Конспект урока по английскому языку по теме «Одежда»
( 6 класс)
Тип урока – урок обобщающего повторения.
Цель урока – контроль усвоения и активизация пройденного лексического и грамматического материала.
Задачи:
- практические:
- закрепление лексики по теме «Одежда», «Погода»,
- развитие грамматических навыков по теме «Условные предложения 1 типа»,
- развитие навыков поискового чтения,
- развитие фонетических навыков,
- формирование навыков письма,
- формирование навыков диалогической речи.
- общеобразовательные:
- создание положительной мотивации при изучении языка,
- расширение филологического кругозора.
- воспитательная: воспитание толерантности и уважения к стране изучаемого языка.
- развивающие: развитие языковой догадки, мыслительных и речевых способностей учащихся.
Используемые технологии: информационно-коммуникативная, технология проблемного обучения, обучение в сотрудничестве, здоровьесберегающая.
Учебное оборудование:
- ПК;
- мультимедийный проектор;
- проекционный экран.
Ход урока
I Подготовительный этап.
1. Приветствие.
Teacher: - Good morning, boys and girls! I’m glad to see you!
Pupils: - Good morning! We are glad to see you too!
T: How are you today?
P:…
T: I’m fine too. You look very nice today.
2. Целеполагание.
T: Look at the screen, please. What can you see in the picture? Try to guess what’s the topic of our lesson. (Презентация , слайд 1)
Учащиеся делают свои предположения по поводу темы урока.
T: Today we will speak about clothes for Russia.
I’ve got a letter from my friend.(Cлайд 2) She is from the UK. Read it, please.
Дети читают самостоятельно тест письма.
Hello!
Easter holidays are soon and I am going to visit Russia. Traveling is my favorite pastime. I will stay in Moscow for two days. I want to visit Red Square and the Kremlin, the Bolshoi Theatre and the Moscow Circus. But the problem that’s I don’t know what to put in my suitcase. I know that Russia is a cold country. Shall I put a fur coat and a fur hat? I am fond of jeans and sweatshirts. And what is in fashion in Russia? What do you like to wear? What shall I put on if I go to the disco party?
Bye,
Susan Cliff
T: Susan needs help. What does she want to know?
P: Susan wants to know:
- what clothes are in fashion in Russia,
- what clothes she should wear to different culture places.
- what clothes she can wear in spring. (Слайд 3)
T: What’s the purpose of our lesson today?
P:… (Дети формулируют цель урока)
T: So we must write a letter to Susan and tell her what clothes she should wear in Moscow.
II. Основной этап.
- Повторение лексики.
Фонетическая зарядка. (Слайд 4)
(Учитель объясняет ударение, интонацию. Читается под музыку в стиле хип-хоп. На каждый ударный слог делается хлопок.)
Fashionable trainers, stylish shoes,
Colorful sandals or dark high boots.
Maybe old jeans or a beautiful dress,
Narrow leggings to put in the case.
Nightie, pyjamas, slippers and shorts,
The warmest sweater, blouses and skirts,
A sweatshirt, a jacket, a hat and a scarf,
Gloves and raincoats. I think, it’s enough.
Речевая зарядка.
T: Listen to my riddles and answer what is it.
“ In a winter storm
I keep your neck warm.” ( a scarf)
“ We protect your hands from snow and ice.
Fingers think, we’re very nice.” ( gloves)
“I start with the letter S
And your feet go inside of me.” (shoes)
“We are the same as brothers.
At dinner we are under the table,
at night we are under the bed.” ( slippers)
“Five rooms but one door.” (gloves)
“ What has no head, no arms, no legs and has one tongue?” ( a boot)
“”If your head might freeze, put me on, please.” ( a hat)
T: Let’s look at the photo. You can see Susan. What does she look like? (Слайд 5)
T: Now say to me, please. Are clothes important in our life?
T: Let’s read the proverbs about it. But before complete them. (Слайд 6, 7)
- Повторение лексического и грамматического материала.
T: Also we must say to Susan about weather. What do Russian people wear in different weather in spring. Match the pictures and make sentences. (Слайд 8)
Ex: If it’s warm and sunny we should put on ….
- Динамическая пауза.
T: Let’s play a game. Stand up, please. Show what part of body people put on these clothes.
I’m putting on my jeans –
One, two, three!
I’m putting on my shirt –
One, two, three!
I’m putting on my trainers –
One, two, three!
I’m ready. Look at me!
I’m putting on my tights –
One, two, three!
I’m putting on my skirt –
One, two, three!
I’m putting on my blouse –
One, two, three!
I’m putting on my shoes –
One, two, three!
I’m ready. Look at me!
- Работа в группах. (Учащиеся делятся на 4 группы) (Cлайд 9)
T: We said that clothes open the door. We must open the right clothes to right places. Say what should Susan wear to
1 группа: Red Square,
2 группа: the Bolshoi Theatre,
3 группа: the Moscow Circus,
4 группа: the party?
Ученики обсуждают в группе, затем высказывают свои мнения.
5. Работа в парах
Now let’s discuss what’s in fashion nowadays? Ask each other what clothes do you like. Explain your choice.
6. Контрольное задание. Написание письма с использованием слов- опор.
T: Write the letter to Susan.
(Dear Susan,
I am glad to help you. Spring is … in Russia. So put ……..in your suitcase.
You can wear………………. to ……………………………………………
You should put on ………………………………….to ……………………
……………………….is/are in fashion in Russia. Take it/them.
Best wishes,
……………….)
Заслушиваются несколько писем. Затем все письма сдаются на проверку.
III. Заключительный этап
- Домашнее задание: Find the information about clothes in the UK. Write down what shall we take if we go to London. (Слайд 10)
- Анкета-рефлексия (Слайд 11)
- На уроке я работал активно/ пассивно
- Своей работой на уроке я доволен/ недоволен
- Урок показался мне коротким/ длинным
- За урок я не устал/ устал
- Мое настроение стало лучше/ стало хуже
- Материал урока был для меня
понятен/ непонятен
интересен/ скучен
полезен/ бесполезен
- Рефлексия настроения (Слайд 12)
- Выставление оценок.
- T: Thank you for our lesson. Good-bye, boys and girls. See you.