Урок-повторение по учебнику Oxford Team для 5 класса. Закрепление изученных лексических единиц по теме "Еда". Развитие грамматических навыков. Исчисляемые и неисчисляемые существительные. Конструкции How much. is there? How many. are there?
План конспекта: 1.Цели урока. 2.Оборудование. 3.Ход урока:
Просмотр содержимого документа
«Food. Countable and uncountable nouns. »
Конспект открытого урока по английскому языку в 5 классе
Food. Countable and uncountable nouns.
How much...is there? How many…are there?
ФилипповаАннаВладимировна, СОШ №29
Цели урока:
1. Закрепление изученных лексических единиц по теме.
2. Развитие грамматических навыков.
3. Формирование навыков культуры питания.
Оборудование:
Student's book Oxford Team для 5 класса.
Workbook Oxford Team.
Аудиозапись 52 (записи к УМК OxfordTeam).
Мультимедиа-презентация.
Ход урока:
Организационный момент.
Good morning, boys and girls. I'm glad to see you. How are you, children?...I'm fine too. Thank you, sit down, please.
Our lesson will be short, so let's work quickly. Today we will continue to study countable and uncountable nouns.
At first – your duty's report. Who is on duty today? (Pupil's report.) Thank you.
Фонетическая зарядка.
We will start out lesson with the English sounds. Repeat after me, please.
[Λ] onion, butter
[ ] orange, sausage, water
[i] milk, biscuit
[æ] apple, sandwich
[ ∫ ] sugar, fish
[ t ] tomato, potato
Good of you.
Речевая разминка.
Now answer my questions, please.
Do you like apple?
What do you like more: orange or banana?
What do you prefer: tea or coffee?
Do you drink tea with sugar or without?
Do you like eggs?
What is your favourite fruit?
Thank you, good of you.
Актуализация грамматических навыков.
Now let's revise our grammar.
Countable and uncountable nouns. What is the difference?
Countable nouns
Singular form (apple) Plural form (apples)
Uncountable nouns
Singular form (sugar)
Now your task is to complete the table. Заполните таблицу countable-uncountable. Будут появляться картинки. Слова, изображенные на них, вы должны распределить в 2 столбца.
Look at the screen. You see two sentences. What is the difference between them? Чемразличаютсяэтипредложения?
How much milk is there?
How many eggs are there?
Howmuch и Howmany переводятся одинаково – "Сколько?" Но когда мы используем much, a когда many?
Open your books at page 55. Readtherule. Прочитайте правило.
Use How much … is there? with uncountable nouns.
Use How many … are there? with countable nouns.
Put down it in your copybooks. Запишите это в ваши рабочие тетради. Эти два примера тоже запишите.
Обратите внимание на is и are. Мы уже сказали, что неисчисляемые существительные используются только в единственном числе, поэтому is.
6. Закрепление нового материала.
Now ex. 8, p.55.
Correct the sentences.
How many sugar is there?
How much flour are there?
How much carrots are there?
How many apples is there?
Right variants:
How much sugar is there?
How much flour is there?
How many carrots are there?
How many apples are there?
Ex. 9, p.55
Read the task, please.
Complete the questions. Use How much and How many. Try to answer the questions! Then listen and check your answers.
Нужно дополнить вопросы, используя Howmuch и Howmany. Затем постараться ответить на эти вопросы и проверить по аудиозаписи.
General knowledge! – Общие знания.
Example: How many states are there in the USA?
a) 40 b) 50 c) 60
1. ….food does a lion eat every day? (How much - c)
a) 25 kilos b) 35 kilos c) 45 kilos
2. … teeth has a shark got? (How many – b)
a) 400 b) 4 000 c) 40 000
3. … 'arms' are there on an octopus? (How many – a)
a) 8 b) 9 c) 10
4. … chocolate does an English person eat every year? (How much – c)
a) 3 kilos b) 5 kilos c) 7 kilos
Сначала вместе правильно составляем вопросы. Затем ученики самостоятельно пытаются ответить на них. В конце прослушиваем правильные ответы (аудиодорожка 52).
Homework: WB ex. 5, p.41
Если остается время, можно начать выполнять это упражнение.
Итоги урока.
Thank you for the lesson. You worked hard. Your marks are…( You've got…)