Сабақ тақырыбы: «Перпендикуляр және көлбеу» тақырыбы бойынша есептер шығару Сабақтың мақсаты: * Оқушылардың жазықтық пен түзудің перпендикулярлығына арналған негізгі есептерді шығару қабілеттерін дамыту; * Теоремалар сұрақтарын қайталау; * Геометриялық есептерді шығару кезеңіндегі оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту; * Оқушылардың пәнге қызығу сезімін тәрбиелеу. Сабақтың түрі : бекіту сабағы Әдіс-тәсілдер : жаттықтыру әдісі Сабақ барысы 1. Ұйымдастыру кезеңі 2. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын белгілеу. 3. Қайталау сұрақтары: - перпендикуляр дегеніміз не? - көлбеудің анықтамасын сипаттаңдар - көлбеудің проекциясы дегеніміз не? - 3 перпендикуляр туралы теореманы сипаттау - қандай жазықтықтар перпендикуляр жазықтықтар деп аталады? Математикалық диктант ( иә немесе жоқ деп жауап бересіңдер). 1. АВ┴α, CD┴α, B€ α, D€α, AB=AC. АС түзуі мен α жазықтығы параллель ма? ( иә) 2. екі түзу 90° бұрышты құрайды. Олар перпендикулярды ма? (иә) 3. а мен m түзулері бір біріне перпендикуляр, ал b a- ға параллель. M және b перпендикуляр ма? ( иә) 4. мына суретте АВ кесіндісі не деп аталады? (перпендикуляр) 5. АС кесіндісі не ? ( көлбеу) 6. перпендикулярдың табаны қай нүкте? (В нүктесі) 7. жазықтық пен А нүктесінің ара қашықтығын тап. ( АВ кесіндісі) 8. мына тұжырым дұрыс па: - кез келген түзу жазықтыққа перпендикуляр болса , ол оны қиып өтеді? ( иә) Математикалық диктанттың жауаптарын оқушылармен бірге талдау. 4. Есептер шығару. Үш оқушы тақтада шығып тапсырмалар орындайды , ал қалғанымыз үш топқа бөлініп мына есептерді шығарамыз. Аз уақытта және дұрыс шығарған топ сәйкесінше бағаларға ие болады. ( оқушыларды үш топқа бөліп, үш есеп беріледі ) Есеп №1. Берілгені: Шешуі: АВ┴ АС┴ АD CD²= AC²+AD² AB=3 см C²= CB²-AB² BC=7 см AC²=7²-3²=40см AD=1.5 см CD= 40+1.5²=42.25см CD=? CD= 6.5см Есеп №2. Берілгені: Шығаруы : AB=8 см AD= BN, себебі AB II CD BC=15 см BN²=CB²-CN² СD=20 см CN= CD-ND=20-8=12м АD=? BN²= 15²-12²=81, BN=AD=9 м. ( 2 сурет) Есеп №3. Берілгені: Шығаруы : АВ II α CD²= AD²-AC² AC┴α, BD┴AB AD²= AB²+BD²=a²+c2 AB=a, AC=b, CD²=a²+c²-b² CD=? BD=c, CD= a2+c2-b2 ( 3 сурет) 5. Үй тапсырмасы: Тең қабырғалы АВС үшбұрышының төбесінен үшбұрыш жазқтығына АD перпендикуляры жүргізілген. АD=13 см, ВС=6 см. деп алып, D нүктесінен ВС қабырғасына дейінгі қашықтықты табыңдар. Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарды бөлу. Сабақтың мақсаты: Таңбалар ережесін пайдаланып, екі санды бөлуге әр түрлі есептер шығару. Алған білімдерін өздік жұмыста қолдануын қадағалау. пәнге деген қызығушылығын арттыру, топпен жұмысістеуге, өз бетімен жұмыс істеуге бейімдеу. шапшаң ойлауға және өз бетімен шығармашылықпен қарауға бейімдеу. өзге адамның ой – пікірін тыңдауға, тапсырылған жұмысқа жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу. Түрі: Алған білімді бекіту, пысықтау. Құрал – жабдық: Слайд (экран) Әдіс – тәсілдері: Ойын арқылы оқыту технологиясы, миға шабуыл технологиясы, білім беруді ізгілендіру технологиясы. Барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі. 2.Үй тапсырмасын тексеру. №563 0,75 : (-0,15) – 8,4 : ( - ) – 5 – (-12,6) = -5 + 12,6 = 7,6 7,6 : (- 1 ) – ( - 9,75) : 1 = -6 - (-9) = - 6 + 9 = 3 № 565 | x | : 15 – 2,7 = 0,3 32 : |y| + 7 = 11 0,7 * |x| - 10 = -5,1 | x | : 15 = 0,3 + 2,7 32 : |y| = 11 – 7 0,7 |x| = -5,1 + 10 | x |= 3 * 15 32 : |y| = 4 0,7 |x| = 4,9 | x | = 45 |y| = 32 : 4 |x| = 4,9 : 0,7 X1 = 45; X2 = - 45; |y| = 8 |x| = 7 Y1 = 8; Y2 = -8; X1 = 7; X2 = 7 «Ұшқыр ойдан – ұтымды жауап». Оқушылар біріне – бірі сұрақ қояды.Енді балалар бүгінгі сабағымыздың мақсаты осы рационал сандарды бөлуге әр түрлі есептер шығару. 1.Ауызша есептер. Бөлінгіш пен бөлінді берілген сендер бөлгішті табуларын керек, қандай өрнекке бөлсеңдер бөлінді мына сандарға тең. -9,3 х -3,1 х 3 -10 ав 5 ав -2 7,2 ху -9 х -0,8 у -3,9 ав 1,3 ав -3 -7 ав -1 7 ав -65 ав - ав - 65 2. Оқулықпен жұмыс. №569 (1,3,5) - = 2) = 3) = 8x = 24 * (- 7) 1,2x = -30 3x = -15 * (- 1,9) 8x = 168 x = -30 : 1,2 3x = 28,5 x = 21 x = 25 x = 8,5 : 3 x = 9,5 № 570 = -12 = -2 № 571 (4а – 7а) : 0,6 = -3a : 0,6 = -5 (9,3b – 1,5b) : (- 6) = 7,8 : (-6) = -1,3 № 574 Ойлаған сан – х Х * (- 7) + 15,7 = -11, 6 -7x = -11,6 – 15,7 -7x = -27,3 x = -27,3 : (- 7) x = -3,9 Жауабы: 3,9 саны Сергіту сәті: «Ойлаумен есептеу логикалық ойлаудың негізі». Математикалық фокус : 1) Туған күніңе 20 – ны қосып, шыққан саннан 17 – ні азайту керек. Алынған нәтижені 3 – ке кемітсе, туған күнің шығады. 2) Бір таңбалы сан ойла, оған 15 – ті қосып, шыққан санды 13 – ке кемітіп,нәтижесін айтқызып оны 2 – ге кеміт, шыққан сан ойлаған сан болады. Тест тапсырмалары. Сабақты пысықтау. Сұрақтың жауабын «иә» , «жоқ» деп қана айтыңдар. Бөлінгіш пен бөлгіштің таңбалары әр түрлі болса, бөлінді теріс сан болады. (иә) Бөлінгішпен бөлгіштің таңбалары бірдей болса, бөлінді оң сан болады. (иә) Нөл санын кез келген нөлден өзге рационал санға бөлгендегі бөлінді нөлге тең емес. (жоқ) Нөлге бөлуге болмайды. (иә) Үйге тапсырма: №569 (2,4,6) , №571 (3,4) Бағалау. |