9 класс 2 четверть Возвратные местоимения
Цели:
введение и первичное закрепление грамматического материала по теме «Возвратные местоимения»;
активизация лексических навыков по теме «Предлоги»;
развитие навыков аудирования и устной речи по теме «Путешествие».
Оборудование: демонстрационная таблица по теме «Возвратные местоимения».
Ход урока
I. Организационный момент
- Good morning, children! (Good morning, Maria Petrovna!)
- I am glad to see you. (We are glad to see you too.)
II. Речевая разминка
В начале урока учитель в быстром темпе задает вопросы и побуждает учащихся отвечать на них.
- Hello, Nick. Nice to see you. How are you? (/ am fine, thank you. How are you?)
- I am fine too. And what about you, Vova? How are you? (/ am fine, thank you.)
- I am glad to hear that. The weather is pleasant today, isn't it? (Oh, yes. I agree with you. It is sunny and fine.)
- Mike, I'd like to ask you a question. (You are welcome. What would you like to ask me about?)
- Do you like to travel? (Yes, I do. I like travelling very much.)
- Why do you like to travel, Mike? (It's easier than other subjects I am learning at school.)
- And what about you, John? (/ can't say that I like travelling but when you travel you can make new friends.)
- What kinds of transport can you name, Susan? (They are planes and trains, cars and buses, bikes and ships, etc.)
- What famous travellers do you know? (The famous travellers are Christopher Columbus, Afanasy Nikitin, Ivan Kruzenshtern, Nikolai Miklukho-Maklai, Nikolai Przhevalsky, etc.)
Do you enjoy travelling? (To tell the truth, I don't enjoy travelling. I think it is tiring.)
- Do you agree that travelling is the best way to learn the world? (/ think the best way to learn the world is reading books and watching films.)
- Do you travel anywhere every year? (No, I don't. I don't travel anywhere every year.)
- What places would you like to visit? Do you like travelling by bus? Etc.
III. Проверка домашнего задания
- Let's listen to your stories about the names of different places. One pupil will go to the blackboard to read his/her information. We shall listen to him carefully. Get ready to ask the questions about the place he/she will describe.
Учитель организует проверку домашнего задания. Ученики по очереди выходят к доске и зачитывают свои рассказы о происхождений названий различных мест. На данном этапе урока заслушиваются рассказы 3-5 учащихся. Ученики, которые слушают рассказ, задают вопросы рассказчику.
IV. Развитие навыков аудирования и диалогической речи
- I can see that you know some interesting facts about different places. Let's open the textbooks, page 72 and read the task of exercise 37. We shall listen to the conversation. You will say where people are talking.
Учитель организует прослушивание диалога из упр. 37, стр.72 из учебника. После первого прослушивания данного текста учащиеся называют место, где происходит разговор. Задание для второго прослушивания - назвать слова, которые помогают ученикам определить место разговора. После работы с аудиозаписью учитель предлагает детям разделиться на пары для выполнения упр. 38, стр. 72 из учебника. В течение 2-3 минут учащиеся готовят диалог в парах, а затем разыгрывают его перед классом.
V. Активизация материала по теме «Предлоги»
- It's time to practise the prepositions. You can see them in exercise 39, page 72 in your textbooks. Let's read and translate the examples. The next task for you is exercise 40, page 72. This exercise is to be written. Your time is up. Who wants to read the sentences?
Учитель предлагает учащимся прочитать примеры из упр. 40, стр. 72 и вспомнить предлоги, которые связаны с темой «Путешествие». Сначала ученики зачитывают вслух информацию из таб- Do you enjoy travelling? (To tell the truth, I don't enjoy travelling. I think it is tiring.)
- Do you agree that travelling is the best way to learn the world? (/ think the best way to learn the world is reading books and watching films.)
- Do you travel anywhere every year? (No, I don't. I don't travel anywhere every year.)
- What places would you like to visit? Do you like travelling by bus? Etc.
III. Проверка домашнего задания
- Let's listen to your stories about the names of different places. One pupil will go to the blackboard to read his/her information. We shall listen to him carefully. Get ready to ask the questions about the place he/she will describe.
Учитель организует проверку домашнего задания. Ученики по очереди выходят к доске и зачитывают свои рассказы о происхождений названий различных мест. На данном этапе урока заслушиваются рассказы 3-5 учащихся. Ученики, которые слушают рассказ, задают вопросы рассказчику.
IV. Развитие навыков аудирования и диалогической речи
- I can see that you know some interesting facts about different places. Let's open the textbooks, page 72 and read the task of exercise 37. We shall listen to the conversation. You will say where people are talking.
Учитель организует прослушивание диалога из упр. 37, стр.72 из учебника. После первого прослушивания данного текста учащиеся называют место, где происходит разговор. Задание для второго прослушивания - назвать слова, которые помогают ученикам определить место разговора. После работы с аудиозаписью учитель предлагает детям разделиться на пары для выполнения упр. 38, стр. 72 из учебника. В течение 2-3 минут учащиеся готовят диалог в парах, а затем разыгрывают его перед классом.
V. Активизация материала по теме «Предлоги»
- It's time to practise the prepositions. You can see them in exercise 39, page 72 in your textbooks. Let's read and translate the examples. The next task for you is exercise 40, page 72. This exercise is to be written. Your time is up. Who wants to read the sentences?
Учитель предлагает учащимся прочитать примеры из упр. 40, стр. 72 и вспомнить предлоги, которые связаны с темой «Путешествие». Сначала ученики зачитывают вслух информацию из таблицы данного упражнения, а затем выполняют упр. 40, стр. 72 в устной или письменной форме. Также на данном этапе урока детьми выполняется упр. 41, стр. 73 из учебника. Для выполнения данного упражнения класс делится на 2-3 группы. Каждая группа готовит свой маршрут в течение 2-3 минут, а затем представляет его остальным учащимся.
VI. Физкультминутка
VII. Введение и закрепление грамматического материала по теме «Возвратные местоимения»
- Today we shall learn the new information about the reflexive pronouns of the English language. I want you to open your textbooks, page 73 and read the examples in the "Grammar Focus".
Учитель знакомит учеников с новым материалом по теме «Возвратные местоимения» и привлекает внимание детей к демонстрационной таблице по данной теме. Затем учащимся предлагается прочитать информацию из рамочки на стр. 73 вслух. Предложения и примеры из рамочки необходимо перевести. Также учитель предлагает ученикам выполнить упр. 43, стр. 73 из учебника в устной форме.
VIII. Первичное закрепление грамматического материала по теме «Возвратные местоимения». Знакомство
с устойчивыми выражениями с возвратными местоимениями
- Let's practise the reflexive pronouns. Use the correct pronouns to complete the sentences in exercise 44, page 74. It's time to learn some new expressions with the reflexive pronouns.
Учитель предлагает выполнить упр. 44, стр. 74. По усмотрению учителя данное упражнение выполняется в письменной или устной форме. В конце урока учитель знакомит учащихся с устойчивыми выражениями из упр. 45, стр. 74 из учебника, которые включают возвратные местоимения.
IX. Подведение итогов урока
- That's all we have time for. The lesson is over. Thank you for your work.
Raise your head! Jump up high! Wave your hand! And say "Good-bye".
Домашнее задание
Рабочая тетрадь: упр. 1,2, стр. 27.
Допишите предложения, используя возвратные местоимения myself/ yourself/ ourselves/ himself/ herself/themselves/itself :
Be careful! That plate is very hot. Don’t burn ……………. .
I got out of the bath and dried …………… with a towel.
When people are alone, they often talk to …………. .
The police say that the woman shot …………… with a gun.
Good- bye! Have a good holiday and look after ……………... .
Допишите предложения, используя возвратные местоимения myself/ yourself/ ourselves/ himself/ herself/themselves/itself :
My sister … makes her dresses.
I am going to scrub the deck … .
Hurry up! You must repair the receiver … .
He … usually makes entries into the log-book.
We’ll do it . . .
Допишите предложения, используя возвратные местоимения myself/ yourself/ ourselves/ himself/ herself/themselves/itself :
We … paint our ship every voyage.
All the cadets enjoyed … in the club yesterday.
The cake is very tasty. Help … , please!
Are you going to do it … or may I help you?
They told me the truth . . . .
Допишите предложения, используя возвратные местоимения myself/ yourself/ ourselves/ himself/ herself/themselves/itself :
I looked at. . . in the mirror.
2. Did you invite him . . . ?
3. He wants to do it. . ..
4. I will ask him . . . .
5. She will answer the question. . . .
Допишите предложения, используя возвратные местоимения myself/ yourself/ ourselves/ himself/ herself/themselves/itself :
1. I looked at. . . in the mirror.
2. Did you invite him . . . ?
3. He wants to do it. . ..
4. I will ask him . . . .
5. She will answer the question. . . .