Просмотр содержимого документа
«Тілі бірді? – тілегі бір.»
Күні:____________ Сынып: 7
Тақырыбы: Тілі бірдің – тілегі бір.
Көрнекіліктер: Интерактивтік тақта, тіл туралы мақал- мәтелдер, музыка.
Мақсаты:
Өңірлік үш тұғырлы тілді дамыту бағдарламасына негізделіп, бекітілген жоспар бойынша, 7 сынып оқушыларының диалогтар жаттау арқылы мемлекеттік тілді қаншалықты меңгеріп, қолданатыңдықтарын көрсету.
Оқушылардың тақырыптар бойынша сөздік қорларын, шет тілдерді үйренуге деген қызығушылықтарын, қазақ тіліне тән дыбыстардың дұрыс дыбыстап, қолдануларын көрсету.
Заман талабына сай басекеге қабілетті оқушылар тәрбиелей отырып, Туған жерін, Отанын сүйетін патриот ұрпақ тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
Өткен диалогтар бойынша сұрақ-жауап жүргізу.
«Әрқашан күн сөнбесін » әннің үш тілде орындау.
Көшеде, қоңырауда, дүкенде, асханада, кітапханада, медбикеде тақырыптары бойынша шағын көріністер көрсету.
7 сынып пән мұғалімдерінің мемлекеттік тілде сынып бойынша интервьюларын көру.
7 сынып оқушыларының мектеп ішілік Жас ұлан гимнын орындау сайысына жургізген дайындық жұмыстарын видеоролик арқылы көрсету.
Жас ұлан гимнын орындау.
І. Ұйымдастыру слайд 1, 2
Сәлеметсіздер ме? Құрметті ата- аналар мен қонақтар.
Здавствуйте, уважаемые родители и гости нашего праздника.
Мы рады приветствовать Вас на нашем мероприятии где мы с 7 классом хотим показать нашу работу по изучению государственного языка через освоение диалогов. С начала учебного года для учащихся я разработала диалоги, где ученики могли бы расказать и ответить на вопросы о себе, и на повседневные вопросы на школьные темы.
В целом с 7-ым классом с начала учебного года мы провели 6 открытых уроков по казахскому языку. Класс очень дружный, дети общительные, способные.
ІІ. Өткен диалогтар бойынша сұрақ- жауап жүргізу.
Мақсаты: Оқушылардың сөздік қорларын көрсетіп, өткен диалогтарға қайталау жұмыстарын жүргізу.
- Қыста қар жауып, боран соғады, қатты аяздар болады.
-Қыста қандай мейрамдар болады?
- Қыста 30-31 желтоқсан Жаңа жыл, 1 Желтоқсан тұңғыш президент күні, 16-17 желтоқсан тәуелсіздік күнің атап өтеміз.
-Сендерде бүгін неше сабақ?
-Бүгін бізде .............сабақ.
-Бірінші сабақ қай сабақ?
-Үшінші сабақ ............(қазақ тілі,
-Төртінші орыс тілі,ағылшын тілі,
-Бесінші тарих,дене шынықтыру.
-Алтыншы
-Саған қай сабақ ұнайды?
-Маған .................сабағы ұнайды.
-Кітапхана қай қабатта орналасқан?
-Кітапхана екінші қабатта орналасқан.
-Асхана қай қабатта орналасқан?
-Асхана бірінші қабатта орналасқан.
-Сенің отбасың қандай?
-Менің отбасым .................(үлкен,шағын)
-Отбасында неше адам бар?
-Менің отбасымда .............адам бар.
Олар: (әкем, анам,бауырым, қарыңдасым, атам,әжем)
-Ата- анан қайда жұмыс істейді?
-Анам ..........................жұмыс істейді.
-Әкем .........................жұмыс істейді.
-Атаң мен әжең бар ма, олар не істейді?
-Менің.......бар, (ол, олар ) зейнеткер (лер).
-Сенің отбасың қалай тұрады?
-Менің отбасым.......(тату-тәтті, бақытты)
тұрады.
ІІІ. «Әрқашан күн сөнбесін » әннің үш тілде орындау.
Мақсаты: Оқушылардың заман талабына сай жан –жакты белсенді мемлекеттік тілмен қатар ағылшын тілін қатар алып жүретіндіктерін көрсету. Оқушылардың шет тілдерін үйренуге деген қызығушылықтарын арттыру.
IY. Көшеде, қоңырауда, дүкенде, асханада, кітапханада, медбикеде тақырыптары бойынша шағын көріністер көрсету.
7-8-9-10-11-12 слайд
Мақсаты: Оқушылардың жаттаған диалогтарын, көрініс көрсету арқылы, шынайы өмірде қолдануларына бейімдеу. Сөйлемдердің мағыналарын тереңдетіп ашу.
1.Көшеде
Б.Олег: Сәлем Максим
Н.Максим: Сәлем Олег
С. Андрей : Сендер қайда бара жатырсыңдар ?
Н.Максим: Біз спорт кешеніне бара жатырмыз, біз онда күнделікті футбол ,баскетбол ойнаймыз.
Б.Олег: О, Жаксы болды! біз де футбол ойнағанды жаксы көреміз, бірге ойнасақ қайтеді?
Б. Дастан : Жаксы, ойнасақ ,ойнайық
Н.Максим: Мүмкін бірігіп, жеңістерге де жетерміз.
2.Қоңырауда
(Дети играют в тенис)
(Женя Руслан Ярослав К. Максим )
Заходит Бабушка
Сәлеметсіз бе ?
Сәлеметсіңдер ме, балалар.
Біз сізге көмектесе аламыз ба?
Сізге кім керек еді?
Маған хатшы керек еді.
Хатшы екінші қабатта отырады.
Жүріңіз, біз сізге көрсетейік.
Рахмет, балалар.
3.Кітапханада
Сәлеметсіз бе?
Сәлеметсіңдер ме балалар.
Бізге тарихтан реферат жазуға ұлы ақын Абай Құнанбаев туралы деректер керек еді.
Жақсы , біздің кітапханада ақын туралы көптеген кітаптар мен газет журналдардан алынған мақалалар бар.Мен сендерге тауып берейін.
Рахмет өте қызықты екен.
Кітапханаға келіп тұрыңдар.
4. Асханада
(И. Тимур, К. Рустам, Рая К.Вика)
Сәлеметсіз бе ?
Сәлеметсіңдер ме, балалар.
Маған кешенді түскі ас беріңізші ?
Жақсы , кешенді түскі ас жүз сексен теңге тұрады.
Рахмет
Ал саған не берейін?
Маған компот пен картоп косылған бәліш беріңізші.
Жаксы, ас дәмді болсын!
Рахмет.
5. Медбикеде
- Сәлеметсіз бе?
- Сәлеметсің бе?
- Менің басым қатты ауырып, өзімді жайсыз сезініп тұрмын .
- Жақсы , кел ыстығыңды өлшеп көрейін.
- Ыстығың бар екен , үйіне барып ата – ананды ерітіп, ауруханаға қарал.
Жақсы, рахмет , сау болыңыз.
6.Дүкенде
Сәлеметсіз бе?
Сәлеметсің бе?
Маған бір бөлке нан мен сүт беріңізші.
Жақсы , нан елу теңге, ал сүт екі жүз теңге тұрады.
Сонда мен сізге екі жүз елу теңге беруім керек пе?
Ия, барлығы екі жүз елу теңге болады.
Рахмет, сау болыңыз.
Сау бол, біздің дүкенге келіп тұр.
7 сынып пән мұғалімдерінің мемлекеттік тілде сынып бойынша интервьюларын көру.
Мақсаты: Өздерінің күнделікті сабақ беретін ұстаздарының мемлекеттік тілде сөйлегендерін көрсетіп, оқушылардың тілді үйренуге деген қызығушылықтарын арттыру.
7 сынып оқушылары туралы не айтасыз?
География , физика, орыс тілі, математика, мұғалімдері мен тәрбие ісінің меңгерушісінен алған интервьюды көрсету.
YI. 7 сынып оқушыларынын мектеп ішілік Жас ұлан гимнын орындау сайысына қатысуға жургізген дайындық жұмыстарын видеоролик арқылы көрсету.
Мақсаты: Ата – аналарға, оқушыларға дайындық жұмыстарына сырт көзбен қарап, бағалауга мүмкіндік беру. Дайындық жұмыстарына қаншама еңбек пен шыдамдық қажет екендігіне көз жеткізу.
Видеоролик көру.
YII. Жас ұлан гимнын орындау.
Мақсаты: Оқушылардың тілдерін дамыта отырып, патриоттылыққа, Отансүйгіштікке, бірлікке тәрбиелеу. Әр оқушының орын тәртібін сақтауын, сахнаға дұрыс кіріп шығуын, өзін дұрыс ұстауын қалыптастыру.
Жас ұландар әні
Біз ұланы қазақ елінің
Туған жерін,сүйген Отанын.
Әке жолын,ана мейрімін,
Бойға жиған қасиетін.
Қайырмасы:
Жас ұлан ,қалыспа!
Қырандай қарышта.
Еліміздің абройын
Асқақтатып әлемге
Нық ұстайық байрағын!
Көп білуге ұмтыламыз
Өнер, білім,ғылымға.
Кеудемізде ар мен намыс
Жетелейді бізді алға.
Қайырмасы:
Жас ұлан ,қалыспа!
Қырандай қарышта.
Еліміздің абройын
Асқақтатып әлемге
Нық ұстайық байрағын!
Күтілетін нәтиже:
Оқушылардың жаттаған диалогтарын жүйелеп бекіту.
Оқушылардың сөздік қорларын молайта отырып, қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айту дағдыларын дамыту.
Жаттаған диалогтар бойынша нәтиже шығарып, келесі жүргізілетің диалогтардың тақырыптарын қарастырып жоспарлау.
Оқушылардың шет тілдерді үйренуге деген қызығушылықтарын арттыру.
Ата – аналармен, пән мұғалімдерінің мемлекеттік тілді үйренуге деген қызығушылықтарын ояту.
Оқушылардың бойындағы Отансүйгіштік қасиеттерін арттыра отырып, тілді құрметтеуге, үйренуге, мемлекеттік тілде сөйлеуге дағдыландыру.