Конспект урока английского языка в 5 классе
ТЕМА урока: «В мире животных»
ЦЕЛИ урока:
Воспитательная: (Личностные результаты)
- воспитывать любовь к животным;
- воспитывать уважительное отношение к природе;
- формировать потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в паре.
Развивающая: (Метапредметные результаты)
- развивать память, смекалку и сообразительность.
- развитие навыков и умений во всех видах речевой деятельности;
- развивать внимание и познавательную активность;
Образовательная: (Предметные результаты)
- формировать навыки чтения, аудирования и письма,
- научиться описывать животных.
ЗАДАЧИ урока:
- отработать лексику по теме «Части тела животных» в связной речи при описании животных (развивать умения монологической речи);
- развивать умения аудирования с извлечением информации;
- развивать умение вести диалог-расспрос по ситуации «В зоопарке»;
- развивать умения письменной речи (описывать животное с опорой на образец) повторить и активизировать ранее изученные и освоить новые лексические единицы по темам «Названия животных», «Части тела животных».
Оборудование урока:
УМК; Мультимедиа проектор, презентация в Power Point, CD, иллюстрации животных; раздаточный материал с заданиями по грамматике; аудиозапись с «голосами» животных.
ХОД УРОКА:
-
Организационный момент начала урока
T: Good morning, my dear children!
Сl: -…
T: I’m glad to see you too. Sit down, please.
-
What are we going to speaktoday? I want that you listen to some sounds and guess it yourselves.
- < >
It’s right. We are going to continue talking about animals and make a revision of what we’ve learnt about these amazing creatures.
-
I want to begin our work with the words of one of the most famous English writer Daniel Defo (look at the screen): «Everyone who has a cat can’t be afraid of loneliness» (Тот, у кого есть кошка может не бояться одиночества). It’s true. I hope you’ll understand why.
This is the plan of our lesson:
-
read a poem,
-
know new words,
-
listen to the text,
-
make a dialogue,
-
sing a song.
- < > зарядка
Речевая зарядка
T: Now let’s discuss some questions:
-
Do you like to go to the zoo?
-
Do you often go to the zoo?
-
What animals can we see there?
-
What is your favourite animal?
-
Good, and what about pets? What pets do you know?
-
Have you got a pet?
- Thank you for your answers. Now it’s time to check your hometask.
-
Проверка домашнего задания
-
What is your hometask for today? Let’s play a game («Поймай и угадай»).
-
Now look at the screen and match the words.
-
Введение новой лексики по теме «Части тела животных»
Повторение пар прилагательных антонимов
long – short; big – small; thin – thick
-
nose – beak; toes – paws; hair – fur
-
Tail (хвост), mane (грива), neck (шея), legs (ноги), trunk (хобот), beak (клюв), ear (ухо), wings (крылья).
-
T: And now use new words and adjectives to ask about the animals in the pictures. (P1→P2→P3, etc). Ex.2 p.68
-
P1: Which animal has got a thick mane?
-
P2: The lion. Which animal has got long neck?
-
P3: The giraffe. Which animal has got a trunk?
-
P4: The elephant…
-
Развитие умений монологической речи при описании животных (отработказакрепление лексики по теме «Части тела животных» - работа в парах; карточки –изображения животных)
- T: Open your books at page 68 ex. 3. Describe any of the animals. But your task is to make one – two mistakes. Your partner corrects you. You have 2 minutes.
- P1: The giraffe has got a short neck, short legs and a long tail.
- P2: The giraffe hasn’t got a short neck and short legs. It has got a long neck and long legs.
- I think you are tired. Let’s have a rest.
-
Динамическая пауза
Let’s walk like a bear,
Let’s jump like a hare,
Let’s swim like a frog,
Let’s run like a dog.
Let’s fly like a chick,
Let’s sit down like a pig,
Let’s clap hands like a monkey,
Let’s dance like a donkey.
-
Развитие навыков аудирования и чтения
- Now listen to the text «Animals of India». You can’t see the text but you see 5 statements. After listening you should say if they are right or wrong and prove your answer. Make notes.
1) The tiger is the national animal of India. +
2) The Indian cobra is not a very dangerous snake. -
3) Indian elephants are very big. +
4) Indian elephants have big ears. -
5) Indian people use elephants to carry heavy things with their trunks. +
6) The Indian rhino has 2 horns. -
- Что мы узнали из этого текста? (узнали о животных Индии).
* Now listen and complete the advertisement «Visit London zoo» (P.69, ex.8).
- < > навыков диалогической речи
What’s that animal over there?
-
Which one?
-
What does it look like?
-
They are so beautiful.
-
Why not?
10. Исполнение песни «Animal boogie»
- I want to finish our lesson with our favourite song «Animal boogie». Let’s sing and dance all together!
-
* Now let’s play the game. I’ve got a bag with different animals and pets in it. Your task is to put your hand in it, take one and answer my questions:
- What is it?
- What does it look like? Describe it!
- What is it like?
-
Домашнее задание. Подведение итогов урока
- Now it’s time to write your hometask. Open your diaries and put down the task for the next lesson:
- to do the project about a wild animal you like, don’t forget to draw or to find a picture of the animal.
*p.71, ex.1 (to know more about koalas).
- So, today we were talking about animal and pets, their appearance and traits of character. We’ve worked hard and I would like to thank you for such a good job. Your marks are ….Чтобы оценить знания, полученные на уроке, я предлагаю воспользоваться карточками - прикрепить на рисунок зоопарка солнышко (если вы довольны своей работой на уроке), солнышко с тучками (если вы не полностью удовлетворены полученными знаниями) и тучку (если вы оцениваете свою работу отрицательно).
- Our lesson is over. Goodbye!