kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Разработка урока по теме "Давай сходим куда-нибудь. Обучение диалогической речи"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока английского языка  в 7 классе

 по теме «Давай сходим куда-нибудь. Обучение диалогической речи» (УМК Кузовлева)

учителя Шуралёвой Полины Юрьевны.

Цели и задачи урока:

1) воспитательные – воспитание уважительного отношения к мнению

                                    других людей, воспитание потребности в здоровом

                                    образе жизни и полезном времяпрепровождении с

                                    друзьями;                                                                       

2) учебные – развитие умения вести диалог-побуждение к действию;

                      совершенствование грамматических навыков, развитие

                      умения читать/ понимать на слух с целью извлечения

                      конкретной информации и полного понимания текста.

3) развивающие – развитие способности к догадке по контексту,

                               развитие коммуникабельности, внимательности,

                               развитие умения работать в группе и достигать

                               согласия в условиях различных взглядов.

План урока:

1. Организационный момент (рапорт дежурного, постановка целей и задач урока, сообщение темы урока, беседа текущих событий).

2. Речевая разминка (повторение активной лексики и способов выражения прошедших и будущих действий).

3. Выполнение подготовительных упражнений, проверка домашнего задания, аудирование, тренировка речевых клише.

4. Составление и разыгрывание диалогов.

5. Подведение итогов урока, рефлексия, объяснение домашнего задания, выставление оценок.

Ход урока:

1. Who is on duty today? Have a report.

      What date is it today? (Today it is the 9th of April.)

      That’s right. It is a special day for one of you. Do you know for whom

      and why? (Today Misha has his birthday).

      You’ve guessed. Let’s congratulate him and sing a birthday song.

      Well, I’ve asked you to sit in pairs. What do you think - why? (We will  have

      dialogues).

      You are right. We are going to make up dialogues to the topic “Let’s go out”.

    (слайд 1)

2. Children spend their free time differently.

       What do you like doing in your spare time? (4 pupils)

       What did you do last weekend? (4 pupils)

       What are you going to do next day out? (4 pupils)

        (слайд 2)

3. Your schoolmates have their plans for the leisure time too. Let’s watch a

       video and find out how they are going to spend it.

      (слайд 3)

   Listening

      British girls Linda and Susan also discuss their plans for the evening.

      What will the girls do? Listen for specific information. (Track 1)

      (Key: Susan is performing at the drama club. Linda is going to the cinema).

    Now, I ask you to open your Student’s books on page 152, find Ex.1(1) and

       read and translate the girls’ dialogue.

       Linda suggests doing different things. Find in the dialogue how Susan:

       1) refuses Linda’s suggestion;  2) accepts Linda’s suggestion. (Ex.1(2)

   What are some other ways of refusing and accepting a suggestion? Ex.1(3)

        (Track 2-3)

      Role play

       I suggest you doing some activities. Accept or refuse my suggestions.

       If you refuse, explain why.

       1) What about going to a party at our school? It’ll be fun.

       2) Why don’t we play a game of tennis?

       3) Let’s watch a new play at our drama club.

       4) What about going to a museum?

       5) Would you like to see my new collection of stamps?

       6) Why don’t we play a new Play Station game?

      7) We could watch a volleyball match at my school.

      8) Why don’t we go fishing?

      9) Would you like to walk in the park?

     10) Let’s listen to music.

     11) We could go to a disco.

     12) What about visiting Tretyakov Gallery?

 Now let’s sum up the information.

     What phrases are used to: - suggest the idea;

                                              - accept the suggestion;

                                              - refuse the suggestion.       (слайд 4)

4.  It’s time to make up your own dialogues. You have 3 minutes to prepare.

       Now act out your conversations.

5. Do you like the lesson today?

       What was interesting?

       Was it difficult for you to make up dialogues?

       I want to know what difficulties did you have.

      (слайд 5)

     У вас есть карточки красного, жёлтого и зелёного цвета.

     Поднимите красную карточку, если вы считаете, что не смогли

     выполнить задание; жёлтую – если у вас получилось выполнить задание,

     но с трудностями; зелёную – если у вас всё получилось.

  (слайд 6)

     Your home task for the next lesson will be to write a story about your free

       time (no less than 10 sentences).

       Your marks for the lesson are …

        Thank you for the lesson.           (слайд 7)

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Конспект открытого урока в 7 кл по теме свободное время»

Конспект урока английского языка в 7 классе

по теме «Давай сходим куда-нибудь. Обучение диалогической речи» (УМК Кузовлева)

учителя Шуралёвой Полины Юрьевны.


Цели и задачи урока:

1) воспитательные – воспитание уважительного отношения к мнению

других людей, воспитание потребности в здоровом

образе жизни и полезном времяпрепровождении с

друзьями;

2) учебные – развитие умения вести диалог-побуждение к действию;

совершенствование грамматических навыков, развитие

умения читать/ понимать на слух с целью извлечения

конкретной информации и полного понимания текста.

3) развивающие – развитие способности к догадке по контексту,

развитие коммуникабельности, внимательности,

развитие умения работать в группе и достигать

согласия в условиях различных взглядов.



План урока:

1. Организационный момент (рапорт дежурного, постановка целей и задач урока, сообщение темы урока, беседа текущих событий).


2. Речевая разминка (повторение активной лексики и способов выражения прошедших и будущих действий).


3. Выполнение подготовительных упражнений, проверка домашнего задания, аудирование, тренировка речевых клише.


4. Составление и разыгрывание диалогов.


5. Подведение итогов урока, рефлексия, объяснение домашнего задания, выставление оценок.

















Ход урока:


1. Who is on duty today? Have a report.

What date is it today? (Today it is the 9th of April.)

That’s right. It is a special day for one of you. Do you know for whom

and why? (Today Misha has his birthday).

You’ve guessed. Let’s congratulate him and sing a birthday song.


Well, I’ve asked you to sit in pairs. What do you think - why? (We will have

dialogues).

You are right. We are going to make up dialogues to the topic “Let’s go out”.

(слайд 1)


2. Children spend their free time differently.

What do you like doing in your spare time? (4 pupils)

What did you do last weekend? (4 pupils)

What are you going to do next day out? (4 pupils)

(слайд 2)


3. Your schoolmates have their plans for the leisure time too. Let’s watch a

video and find out how they are going to spend it.

(слайд 3)

Listening

British girls Linda and Susan also discuss their plans for the evening.

What will the girls do? Listen for specific information. (Track 1)

(Key: Susan is performing at the drama club. Linda is going to the cinema).


Now, I ask you to open your Student’s books on page 152, find Ex.1(1) and

read and translate the girls’ dialogue.

Linda suggests doing different things. Find in the dialogue how Susan:

1) refuses Linda’s suggestion; 2) accepts Linda’s suggestion. (Ex.1(2)

What are some other ways of refusing and accepting a suggestion? Ex.1(3)

(Track 2-3)

Role play

I suggest you doing some activities. Accept or refuse my suggestions.

If you refuse, explain why.


1) What about going to a party at our school? It’ll be fun.

2) Why don’t we play a game of tennis?

3) Let’s watch a new play at our drama club.

4) What about going to a museum?

5) Would you like to see my new collection of stamps?

6) Why don’t we play a new Play Station game?

7) We could watch a volleyball match at my school.

8) Why don’t we go fishing?

9) Would you like to walk in the park?

10) Let’s listen to music.

11) We could go to a disco.

12) What about visiting Tretyakov Gallery?


Now let’s sum up the information.

What phrases are used to: - suggest the idea;

- accept the suggestion;

- refuse the suggestion. (слайд 4)


4. It’s time to make up your own dialogues. You have 3 minutes to prepare.

Now act out your conversations.


5. Do you like the lesson today?

What was interesting?

Was it difficult for you to make up dialogues?

I want to know what difficulties did you have.

(слайд 5)

У вас есть карточки красного, жёлтого и зелёного цвета.

Поднимите красную карточку, если вы считаете, что не смогли

выполнить задание; жёлтую – если у вас получилось выполнить задание,

но с трудностями; зелёную – если у вас всё получилось.


(слайд 6)

Your home task for the next lesson will be to write a story about your free

time (no less than 10 sentences).


Your marks for the lesson are …

Thank you for the lesson. (слайд 7)







Просмотр содержимого презентации
«New»

Dialogues to the topic  “LET’S GO OUT”

Dialogues to the topic “LET’S GO OUT”

Времена английских глаголов PAST ACTIONS V 2 PLAYED SAW FUTURE ACTIONS am/is/are going to+V 1 am/is/are +V 1 will+V 1 Am/is/are going to do Am/is/are doing Will do

Времена английских глаголов

PAST ACTIONS

V 2

PLAYED

SAW

FUTURE ACTIONS

am/is/are going to+V 1

am/is/are +V 1

will+V 1

Am/is/are going to do

Am/is/are doing

Will do

LET’S GO OUT

LET’S GO OUT

Let’s go out   Suggesting ( предложение идеи) Accepting  (принятие предложения) Refusing (отказ от  предложения) What about going to the cinema? Why don’t we go to the cinema? Would you like to go to the cinema? Let’s go to the cinema. I’d love to. Certainly . All right. That would be nice. With pleasure. That’s a good idea. Unfortunately,… I’d like to, but… I’m afraid I can’t. I’m sorry. I can’t. I wish I could but…

Let’s go out

Suggesting

( предложение идеи)

Accepting

(принятие предложения)

Refusing

(отказ от предложения)

What about going to the cinema?

Why don’t we go to the cinema?

Would you like to go to the cinema?

Let’s go to the cinema.

I’d love to.

Certainly .

All right.

That would be nice.

With pleasure.

That’s a good idea.

Unfortunately,…

I’d like to, but…

I’m afraid I can’t.

I’m sorry. I can’t.

I wish I could but…

- Я не смог выполнить задание. У меня получилось выполнить задание,  но с трудностями. - У меня все получилось.

- Я не смог выполнить задание.

  • У меня получилось выполнить задание,

но с трудностями.

- У меня все получилось.

Thank you for attention

Thank you for attention


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Английский язык

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Разработка урока по теме "Давай сходим куда-нибудь. Обучение диалогической речи"

Автор: Шуралева Полина Юрьевна

Дата: 24.03.2015

Номер свидетельства: 190935


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Проверка свидетельства