Сабақтың мақсаты: 1. Жолдың атқаратын қызметін, олардың түрлері, жолдың халық шаруашылығында-
ғы мәні жайында, жол қаупінен сақтану туралы ұғындыру. 2. Есте сақтау қабілетін дамыту. Олардың қандай көліктермен жұмысқа баратынын анықтау. Жол белгілерін ажырата білуге баулу 3. Көшеде жүру тәртібін сақтауға тәрбиелеу. Сабақтың типі: аралас сабақ. Қолданылатын әдіс - тәсілдер: түсіндіру, баяндау, сұрақ - жауап, топтастыру. Көрнекілік: Слайд-суреттер, бағдаршам, жол белгілері. Сабақтың барысы І. Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.
Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау ІІ. Үй жұмысын тексеру: «Қаладағы көліктер» диалог ІІІ. Жаңа сабақ. Жол ережелері 1. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Жолда ережелеріне арналған сабағымызды мына өлең жолдарымен бастаймыз. Арманға алдан күткен асығамыз, Біз қалай толқын атпай басылармыз. Жол жүру ережесін жақсы біліп, Сақтықта тұра алатын жас ұланбыз. 2. Ой қозғау. Жол тәртібі кімге керек? бірге ойланып көрелік, 3 Слайд-суреттер. Жол ережесі
Берілген өлендердің қай белгіге қатысты екенін табады.
Бір ғажабы – бұл жерде бір нәрсені ел күтеді. Отырады біреуі, тік тұрады біреуі... Неғылған жер бұл өзі? Айтыңдар, кім біледі? Ілулі тұрған не белгі? – Машинаға «Тоқта!» деген белгі берді. Жол үстіне ақ-қарамен сызылған жолақшамен Жаяуларға «Өтіңдер!» деп белгі берді. Үлкендер де, кішілер де жол белгісіне қарады. Мысықтар да, күшіктер де батыл жүріп барады.
Бірақ бұл жер жиек жол емес, Құпиясын кім табады? Келеді Арман зулатып велосипедтің үстінде Барады елді шулатып, шынымен ол күшті ме? Арманға велосипед тебуге болатын жердің жол белгісін көрсет.
Жолдағы жол белгісі – Іші ауырды Асқардың, Теміржолдың белгісі Сірә үйіне жете алмас. Белгіде бір жұмбақ бар: Қандай белгі таба аласың өткелден де қауіпті, Мұндай кезде қиналмас? Бұл не нәрсе? Тауып көр.
Бағдаршам: Тұрамын көшенің қиылысын тұрақтап, Қашпаймын мүдіріп, ешқандай сұрақтан. Белгісі жолдардың төрт топтан тұрады, Жарқырап көрінер түнде де жырақтан.
Ескерту белгісі: Қып-қызыл үшбұрыш, Ескерту белгісі мен болам Қауіптен сақ бол деп, сәт сапар жолдаған Аман сау жүреді жаяу да, көлік те, Мен берген белгіні сақтаған, қолдаған
Тыйым салу белгісі: Қызылмен боялған, шеңбермін аумақты, Тыйымшыл белгімін, қаталмын салмақты Мен тұрған жерлерде қақың жоқ жүруге, Қауіп бар, бағдарла, көз салып жан-жақты.
Міндеттеу белгісі: Белгімін көрсетер жылдамдық, бағытты. Міндетті бұрылыс, әйтпесе қауіпті Барлығын анықтап тұрамын жолыңда, Абай бол, шартымды міндетті орында!
Нұсқау белгісі: Баратын жерінің бағытын, тұрағын, Үн-түнсіз жол сілтеп, жол нұсқап тұрамын Күндіз де, түнде де от болып жанады, Көк түске боялған төртбұрыш шырағым.
Мұғалім: Жол белгілерін жақсы біледі екенсіңдер. Сендерге көп рахмет. Ал енді, балалар, олай болса , қазір жұмбақ шешіп, викториналық сұрақтарға жауап беріп көрелік. 1-жұмбақ: Арқаным бар тым ұзын, Ала алмайсың бір үзім. Ақылға салып ойланып, Тапшы мұны пысығым. ( жол) 2-жұмбақ: Бір тұлпар, су ішпейді, жем жемейді, Ескеріп ешбір адам емдемейді. Жүк емес жануарға жүз адам да, Шылбырын сымға байлап тез жөндейді. (трамвай) 3-жұмбақ: Бұйырмапты бас та, ауыз да, құлақта, Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (бағдаршам)
4-жұмбақ: Жапанда бір жолаушы аузын ашып,
Аяғын келе жатыр жылдам басып,
Жарқырап маңдайында екі көзі,
Ілезде жеткізеді жерге қашық (поезд)
5-жұмбақ: Төбесінде ебелек, Ұшады өзі керемет. (Тікұшақ) 6-жұмбақ: Табанында жолы бар, Төбесңнде қолы бар. (Трамвай)
7-жұмбақ: Құстан аумайды,
Көкке заулайды, (ұшақ) 8-жұмбақ: Сымға асылып
жүр асығып. (троллейбус)
9-жұмбақ: Жоқ өзінде бас та, ауыз да, құлақ та,
Бақырайған үш көзі бар бірақ та. (бағдаршам)
Ү. Қорытынды. Викториналық сұрақтар. 1-сұрақ . Жолаушылар дегеніміз кімдер ? Жауап: Кез-келген көлік түрін пайдаланатын адамдар. 2-сұрақ. Бағдаршам дегеніміз не ? Жауап: Бағдаршам автомат жүйесіне қосылған үш көзді аспап. Жол қоғалысын реттейді. 3-сұрақ. Велосипедпен неше жастан бастап жолмен жүруге болады ? Жауап: жол бойына 14 жасқа толған балаларға ғана рұқсат. 4-сұрақ. Жиекжол жоқ жерде қалай жүру керек ? Жауап: Ауылдық жерлерде жиекжол болмау мүмкін, ондай жағдайда жолдың бір шетімен келе жатқан көлікке қарама-қарсы бағытта жүрген жөн
ҮІ. Оқушылардың білімін бағалау ҮІІ. Үйге тапсырма: «Мен мектепке немен барамын» мәтін дайындап келу