texts and fill in the table with advantages and disadvantages of your mass media.

(первая группа рассматривает телевидение, вторая – интернет) (слайд 5)

Advantages

Disadvantages

 

 

 

 

 

 

T: Present your results.

  1. T: Let’s discuss some issues about mass media. Look at the list of questions. Ask anybody from another group. (слайд 6)

P1             P2                                      P3  etc.

  1. Have you got a radio?
  2. Which radio programme do you like best?
  3. Which TV broadcasting company is your favourite?
  4. Television can save your money. Can you prove (доказать)it?
  5. Why do some people disapprove (don’t like)of tabloids?
  6. What kind of news does broadsheet have?
  7. What do people use the Internet for?
  8. Why do people have to be selective with the information from the Internet?
  9. Which book would you think is good reading for everyone?
  10. In what ways could your everyday life be improved with the help of mass media?
  1. T: Thank you. Now take your seats please. Use the language in the box to make your opinion.

 

 

 

Government/ban/advertisements on TV                               save time.

EX: In my opinion government should ban advertisements on TV. By doing this they would save our time.

  1. We all/ read more broadsheets                      know the latest events in different important spheres.
  2. People/watch TV less                              spend more time to exercise.
  3. Government/ stop illegal downloading/ from Internet                        protect music industry.
  4. You/use the Internet correctly                        avoid becoming addicted to the computer.

 

5T; Use the linkers in the table and the ideas below to write an opposing viewpoint.

 

  1. Increase the popularity of the Internet / not encourage people to communicate face to face.
  2. Watching TV/have some drawbacks.
  3. Tabloids / broadsheets contain serious and important information.
  4. Only browsing the Internet can be harmful / health.

V Письмо

T: Write a short composition on mass media. Use the following plan (слайд 6)

  1. Introduction

(What is mass media?)

  1. Main part:

Paragraph 1: (Which of the media do you prefer? Why?)

Paragraph 2: (What is its advantages?)

Paragraph 3: (What is its disadvantage?)

  1. Conclusion  (What do you use it for? Why?)

VI Афиширование

T: Present your results.

VII Рефлексия

T: Do you like your lesson? Rate your writing progress. Put your figures on the stairs of the progress.(плакат)

T: thank you for your work.

H/w Write a composition on advertising. Does it provide a useful service? Do you think there are too many advertisements? Do they influence you?

 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект урока английского языка по УМК "Enjoy English" автор З.М. Биболетова на тему "Mass media" в 8 классе. »

Урок английского языка в 8 а классе автор учебника Биболетова З.М. «Enjoy English». Учитель: Гиматдинова З.М.

Тема: СМИ. Роль СМИ в жизни современных подростков.

Цели: Совершенствование навыков употребления в речи лексических и фразеологических единиц по теме «СМИ». Выражение своего отношения к СМИ. Развивать навыки письменной речи. Формировать навыки писать эссе.

Форма урока: творческая мастерская по развитию письма и написанию письменного отзыва о прочитанном, услышанном с элементами сравнения или рассуждения.

Планируемые результаты:

Предметные:

- пользоваться справочным материалом, представленным в виде таблиц, схем, правил;

- пользоваться языковой догадкой

- делать обобщения и сопоставления на основе анализа изученного материала;

Общеучебные:

- совершенствование приемы работы с текстом, аудио записью

- умение осуществлять самонаблюдение, самоконтроль, самооценку;

- формирование навыков письма по созданию письменного отзыва о прочитанном, услышанном с элементами сравнения или рассуждения;

- приобретение элементарной коммуникативной компетенции, т. е. способности и готовности общаться с носителями языка с учетом их речевых возможностей и потребностей в разных формах: устной (говорение и аудирование)

- расширение лингвистического кругозора,

- развитие речевых, интеллектуальных и познавательных способностей, внимания, памяти и воображения;

- приобретение ощущения причастности к универсальной культуре, дружелюбного отношения и толерантности

Метапредметные:

- развитие умения взаимодействовать с окружающими, выполняя разные роли в пределах речевых потребностей

- развитие коммуникативных способностей школьника, умения выбирать адекватные языковые и речевые средства для успешного решения коммуникативной задачи;

- расширение общего лингвистического кругозора;

- развитие познавательной, эмоциональной и волевой сфер; формирование мотивации к изучению иностранного языка;

- овладение умением координированной работы с разными компонентами учебно-методического комплекта


Личностные:

- формирование позитивного отношения к культуре страны изучаемого языка

- общее представление о мире как о многоязычном и поликультурном сообществе;

- осознание языка, в том числе иностранного, как основного средства общения между людьми.

Оборудование: карточки, проектор, презентация, кластеры, плакаты.

Ход урока

I Оргмомент. Индуктор.

T: Good morning students. At the begging I’d like you to guess some puzzles and fill in the net word (слайд 1)

1 a paper printed and sold usually daily or weekly with news, advertisements and so on. (newspaper)

2 the process of sending and receiving messages through the air, broadcasting programmes for people to listen to (radio)

3 broadcasting programmes (the news, plays, advertisements, shows, etc) for people to watch on their television sets. (television)

4 a way to communicate with your partner who might be a thousand miles away using the computer. (the Internet)


Newspaper

Radio




Television







The Internet





T: Look at this net work. What is the general word? (mass media)

T: What is mass media? (it is a number of means of communication, witch help people to communicate, find, get and keep information.)

T: today we shall speak and write about mass media.

II Деконструкция.

T: Look at questionnaire. Answer the questions and give your points (слайд 2)

Questionnaire

1.Which of the media do you prefer?

a. TV b. the Internet c. Radio d. newspapers / magazines

2. What kind of information suggested by the media is the most interesting for you?

a. Leisure.

b. Entertainment.

c. Sport.

d. Youth problems

e. Politics.

f. Economics.

g. Finances

h. Crimes.

i. Catastrophes.

j. Style. Fashion.

k. Advertisement

l. Education

3. How often do you use the media?

3.1 TV

a. always b. often c. sometimes d. never.

3.2 Newspapers

a. always b. often c. sometimes d. never.

3.3 Radio

a. always b. often c. sometimes d. never.

3.4 Internet

a. always b. often c. sometimes d. never.

Работа в парах

T: Now let’s work in pairs complete the net work for one of the mean of communication (слайд 3)

television

kinds

newspaper



There are

You can

kinds

There are

You can









You сan

There are

kinds

The Internet







(в группе 14 учащихся, каждая группа работает с одним из кластером)

T: Present your results.

III Реконструкция

T: Let’s divide into two groups. Come and choose one of the card and form the group. (на доске карточки красного и зеленого цвета поровну. Учащиеся выбирают карточку и садятся за соответствующий стол). Let’s do some survey. Answer these questions, analyze the result and make a report. (слайд 4)

Questions

  1. What mass media do you use more often?

  1. Television b) The Internet c) radio d) books/CD books e) newspapers

  1. What information do you usually prefer or find?

  1. Leisure. b). Entertainment. c). Sport. d). Youth problems e). Politics. f). Economics. g). Finances h). Crimes. I). Catastrophes. j). Style. Fashion. K). Advertisement l). Education


Making a Report”

We have interviewed 6 persons of the ages 14 about mass media.

1. According to our survey

….people prefer using

… of us use …

…of our group like +using

The conclusion: the most popular mass media with the people of ages 14 is…,

the least popular is….

… isn’t useful at all

2. The results are the following:

… persons prefer information about….

… persons are interested in…

… persons find information about

T: Present your results and make your notes. (группа рассказывает и один из группы заполняет плакат).

IV Реконструкция

  1. T: You are well done. Now let’s discuss advantages and disadvantages of two most popular mass media for each group. They are television and the Internet. Look through your texts and fill in the table with advantages and disadvantages of your mass media.

(первая группа рассматривает телевидение, вторая – интернет) (слайд 5)

Advantages

Disadvantages







T: Present your results.

  1. T: Let’s discuss some issues about mass media. Look at the list of questions. Ask anybody from another group. (слайд 6)

P1 P2 P3 etc.

  1. Have you got a radio?

  2. Which radio programme do you like best?

  3. Which TV broadcasting company is your favourite?

  4. Television can save your money. Can you prove (доказать)it?

  5. Why do some people disapprove (don’t like)of tabloids?

  6. What kind of news does broadsheet have?

  7. What do people use the Internet for?

  8. Why do people have to be selective with the information from the Internet?

  9. Which book would you think is good reading for everyone?

  10. In what ways could your everyday life be improved with the help of mass media?

  1. T: Thank you. Now take your seats please. Use the language in the box to make your opinion.





Government/ban/advertisements on TV save time.

EX: In my opinion government should ban advertisements on TV. By doing this they would save our time.

  1. We all/ read more broadsheets know the latest events in different important spheres.

  2. People/watch TV less spend more time to exercise.

  3. Government/ stop illegal downloading/ from Internet protect music industry.

  4. You/use the Internet correctly avoid becoming addicted to the computer.



5T; Use the linkers in the table and the ideas below to write an opposing viewpoint.

  1. Increase the popularity of the Internet / not encourage people to communicate face to face.

  2. Watching TV/have some drawbacks.

  3. Tabloids / broadsheets contain serious and important information.

  4. Only browsing the Internet can be harmful / health.

V Письмо

T: Write a short composition on mass media. Use the following plan (слайд 6)

  1. Introduction

(What is mass media?)

  1. Main part:

Paragraph 1: (Which of the media do you prefer? Why?)

Paragraph 2: (What is its advantages?)

Paragraph 3: (What is its disadvantage?)

  1. Conclusion (What do you use it for? Why?)

VI Афиширование

T: Present your results.

VII Рефлексия

T: Do you like your lesson? Rate your writing progress. Put your figures on the stairs of the progress.(плакат)

T: thank you for your work.

H/w Write a composition on advertising. Does it provide a useful service? Do you think there are too many advertisements? Do they influence you?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 8 класс

Автор: Гиматдинова Зульфия Минхазиевна

Дата: 13.10.2014

Номер свидетельства: 118667


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства