Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 9 | Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Модульдың аты | Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті күні- Тәуелсіз Қазақстан-ның айбынды мейрамы |
Сабақтың тақырыбы | Ұлы Дала перзенті. |
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.1.1.1 тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжау. 9.1.3.1 әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну. 9.2.1.1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрау. *Есте сақтау қабілетін дамыту. |
Сабақтың мақсаты | *Барлығы: тыңдалатын мәтіндегі фразалар мен дәйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мәселені болжайды. Көбісі: әлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсінеді. Кейбірі: берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мәтіндер құрайды. |
Бағалау критерийі | - Оқушының төменгі жетістігі (ОТЖ): мәтіннің мазмұнын түсінеді, мәтіндегі негізгі ойды білдіретін тірек сөздерді табады, тақырып жайлы ақпарат береді. Оқушының орташа жетістігі (ООЖ): қазақ тілінде тірек сөздерді пайдаланып, мәтін мазмұнын айтады, сипаттайды. Оқушының жоғарғы жетістігі (ОЖЖ): тақырып бойынша өз ойын айтады, сыныптастарымен пікір алмасады. |
Тілдік мақсаттар | Дағдыларды дамыту: жеке, жұпта жұмыс жасау, қойылған сұраққа толық жауап беру, диалог құрастыру, мәтіннен жаңа сөздер мен сөз тіркестерін таба алу, түсіну, мәтінге қатысты өз ойын айта алу. |
Құндылықтар | Заң, құқық пен халық біртұтастығы. |
Сабақ барысы |
Кезеңдер | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, психологиялық ахуал орнату. Өткенді қайталау: Сұрақ-жауап. Үй жұмысын тексеру: алған білімдері қай дәрежеде меңгергенін тексеру. *Ережені қайталау: *Үстеу- қимылдың мезгелін, мекенін, себебін, мақсатын, мөлшерін, амалын білдіретін сөз табы. (Наречие- самостоятельная часть речи, обозначающая признаки действий, признаки признаков). Үстеу түрлері (Виды наречия): Құрамына қарай: Дара (простое- один корень) Мысалы: ертең. Күрделі (сложное - несколько корней) Мысалы: бүгін, биыл, таңертең. Тұлғасына қарай: Негізгі (непроизводное - нет суффикса) Мысалы: ерте. Туынды (производное- есть суффикс) Мысалы: қыстай, осыншама, жемейінше. Мағынасына қарай: Мекен (место) Қайда? Мезгіл (время) Қашан? Себеп-салдар (причинно-следствие) Неге? Не себепті? Неліктен? Қимыл-сын (действие) Қалай? Қалайша? Мөлшер (размер) Қанша? Күшейткіш (усиление) Қалай? Қандай? Мақсат (цель) Қалай? Қандай мақсатпен? | Менің жетістігім: Мен ... білемін. Мен ... түсінемін. Өзім ... орындаймын. | Өлең жолдары Үлестірме-лі парақтар |
Сабақтың ортасы | Қызығушылықты ояту: ақпаратпен жұмыс. * Бала- әке-шешенің перзенті, ұрпағы. Жыныс ерекшелігіне қарай ұл, қыз, жас шамасына қарай: нәресте, сәби, бөбек, балдырған, жеткіншек, жасөспірім болып жіктеледі. Ұл-қыздың жарық дүниеге келген сәтінен бастап кәмелетке толғанға дейінгі кезеңі Бала ұғымына сияды. Қазақстанда 17 жасқа толған бозбала мен бойжеткен ресми түрде кәмелетке толған ересек адамдар қатарына қосылады. “Бала мемлекеттің қорғауында болады. Балаларына қамқорлық жасау және тәрбиелеу- ата-ананың табиғи құқығы әрі парызы” (ҚР Конституциясы 27-бап). Сабақ тақырыбын ашу және бағалау критерийлерімен таныстыру. Оқушылар мақсатты айтады немесе жазады. Менің жетістігім: Мен ...............білемін. Мен .............. түсінемін. Өзім .......... орындаймын. Сөздікпен жұмыс: хормен қайталайды, сөз тіркес құрастырады. Тапсырмалармен жұмыс: Т.ж.- 1тапсырма: мәтінді тізбектеп оқу, мағынасын түсіндіру. *Ж.ж.- 2тапсырма: берілген сөздердің мағынасын жазу. Ж.ж.- 3тапсырма: сұрақ бойынша диалог құрастыру. | мәтін кесте дәптер |
Сабақтың соңы: | Рефлексия: Менің жетістіктерім: Мен .............. білдім. Мен .............. түсіндім. Өзім .............. орындаймын. Үй тапсырмасы: жаңа сөздерді, ережені жаттау, 4т(ж)- шолу мәтінін жазу. | Сызба күнделік |