kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?й жануарлары "?ызы? ??с"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты: 
1.М?тінді о?ып, оны? мазм?нын айта білуге, м?тінге с?ра? ?оя білуге ?йрету; топпен ж?мыс істей білуге, сын есімні? шырай формаларын жасай білуге ?йрету.
2. Жа?а с?здерді ме?гертіп, с?здік ?орын толы?тыру, ауызекі с?йлеу тілін,
сауаттылы?ын дамыту, сын есімнен ал?ан білімін бекіту.
3.Таби?атты, оны? ішінде ??стар?а ?ам?орлы? жасау?а т?рбиелеу. Оларды к?тіп, баптау?а баулу.

Саба?ты? ?дісі: де?гейлік тапсырмалар, блиц-турнир, «бес жолды? ?ле?», с?здік ж?мыс, о?у, жазу. «Жасырын сурет» ойын.
Саба?ты? к?рнекілігі: интерактив та?та, жануарлар мен ??старды? суреттері, мультфильм "Оранжевое горлышко", с?зж?мба?.
П?н аралы? байланыс: биология
Саба?ты? т?рі: аралас саба?
Саба?ты? барысы:
І. ?йымдастыру кезе?і.
1.Амандасу
2.Кезекшімен с?хбат
3.Лексикалы? минимум
ІІ. ?й тапсырмасын тексеру.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?й жануарлары "?ызы? ??с" »

Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары

Сабақтың мақсаты: 
1.Мәтінді оқып, оның мазмұнын айта білуге, мәтінге сұрақ қоя білуге үйрету; топпен жұмыс істей білуге, сын есімнің шырай формаларын жасай білуге үйрету.
2. Жаңа сөздерді меңгертіп, сөздік қорын толықтыру, ауызекі сөйлеу тілін,
сауаттылығын дамыту, сын есімнен алған білімін бекіту.
3.Табиғатты, оның ішінде құстарға қамқорлық жасауға тәрбиелеу. Оларды күтіп, баптауға баулу.

Сабақтың әдісі: деңгейлік тапсырмалар, блиц-турнир, «бес жолдық өлең», сөздік жұмыс, оқу, жазу. «Жасырын сурет» ойын.
Сабақтың көрнекілігі: интерактив тақта, жануарлар мен құстардың суреттері, мультфильм "Оранжевое горлышко", сөзжұмбақ.
Пән аралық байланыс: биология
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1.Амандасу
2.Кезекшімен сұхбат
3.Лексикалық минимум
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1.Жаңа сөздер
2.3-тапсырма
3. Блиц-турнир
- Қандай жабайы аңдарды білесіңдер?
- Аңшылықтың қандай түрі бар?
- Кәсіптік аңшылық – ол не?
- Спорттық-әуесқойлық аңшылық туралы не айтасың?
- Ғылыми аңшылық дегенеміз не?
- Балалар, біз қандай сөз табын өттік?
- Ол қандай сұраққа жауап береді?
- Сын есімнің қанша шырайы бар? Қандай?
- Жасалу жолын кім айтады? 

ІІІ. Жаңа сабақ.
- Балалар, жаңа сабақты бастамас бұрын мына сөзжұмбақты шешіңдер?
1.ворона
2.Соловей
3.Сорока
4.Курица
5.Гусь
6.воробей


-Қандай сөз шықты? 
- Ия, құстар.
- Бүгінгі тақырыбымыз құстар туралы, соның ішінде қызық құс туралы. Оның аты – Кекілік.

1.Сөздік жұмыс
Кекілік – куропатка
Өсімтал – быстро размножается
Зерттеуші – иссследователь
Пайда-польза
Жеке-жеке – отдельно
Ұя – гнездо
Шаруашылық - хозяйство
(Жаңа сөздермен бірнеше оқушы сөз тіркестерін, сөйлем құрайды)

ІY. Бекіту.
1.Деңгейлік жұмыс:
3-деңгей. 1. Мәтінге сұрақ қойыңдар.
2.2-тапсырма. Сөйлемдердегі сын есімдерден салыстырмалы шырай
формасын жасаңдар.
2-деңгей. 1. Мәтінге диалог құрастырыңдар.
2.Сөздерді өрбітіп жазыңдар. «5 жолдық өлең» (Сөйлемде сын есім болу керек).
Құс, кекілік, ұя, балапан.
Құс 
Қызық құс 
Қызық құс өсімтал 
Тауда өсімтал қызық құс бар. 
1-деңгей. 1.Мәтіннің мазмұнын айтып беріңдер.
2.Берілген сөздерге морфологиялық СКТ жаса. Құстардың, қызық

Y. Қорытынды. Жаңа сабақ бойынша сұрақтар қойып, білімін бекіту.
2. Ассоциация стратегиясы. 
"Білгірлер“ тобы "Құстардың пайдасы", 
"Тапқырлар" тобы "Табиғатты қорғау үшін не жасау керек?" деген сұрақтарға тақтада кластер жасау. 

3. “Автор орындығы” стратегиясы бойынша әр топтан бірнеше оқушы осы сұрақтар төңірегінде өз ойларын айтады. 

4. "Оранжевое горлышко"мультфильмін көру.

YІ. Бағалау.

YІІ. Үйге тапсырма. 















































"Үй жануарлары"

Сабақтың тақырыбы: Үй жануарлары 
Сабақтың мақсаты: 
Білімділік: үй жануарлары, олардың төлдері туралы мәлімет беру, сөздік қорын жаңа сөздермен толықтырып, сол сөздерді тілдік қатынаста қолдануды үйренеді. 
Дамытушылық: тіл дамыту, ойлау, сөйлеу қабілеттерін арттыру, сөздік қорын молайту. 
Тәрбиелік: үй жануарларын күтуге, оларды жақсы көруге тәрбиелеу, оқушыларды еңбекке баулу. 
Сабақтың түрі: аралас сабақ. 
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, ойын түрі. 
Сабақтың көрнекілігі: үй жануарлары туралы слайдтар, үй жануарларының дыбыстары, сөзжұмбақ, ребус, мәтін, ойын элементтері, үй жануарларының өрісін көрсету, жайлаумен таныстыру. 
Сабақтың барысы: 
l. Ұйымдастыру кезеңі. 
a) Сәлемдесу 
ә) Оқушыларды сабаққа бейімдеу 
б) Сөйлесу 
Жылулық шеңбері: 
Амансың ба, алтын күн 
Амансың ба, көк аспан 
Амансың ба, жер-ана 
Амансың ба, қонақтар 
Сіздерді көрсем қуанам 
Мұғалім сөзі: 
Қара достар жан-жаққа 
Дайынсың ба, сабаққа 
Орныңда ма, қараңдар 
Кітап, дәптер қаламдар. 
- Балалар сыныпта бүгін кім кезекші? 
- Жылдың қай мезгілі? 
- Аптаның нешінші күні? 
- Ақпанның нешесі? 
Үй тапсырмасын тексеру: 
106 бет, жаңа сөздерді жаттау, 1-жаттығу(мазмұндау), 107 бет 5-жаттығу (жазбаша) 
Сұрақ-жауап әдісі: 
Жануарлар неше топқа бөлінеді? 
Жабайы жануарлар қайда тіршілік етеді? 
Жабайы жануарларды ата. 
Үй жануарларына нелер жатады? 
Мұғалім жаңа сабақтың мақсатымен таныстырады: 
- Балалар, бүгін сабақта жаңа тақырыппен танысамыз, жаңа сөздермен танысамыз, мәтінді оқып аударамыз, сұрақтарға жауап береміз, сергіту сәтін жасаймыз, топпен жұмыс жүргіземіз, карточкамен жұмыс, дәптермен, тақтамен жұмыс, сөзжұмбақ, ребус шешеміз, ән айтамыз, үй жануарларының дыбыстарымен танысамыз. 

Жаңа сабақ: Үй жануарлары 
Үй жануарлары слайдтан көрсетіледі. 
1. Мұғалімнің кіріспе әңгімесі. 
- Төрт түлік малға қой, жылқы, сиыр, түйе, ешкі жатады. Төрт түлік малдың пайдасы зор. Олардың сүті, еті-тағам, жүні мен терісі-киім. Жылқы мен түйені көлік ретінде пайдаланды. 
Оқушыларға мәтін таратылады. 
Үй жануарлары адамға қызмет етеді. Олар адамға киім,тамақ береді. Түйе сүтінен шұбат, жылқы сүтінен қымыз жасайды.Сиыр мен ешкі де сүт береді. Біздің халық бұл жануарларды төрт түлік деп атайды. 
Түйе-малдың үлкені, 
Жылқы-малдың үркегі, 
Сиыр-малдың сүттісі, 
Қой-түліктің құттысы. 
Жаңа сөздер: таныстыру, оқу, жазу 
төрт түлік мал- четыре вида домашнего скота 
шұбат-напиток из верблюжьего молока 
қымыз-напиток из кобыльего молока 
қызмет етеді-служат 
үркегі-пугливый 
құттысы-приносящий благо 
төл-приплод, детёныши 
пайда әкеледі-приносят пользу 
Мәтінді оқып, аудару. Сұрақтарға жауап беру. 
Үй жануарларын ата. 
Бұлар адамға қалай қызмет етеді? 
Шұбат ненің сүтінен жасалады? 
Қымыз ненің сүтінен жасалады? 
Халық үй жануарларын қалай атайды? 
Төрт түлік малдың төлдерін ата. 
Сергіту сәті: 
Қошақаны қойдың 
Қайда қалып қойдың 
Бұлтиып тұр бүйірің 
Қай өрістен тойдың 
Топпен жұмыс: 
1-топ Шопан ата 
2-топ Қамбар ата 
Екі топқа екі түрлі тапсырмалар таратылады. 
Карточкамен жұмыс: 
1.Лақ-сөзін тәуелдеп жазу 
Қозы- сөзін тәуелдеп жазу. Осы сөздерді тақтаға шығып тәуелдеу. 

2. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. 
Сиырдың төлі - ... . Қойдың төлі - ... . Жылқының төлі - ... . Түйенің төлі - ... . Ешкінің төлі - ... . 
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып, сөз тіркестерін көшіріп жаз. 
... қозы, ... құлын, ... бұзау, ... бота. 
Керекті сөздер: жүйрік, сүйкімді, момақан, тентек 
Слайдпен жұмыс: Үй жануарларының дыбыстарын тыңдату. 
3. Сөзжұмбақ шешу: 

 

Ребусты шеш: Түйе 
Ән: Қошақан 
Сабақты қорытындылау, бекіту: 
- Балалар, бүгін сендермен қандай тақырыппен таныстық? 
- Үй жануарларын ата. 
- Бұлар адамға қалай қызмет етеді? 
Шұбат ненің сүтінен жасалады? 
Қымыз ненің сүтінен жасалады? 
Халық үй жануарларын қалай атайды? 
Төрт түлік малдың төлдерін ата. 
Бағалау: 
Үйге тапсырма: 
Мәтінді мазмұндау, 108 бет 4-жаттығу жаттау.














Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
?й жануарлары "?ызы? ??с"

Автор: Иманбаева Дамира Сериковна

Дата: 10.03.2015

Номер свидетельства: 183899
