Урок-праздник «Halloween»
7 класс
Цели урока:
Практические:
- Развитие навыков аудирования;
- Введение и активизация лексики по теме «Праздники»;
- Развитие говорения (умения сообщать, объяснять, рассказывать);
- Развитие письма (умения быстро фиксировать свои высказывания);
- Развитие навыков самостоятельной работы и работы в команде.
Образовательные:
- Приобретение знаний об истории и традициях Великобритании и Америки, связанных с праздником «Halloween»;
- Знакомство с некоторыми литературными произведениями известных британских поэтов.
Воспитательные:
- Воспитывает положительное отношение к культуре народа изучаемого языка;
- Развитие уважения и интереса к иностранной литературе;
Развивающие:
- Развитие творческих способностей учащихся;
- Развитие умения общаться, а также таких черт характера как трудолюбие, целеустремленность, активность.
Оснащение:
- АРМ;
- Материалы для проведения конкурсов (по 1 экземпляру на каждую команду);
- Украшение кабинета.
Перед уроком кабинет английского языка был оформлен плакатами и рисунками по тематике праздника, были расставлены столы для игры по командам.
Содержание урока
1. Организационный этап.
Учащиеся садятся за парты по командам (2 команды по 6 человек). Каждая команда выбирает себе карточку с наименованием команды “Witches” или “Ghosts”.
-Good morning, students. I’m glad to see you. (We are glad to see you too.)
-How are you, students? (We are OK, thank you).
- Today we shall learn a lot of about Halloween, play different games, recite poems and sing songs. There will be 6 pupils in each team. Please, come to the desk and chose a card.
-Well, we have got two teams “Witches” and “Ghosts”. The captains of the teams will recite poems and introduce your teams.
A witch: This is my spell book,
This is my hat,
This is my broomstick,
This is my cat.
The night is black,
The moon is hight!
My potion is ready,
A ghost runs by.
It’s Halloween, let’s go and fly!
A Ghost: In the dark, dark wood, there was a dark, dark house,
And in that dark, dark house, there was a dark, dark room,
And in that dark, dark room, there was a dark, dark cupboard,
And in that dark, dark cupboard, there was a dark, dark shelf,
And in that dark, dark shelf, there was a dark, dark box,
And in that dark, dark box, there was a GHOST.
2. Основной этап.
1. Введение новой лексики по теме “Halloween”
- First we shall learn new words on the theme “Halloween”.
2. Филлворд
Каждая команда получает одинаковые филлворды, слова, зашифрованные в филлворде – это лексика по теме “Halloween”. Учащиеся ищут и отмечают слова в филлворде в течении 3 минут. За каждое найденное слово команда получает по 1 баллу.
3. Переставь буквы
Каждая команда получает одинаковые листы со словами, в которых перепутаны буквы (приложение 2), нужно расставить буквы по местам. За каждое правильно написанное слово команда получает 1 балл.
1. ghost 6. oonm
2. vemipar 7. tab
3. wtchi 8. cta
4. slktee 9. ummym
5. mnserto
4. Аудирование (рассказ о празднике).
Now, you will listen to the story about Halloween. Please listen carefully, and then you will answer my questions. You will get 1 point for each right answer.
Команды слушают рассказ про Хеллоуин, а затем отвечают на вопросы учителя. За каждый правильный ответ команда получает 1 балл.
On October 31st, dozens of children dressed in costumes knock on their neighbors’ doors and yell “Trick or Treat” when the door opens. November 1st is a religious holiday known as All Saints’ Day (or formerly, All Hallows’ Day). The day before the holy day is known as All Hallows’ Eve. The word “Halloween” comes from that form.
October 31st was, the eve of the Celtic new year. The Celts were the ancestors or the present-day Irish, Welsh, and Scottish people. On this day, ghosts walked and mingled, with the living, or so the Celts thought. The townspeople baked food all that day, and when night fell, they dressed up and tried to resemble the souls of the dead.
Much later, Halloween became a celebration mostly for children. “Ghosts” went from door to door asking for treats, or else a trick would be played on the owners of the house.
All Halloween parties children play traditional games. One of the most popular is called pin-the-tail-on-the-donkey. Another game is bobbing for apples.
Halloween originated as a celebration connected with evil spirits. Witches flying on broomsticks with black cats, ghosts, goblins and skeletons have all evolved as symbols of Halloween. They are popular trick-or-treat costumes, and decorations of greeting cards and windows. Black and orange are traditional Halloween colors.
Pumpkins are also a symbol of Halloween. Carving pumpkins into jack-o’-lanterns is a Halloween custom also dating back to Ireland. A legend grew about a man named Jack who was so stingy that he was not allowed into heaven when he died. His spirit was doomed to wander around the countryside, holding a lantern to light his way. The Irish people carved scary faces put on turnips represented “Jack of the Lantern”, or Jack-o’-lantern. When the Irish brought their customs to the United States, they carved faces of pumpkins because in the autumn, they were more plentiful than turnips.
Questions:
1. Halloween was born
a). in the USA
b). in Scotland
c). on the British Isles
d). in Holland
2. The name “Halloween” comes from
a). the word “hallo”
b). the name of the religious holiday
c). the words “holy day”
d). the name of the eve of all saints’ holiday
3. Jack-o’-lantern is
a). an old-fashioned lantern
b). a lantern made from a turnip
c). a lantern made from a pumpkin
d). a lantern which belonged to an Irish national hero called Jack
4. On this holiday
a). people go to church
b). children go from house to house telling scary stories
c). people take part in fancy dress parties
d). theatres give historical performances.
5. Прицепи хвост ослику.
- Let’s play the traditional game on the Halloween. I need one person from the team. You should put the tail on the donkey with close eyes. I’ll blindfold you with the scarf.
На плакате нарисован ослик без хвоста, необходимо с завязанными глазами прицепить ему хвост на место. Участвуют по 1 представителю от команды. 1 балл получает команда, участник которой прицепил хвост правильнее.
6. Заключительный этап.
Подведение результатов. Подсчет баллов, определение команды победительницы. Выставление оценок. В конце урока обе команды поют песню.
Halloween song “H-A-double L-O”