kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бүтін сандар. Рационал сандар.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұйымдастыру. Оқушылармен Сәлемдесу.  Оқушыларды түгендеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.Топқа бөлу. Натурал сан, қарама қарсы сандар арқылы топқа бөлемін. Содан соң түстер бойынша бір топ болып отырады.

 1топ –көк  (10;  -10; 52; -52; 38;  -38)  

2топ -қызыл (4.6; -4.6; 55; -55; 69; -69)

3топ –жасыл (77;  -77; 28;  -28;   9.9;  -9.9) 

Үй жұмысын сұраймын. №244-245 Үй жұмысы жауаптарын  интербелсенді тақтаға слайд арқылы  көрсетіп қоямын. Бір-бірлерінің дәптерлерін ауыстырып, интербелсенді тақтаға қарап есептерін тексереді. Бірін –бірі бағалайды.

Әр топтың көшбасшысын сайлап, төмендегі кестені беремін.

Оқушы

Аты жөні

Үй

жұмыс

Өтілген тақырып

сұрақтары

Жеке

жұмыс

Топтық жұмыс

Жұппен жұмыс

1.

 

 

 

 

 

 

 Өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында сұрақ –жауап әдісін  қолданамын.

1. Натурал сандар дегеніміз не?

2. Қарама – қарсы сандар дегеніміз не?

3. Санақ басы қандай әріппен белгіленеді? 

Сабақтың мақсатын оқушыларға айтамын. Жаңа сабақтың мазмұнын түсіндіремін.Оқушыларға тақырыпты ашу мақсатында  үш қапқа 1-қап натурал сандар және оған қарама қарсы сандарды,  2-қапқа оң және теріс  ондық  бөлшектер, 3-қапқа  бүтін  сандарды салып, енді осы үш қаптағы сандардың бәрін бір қапқа салғанда рационал сандар жиыны келіп шығатынын көрсетемін.

Интербелсенді тақтада ережелерді жазып, мысалдармен түсіндіремін.

Ø  Натурал сандар жиыны және оған қарама-қарсы сандар жиыны мен 0 саны бүтін сандар жиыны деп аталады.

Жазылуы: Z={…, -6;-5;-4;-3;-2;-1, 0,1,2,3,4,5,6,…}.

Ø  Бүтін сандар жиыны, оң және теріс бөлшектер жиыны рационал сандар жиыны деп аталады.

Белгіленуі: Q.   Мысал: -6, -5, 7, 8, -

Ø  Натурал сандар жиыны (N), бүтін сандар жиыны (Z), рационал сандар жиыны (Q), нақты сандар жиынына кіреді.

Ø  Барлық сандар жиынын Эйлер-Венн дөңгелегі арқылы көрсетейік:

Белгіленуі: R.

Таңбалар ережесін есіңде сақта!

Ø  Жақшаның алдында «плюс» (+) таңбасы бар санды жақшасыз жазғанда санның өз таңбасы сақталады. Мысалы: +(+61)=61;  +(-0,2)=-0,2.

Ø  Жақшаның алдында «минус» (-) таңбасы бар санды жақшасыз жазғанда санның таңбасы қарама-қарсы таңбаға өзгереді.

Мысалы: -(+2)=-2;      -(-3,3)=+3,3.

• Таңбалар ережесі:    

 + (+)= +;          + (-)= -;            - (+)= - ;             - (-)= +;

Жеке. Жұптас. Топтық» әдісі арқылы оқушылар жеке, жұптасып және топтасып берілген тапсырмаларды орындайды.

 

Тапсырма.

Жеке жұмыс.

№262. Координаталық түзуде берілген сандардың арасындағы бүтін сандарды жазыңдар. (2,15 сурет)

Дескриптор:

-берілген сандардың арасындағы бүтін сандарды теріп жазады

-координаталық түзуде кескіндейді;

-қорытынды шығарады;

Бағалау:  карточкалармен бағалаймын

Дұрыс, толық орныдаса  қызыл корточка,

толық емес орындаса  көк карточка беремін.

Топтық жұмыс.  «Өрмекші» әдісі  (постерде) ( Жаңа материалды пысықтау, түйінді) Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне бүтін сандарды, аяқтарына рационал сандарды  жазып,   өз білімдерін  тиянақтап пысықтайды.

Дескриптор:

-басына тақырыпты жазады; 1

-денесіне бүтін сандарды жазады; 1

-аяқтарына рационал сандарды жазады; 1

 

 Бағалау; әр тапсырмаға 1 балл.

 

«Жұбыңмен бөліс» әдісі. Әр жұп өздерінің  деңгейлеріне қарай есептерді шығарады

Жұптық жұмыс.

А деңгей.

№263. Координаталық түзу бойында:

1) 3,7;      2) -1,5;    3) -2   4) 0,9  саны  қандай бүтін сандардың арасында орналасқан.

Дескриптор:

-берілген  санның  қандай  бүтін сандар арасында орналасқанын  жазады.  1

В деңгей №267

-30;  5; - 9; -27; 13;  -9; 4; -0,2; 0; 27; -13   рационал сандарынан:

- бүтін оң сандарды;

- бүтін теріс сандарды теріп жазыңдар.

Дискриптор:

-бүтін оң сандарды теріп жазады. 1

-бүтін теріс сандарды теріп жазады. 1

С  деңгей. №277.  Өрнектердің мәндері болатын рационал сандарды   (мұндағы  m-бүтін сан,  n- натурал сан ) түрінде жазыңдар.

1) қосындының: а)        ә)  2,6 + 4,5;

 2) көбейтіндінің: а)    ә) 0,75

3) бөліндінің: а)  2   ә) 10,5: 4,2

Дескриптор:

-          Қосындының мәнін орындайды  1

-          Көбейтіндінің мәнін орындайды 1

-          Бөліндінің мәнін орындайды  1

Бағалау:  әр дұрыс есепке 1 балл.

 

Математика

6-сынып,     І бөлім

Т.А. Алдамұратова

Қ.С. Байшоланова

Е.С. Байшолнаов

 86 бет,

 Кері байланыс.

«Аяқталмаған  сөйлемдер» әдісінде:

Мен бүгін білдім.

Мен бүгін сезіндім.

Мен келесі сабақта білгім келеді...-деген сөйлемдерді аяқтап жазады.

Үй жұмысы   №264, 265

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бүтін сандар. Рационал сандар.»


5-үлестірме материал

Сабақ жоспарының шаблоны

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:6.2.2.3

Мектеп: Сам орта мектебі КММ-сі

Күні:12.06.18ж

Мұғалімнің аты-жөні:Алпысбаева Майра

Сынып: 6 «Б»

Қатысқандар: 24 Қатыспағандар:5


Сабақтың тақырыбы

Бүтін сандар. Рационал сандар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.1.6 бүтін сан ұғымын меңгеру;

6.5.2.3 шамаларды сипаттау үшін бүтін сандарды қолдану;

6.1.1.8 рационал сан ұғымын меңгеру;

6.1.2.9 координаталық түзуде рационал сандарды кескіндеу;

6.1.2.11 рационал сандардың ішкі жиындарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндеу;

Сабақтың мақсаты

Қарама-қарсы сандарды координаталық түзуде кескіндей отырып, бүтін және рационал сандар ұғымын біледі.

Шамаларды сипаттауда бүтін сандарды қолданады

Рационал сан ұғымын біледі

Бағалау критерийі

Бүтін сан және рационал сан ұғымдарын меңгереді;

Шамаларды сипаттау үшін бүтін сандарды қолданады

Координаталық түзуде рационал сандарды кескіндейді

Рационал сандардың ішкі жиындарын Эйлер-Венн дөңгелектері арқылы кескіндейді

Тілдік мақсаттар


Қарама-қарсы таңбалар, бүтін сандар, рационал сандар, нақты сандар жиыны. Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үш тілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.

Бүтін сан

целое число

integer number

Натурал сан

Натуральное число

Natural number

Рационал сан

Рациональное число

Rational number

Қарама-қарсы сандар

противоположные числа

opposite numbers



Құндылық

тарға баулу

Оқушылар диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегін пайдалана отырып ойларын жеткізе алады. Көрсетілген құндылықтарды

-ашықтық

-құрмет

-сыйластық оқу бағдарламасында сабақ арқылы ұлттық және адамгершілік құндылықтарын дамыту

Пәнаралық байланыс

Координаталық түзуді сызу арқылы геометриямен байланыстырады.

Бейнелеу

Алдыңғы білім



Координаталық түзу, санақ басы, қарама-қарсы сандар









Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері



Ресурстар

Сабақтың басы



5мин

Ұйымдастыру. Оқушылармен Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнату.Топқа бөлу. Натурал сан, қарама қарсы сандар арқылы топқа бөлемін. Содан соң түстер бойынша бір топ болып отырады.

1топ –көк (10; -10; 52; -52; 38; -38)

2топ -қызыл (4.6; -4.6; 55; -55; 69; -69)

3топ –жасыл (77; -77; 28; -28; 9.9; -9.9)

Үй жұмысын сұраймын. №244-245 Үй жұмысы жауаптарын интербелсенді тақтаға слайд арқылы көрсетіп қоямын. Бір-бірлерінің дәптерлерін ауыстырып, интербелсенді тақтаға қарап есептерін тексереді. Бірін –бірі бағалайды.

Әр топтың көшбасшысын сайлап, төмендегі кестені беремін.

Оқушы

Аты жөні

Үй

жұмыс

Өтілген тақырып

сұрақтары

Жеке

жұмыс

Топтық жұмыс

Жұппен жұмыс

1.








Өтілген тақырыпты пысықтау мақсатында сұрақ –жауап әдісін қолданамын.

1. Натурал сандар дегеніміз не?

2. Қарама – қарсы сандар дегеніміз не?

3. Санақ басы қандай әріппен белгіленеді?

үлестірме материалдар



Сабақтың ортасы


Білу

5мин


































Қолдану



25ми


Сабақтың мақсатын оқушыларға айтамын. Жаңа сабақтың мазмұнын түсіндіремін.Оқушыларға тақырыпты ашу мақсатында үш қапқа 1-қап натурал сандар және оған қарама қарсы сандарды, 2-қапқа оң және теріс ондық бөлшектер, 3-қапқа бүтін сандарды салып, енді осы үш қаптағы сандардың бәрін бір қапқа салғанда рационал сандар жиыны келіп шығатынын көрсетемін.

Интербелсенді тақтада ережелерді жазып, мысалдармен түсіндіремін.

  • Натурал сандар жиыны және оған қарама-қарсы сандар жиыны мен 0 саны бүтін сандар жиыны деп аталады.

Жазылуы: Z={…, -6;-5;-4;-3;-2;-1, 0,1,2,3,4,5,6,…}.

  • Бүтін сандар жиыны, оң және теріс бөлшектер жиыны рационал сандар жиыны деп аталады.

Белгіленуі: Q. Мысал: -6, -5, 7, 8, -

  • Натурал сандар жиыны (N), бүтін сандар жиыны (Z), рационал сандар жиыны (Q), нақты сандар жиынына кіреді.

  • Барлық сандар жиынын Эйлер-Венн дөңгелегі арқылы көрсетейік:

Белгіленуі: R.

Таңбалар ережесін есіңде сақта!

  • Жақшаның алдында «плюс» (+) таңбасы бар санды жақшасыз жазғанда санның өз таңбасы сақталады. Мысалы: +(+61)=61; +(-0,2)=-0,2.

  • Жақшаның алдында «минус» (-) таңбасы бар санды жақшасыз жазғанда санның таңбасы қарама-қарсы таңбаға өзгереді.

Мысалы: -(+2)=-2; -(-3,3)=+3,3.

• Таңбалар ережесі:

+ (+)= +; + (-)= -; - (+)= - ; - (-)= +;

Жеке. Жұптас. Топтық» әдісі арқылы оқушылар жеке, жұптасып және топтасып берілген тапсырмаларды орындайды.



Тапсырма.

Жеке жұмыс.

262. Координаталық түзуде берілген сандардың арасындағы бүтін сандарды жазыңдар. (2,15 сурет)



Дескриптор:

-берілген сандардың арасындағы бүтін сандарды теріп жазады

-координаталық түзуде кескіндейді;

-қорытынды шығарады;

Бағалау: карточкалармен бағалаймын

Дұрыс, толық орныдаса қызыл корточка,

толық емес орындаса көк карточка беремін.



Топтық жұмыс. «Өрмекші» әдісі (постерде) ( Жаңа материалды пысықтау, түйінді) Оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып, басына тақырыпты, денесіне бүтін сандарды , аяқтарына рационал сандарды жазып, өз білімдерін тиянақтап пысықтайды.




Дескриптор:

-басына тақырыпты жазады; 1

-денесіне бүтін сандарды жазады; 1

-аяқтарына рационал сандарды жазады; 1


Бағалау; әр тапсырмаға 1 балл.



«Жұбыңмен бөліс» әдісі. Әр жұп өздерінің деңгейлеріне қарай есептерді шығарады

Жұптық жұмыс.

А деңгей.

№263. Координаталық түзу бойында:

1) 3,7; 2) -1,5; 3) -2 4) 0,9 саны қандай бүтін сандардың арасында орналасқан.

Дескриптор:

-берілген санның қандай бүтін сандар арасында орналасқанын жазады. 1


В деңгей №267


-30; 5; - 9; -27; 13; -9; 4; -0,2; 0; 27; -13 рационал сандарынан:

- бүтін оң сандарды;

- бүтін теріс сандарды теріп жазыңдар.



Дискриптор:

-бүтін оң сандарды теріп жазады. 1

-бүтін теріс сандарды теріп жазады. 1



С деңгей. №277. Өрнектердің мәндері болатын рационал сандарды (мұндағы m-бүтін сан, n- натурал сан ) түрінде жазыңдар.


1) қосындының: а) ә) 2,6 + 4,5;


2) көбейтіндінің: а) ә) 0,75


3) бөліндінің: а) 2 ә) 10,5: 4,2



Дескриптор:

  • Қосындының мәнін орындайды 1

  • Көбейтіндінің мәнін орындайды 1

  • Бөліндінің мәнін орындайды 1

Бағалау: әр дұрыс есепке 1 балл.



Математика

6-сынып, І бөлім

Т.А. Алдамұратова

Қ.С. Байшоланова

Е.С. Байшолнаов

86 бет,

Q








Сабақтың соңы





5мин

Кері байланыс.

«Аяқталмаған  сөйлемдер» әдісінде:

Мен бүгін білдім....

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді..............-деген сөйлемдерді аяқтап жазады.

Үй жұмысы №264, 265





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Топтық тапсырмалар арқылы оқушылардың ынтасы артады, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер туындайды, оқушыға қолдау көрсету барысында оқушылардың сөйлесу дағдысы қалыптасады. Әр топтағы Көшбасшы өз тобындағы оқушыларды қандай баға алғандығын кестеге жазып отырады. Қалыптастырушы бағалау, өзін-өзі бағалау, карточкалар беру арқылы бағалау. Топпен жұмыстанғанда оқушыларда ынтыматастық, бірін-бірі тыңдау, сыйлау ахуалы қалыптасады.

Оқушылардың қызығушылығын арттыру үшін карточкалар , балл қою арқылы бағалап отырдым

Интербелсенді тақтаны тиімді пайдаоану.

Сабақ бойынша рефлексия



«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісінде:

Мен бүгін білдім....

Мен бүгін сезіндім..

Мен келесі сабақта білгім келеді..............-деген сөйлемдерді аяқтап жазады.





Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Бүтін сандар. Рационал сандар.

Автор: Алпысбаева Майра Бесибаевна

Дата: 31.10.2018

Номер свидетельства: 483000
