Тақырыбы | Қазақ - қонақжай халық |
| |
Мақсаты | Тақырыптың мазмұнымен таныстыру арқылы , көркем сөздер туралы мағлұмат беріп, сөйлеу тілінде атқаратын қызметін байқату |
Жалпы мақсат | Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру |
Күтілетін нәтиже | . Өз ойларын еркін жеткізуге, байланыстырып сөйлеуге үйренеді |
7 модульдің қолданылуы | АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”. |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер | Егер мен ойыны,Интервью әдісі, Семантикалық карта ,Академиялық дау –дамай әдісі, |
Қолданылатын ресурстар | Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
Ұйымдастыру кезеңі Тренинг | Журектен жүрекке тренингі і арқылы бір-бірімен амандасады; Топқа бөлу – әртүрлі суреттер таратады, топ ережелерін басшылыққа алып, топтық жұмыс жасайтындарын айтады | Оқушылар бір-біріне амандасуды жалғастырады; Оқушылар ұқсас фигуралар мен бірігіп 3топ құрайды, топ ережесін сақтайды,Топтар: бөлінеді |
Кезең | Уақыт | Ресурстар | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру кезеңі | 2 мин. | «Шаттық шеңбері» | Психологиялық дайындық: оқушыларды шеңберге шақырады. Бір-біріне сәттілік тілеу. Қайырлы күн, балалар! Шеңбер болып тұрайық жылы жүзбен, Бізге келсін қуаныш нұр іздеген, Шуақ толған жанымыз, жүрегіміз Үлгі алсын көрген жан мына бізден Ақылды, мейірімді, білімге құштар балаларды көргеніме мен бүгін өте қуаныштымын. Қуанышты жүзбен бір - бірлеріңе күлімсірей қарап, бас иіп амандасайық. Балалардың амандасуы. Балалар, бүгінгі күнімізге, өзімізге және сабағымызға жақсылық , көңіл күй тілей отырып ортада тұрған «Бақыт себетін» жылы лебіздерге толы гүл шоқтарымен толтырайық. Оқушылар тілектерін айтып, себетті гүл шоқтарымен толтырады. | Шеңберге тұрып, тілек айтады,бас иіп амандасады. Түстерге байланысты топтарға бөлінеді. |
Білу Кіріспе бөлімі | 3 мин. | | Үйге берілген тапсырманы тексеру. | |
Қызығушылықты ояту. Жаңа тақырыпқа шығу | 3 мин. | «Ой қозғау» әдісі | Балалар сендердің үйлеріңе қонақтар келе ме? Ол қандай қонақ деп ойлайсыңдар? | Сабақтың тақырыбы мен мақса -тын анықтайды. |
Түсіну Мағынаны тану Сергіту сәті | 10 мин 2 мин | Моноблок | Презентация арқылы « Қонақ келсе – құт кел» - қазақ халқының мақал – мәтелі бар. Осыны біліп отырып қазақ халқы қонақты жақсы көңілмен, төрге отырғызып, дастарқан әзірлеп, қонақтарына жақсы жағдай жасап береді. «Батамен ел көгерер, еңбекпен жер көгерер» - тағы бір мақал – мәтеліміз бар. Қонағын жақсы күткен үй иесіне, келген қонақ риза болса, сол кезде қонақ үй иесіне бата береді. Мәтінді мәнерлеп оқу. Сөздік жұмысы. Білетін сөздерге қанат белгісін қояйық. Білмеген сөздерге сұрақ белгісін қояйық Білмеген сөздермен жұмыс өткізу. Сурет бойынша жұмыс. төрге отырғызу дастарқан әзірлеу ән айту, күй тарту ағайын – туыстарын сыйлау ел – жұртты құрметтеу І топ Жол жүріп келе жатқан адам кез келген ауылға, үйге келіп қонақ бола береді. ІІ топ Қонақты қарсы алуға, шығарып салуға ерекше мән береді. ІІІ топ Еттен кейін қонақтарға шай беріледі де, олардың көңілді отыруына барлық жағдайларды жасайды. | Жаңа сөздермен танысып, мағынасы мен аудармасын біледі. Ойларын постерге түсіреді. Суретпен жұмыс жасайды Шынығып, сергіп қалады. |
Қолдану | 6 мин | «Кім жылдам.» | Қай үйді Қонақжай дейміз? Жылы қарсы алған үйді. Қазақ халқы қалай қонақты қарсы алады? Дастарқан әзірлеп, жылы көңілмен қарсы алады. Қонақ қалай ризашылығын білдіреді? Жақсы әңгіме айтады, ән шырқайды, күй тартады. Семантикалық картамен жұмыс:Сөйлемнің байланысу түрлеріне сөз тіркестері беріліп,соларды анық Мысалдар Қиысу Матасу Жанасу Қабысу Меңгеру тау) | Тапсырманы орындап, бір-бірін бағалайды. |
Талдау | | Үлестірмелі материал. А-4 қағазы, маркер | Грамматикалық тапсырма 1топ. Көп нүктенің орнына ілік септік тің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр. Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй.. 2 топ. Көп нүктенің орнына барыс септіктің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй... 3топКөп нүктенің орнына табыс септіктің жалғауын қой. Сөйлем құрастыр. Дастарқан..., қонақ..., үй иесі..., ән..., күй... | Постер құрастырады |
Синтез Рефлексия | | | 1 топ. Сурет бойынша әңгіме құру. 2 топ. Эссе жазу. 3 топ. Венн диаграммасы. Үй иесі мен қонақ. Постерге сызып айырмашылықтарын жазу. Қонақ Үй иесі | (сөздер, постер құрастыруды) (мәтін құрастыруға)
Шағын әңгіме жазады |
Үй тапсырмасы | | | Диалог құрастыру; Бата жаттау; | |