kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі

Нажмите, чтобы узнать подробности

1. Грек, парсы, римжазбадеректеріменжұмысжасайды (оқылымдағдысы).

2. Шығармашылықжұмыстарынқорғайды, сақтардыңерлігін, әскерижетістіктерін, өнертуындыларынсипаттайды (тыңдалымжәнеайтылымдағдысы).

Терминдер: тайпалық бірлестік,жауынгерлер, көсем,патша,әскери демократия

 

Жазылымға арналған тіркестер:

Мемлекет, көсем, патша, әскери демократия, батырлық, жауынгерлік, патшайым, массагет.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі»

Талдықорған қаласының №10 ОМГ тарих пәнінің мұғалімі

Мендиярова Айман Ыксановна






Сабақ жоспары

Сынып: 5 класс

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтақырыбы

Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі


Сабақ негізделген оқу мақсаты

5.3.2.1 Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау.

Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде сақтардың тәуелсіздік үшін күресі қалай суреттелген.


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар істей алады:

  • Сақ патшасы Томирис туралы біледі;

  • Тарихи деректерде сақтардың тәуелсіздік үшін күресін түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі істей алады:

  • Сақ –парсы соғысының шығу себебі мен сылтауын ажыратады.

  • Сақтарда әскери демократияның ішінде әйел рөлі жоғары орында екенін анықтайды.

Кейбір оқушылар істеу алады:

  • Көшпелілер тарихында сақ тайпаларының рөлі ерекше болғанын дәлелдейді.

Бағалау

критерийлері

  • Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын біледі.

  • Сақ – парсы қатынасын анықтайды.

  • Сақтардың тәуелсіздік үшін күресіне ой – пікір білдіреді.

Тілдікмақсаттар


1. Грек, парсы, римжазбадеректеріменжұмысжасайды (оқылымдағдысы).

2. Шығармашылықжұмыстарынқорғайды, сақтардыңерлігін, әскерижетістіктерін, өнертуындыларынсипаттайды (тыңдалымжәнеайтылымдағдысы).


Терминдер: тайпалық бірлестік,жауынгерлер, көсем,патша,әскери демократия


Жазылымға арналған тіркестер:

Мемлекет, көсем, патша, әскери демократия, батырлық, жауынгерлік, патшайым, массагет.

Тарихи концепт



Тарихи маңыздылығы

Пәнаралықбайланыстар

Дүние жүзі тарихы.

Тарихи оқиғаның өтіп жатқан өңірінің географиялық атауларын, карта арқылы жүру барысын көрсету.

Алдыңғы оқу

Сақтар туралы түсінік қалыптасқан


Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелер)

Ресурстар

Басы

5-10мин







Білу

Түсіну




















7 мин


Оқушылармен сәлемдесу

Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу: «түрлі түсті кәмпит» әдісі арқылы

  • 1-топ: «Томирис»

  • 2-топ: «Кир»

  • 3-топ: «Дарий»

  • 4-топ: «Шырақ»


Үй тапсырмасын пысықтау «Сырға төлы Алтын сандық» ойыны

Оқушылар алдарында тұрған сандықтың ішіндегі сұрақтарды алып, сол сұраққа жауап береді.


«Бағдаршам»арқылы бағалау


Қызыл – дұрыс емес

Сары – толық түсінбедім

Жасыл – дұрыс


Жаңа тақырыпты бастамас бұрын өткен сабақпен байланыс орнатылады.

Сақтар және Томирис патшайым туралы бейне баян көрсетіліп, сол арқылы оқушылар сабақтың тақырыбын ашады, мақсат қоя алады.


Бейнебаян не туралы?


Бейнебаянның маңызы неде?




АКТ

Ортасы











Қолдану

5 – 10 мин













Топтар :

  • 1-топ: «Томирис»

  • 2-топ: «Кир»

  • 3-топ: «Дарий»

  • 4-топ: «Шырақ»

1-топ: «Томирис» / Т-кестесі арқылы Томирис пен Кирді Талдайды/

Критерий

Дискриптор

Сақ – парсы қатынасын анықтайды.

  1. Екеуініңде патша болғандығын анықтайды;

  2. Томирис пен Кирдің қасиеттерін салыстырады;



2-топ: «Кир» / Сөзжұмбақ шешу/

Критерий

Дискриптор

Қазақстан территориясындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын біледі.


  1. Сақтар туралы мағлұмат біледі;

  2. Сақтардың ерлігін сипаттай алады ;

3-топ: «Дарий» /Кластер әдісі/

Критерий

Дискриптор

Сақтардың тәуелсіздік үшін күресіне ой – пікір білдіреді.

  1. Сақтардың тәуелсіздік үшін күресін сипаттай алады;

  2. Елі үшін ерлік еткен батырларды біледі;

4-топ: «Шырақ» /Рөлдік ойын/

Критерий

Дискриптор

Шырақ батырдың ел қорғаудағы рөліне сипаттама береді.

  1. Сақтардың тәуелсіздік үшін күресінен нақты факт келтіреді;

  2. Сақтардың жауынгер халық болғанын көрсете алады;

Кері байланыс

  1. Топтық жұмыс несімен ұнады?

  2. Жұмыста қандай қиындықтар кездесті?

  3. Қай топ белсенділік танытты?








.



Оқулық Постер Маркер






Оқулық Постер Маркер








Оқулық Постер Маркер


Сабақтыңсоңы


10 мин





Сабақты қорытындылау:

Кім ? Не? Неге? Қашан? Қайда? әдісі бойынша Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі тақырыбын қорытындылау:


Кері байланыс:

  1. Бүгінгі сабақтағы басты оқиға?

  2. Не қызықты болды?

  3. Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіздер?

  4. Қалай ойлайсыздар сабақтың мақсатына жеттік пе?


Оқушылар жаңа сабақтан алған білімдерімен көңіл күйлерін стикерге жазып, білім ағашына жапсыру.


Үйге тапсырма:

Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу, Шырақ батыр туралы шағын эссе (10 сөйлем)





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всемирная история

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі

Автор: Мендиярова Айман Ыксановна

Дата: 18.05.2018

Номер свидетельства: 470150
