Қазақстан тарихы | Күні: ж. | Сынып -10 "а" |
Сабақтың тақырыбы: | Сақтар |
Сабақтың мақсаты: | Оқушыларға оқытудың жаңа әдіс-тәсілдерін үйретіп, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамыту. Сақтардың қоғамдық құрылысы, шаруашылығының дамуы, кәсібі, бейнелеу өнерінің дамуы туралы түсіндіру. Діни наным-сенімдерді, антропологиялық зерттеулерді атап өту. |
Сабақтың әдіс-тәсілдері: | Топтық жұмыс, СТО элементтері, ой түрткі, ой дамыту, ойын әдістері, автор орындығы, хронологиялық кесте, проблемалық-дамыта оқыту. |
Күтілетін нәтиже: | Оқушылар өз ойларын жүйелеп жеткізеді, сыни тұрғыдан ойланады. Топтық жұмыс жасау арқылы ынтымақтастық ахуалы қалыптасады. Жаңаша тәсілдер арқылы пәнге қызығушылығы мен оқу қабілеттері артады. |
Сабақ жоспары: Үйге тапсырма: | І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу. ІІ.Сабақ барысы. СТО-дың 3 фазасы. 1. Қызығушылығын ояту 2. Мағынаны тану 3. Ой толғаныс. III.Үйге тапсырма беру. |
Сабақтың барысы |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының әрекеті |
1.Қызығушылығын ояту: (смайлдар арқылы топқа бөліп, оқушылар көңіл-күйінің мағынасын айту) | |
Үй тапсырмасын сұрау Деңгейлік тапсырмалар береді. Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстырады. | Темір дәуіріне сипаттама беріңдер. Сақтар туралы жазба деректер қандай грек, парсы ғалымдары мен философтарын білесіңдер? Олардың қалдырған деректерінен не білуге болады? Сақтар туралы қытай деректері қандай мағлұматтар береді? Анахарсистің әлем философиясындағы алатын орны қандай? Соңғы кезде темір дәуіріне байланысты қандай жаңалықтар болды? Қазақстан жеріндегі темір дәуірінің ескерткіштерінің зерттелуі туралы не |
2. Мағынаны тану: | Бүгінгі сабақ не жайында деп ойлайсыздар? Сақтар туралы не білеміз? Сақтар ескерткіштері қай жерлерден табылды? Кім картадан сақтардың мекендеген жерін көрсете алады? Сұрақтарға жауап бере отырып, бұғынғы білімдерін еске түсіреді, сыни тұрғыдан ойланады. |
Слайд бойынша қысқаша түсінік бере отырып, мәтінмен жұмыс жасату. | |
Сақтардың мәдениетіне сипаттама бере отырып, оқушылардың ойларына қозғау жүргізу. | -қазақстан аумағында өмір сүрген тұрғындардың наным-сенімімен салыстыра отырып,сұхбат құраңдар. -сақтардың антропологиялық жағынан монголоидтік пішінге айнала бастауының себебі неде? |
Ойлау қабілетін, өзіндік шығармашылығын, танымын дамыту. | |
«Сәйкестендір» | Сұрақтар | Жауаптар | 1. Бесшатыр қорымындағы обалар жиынтығы | А. Есік обасы | 2. Алматының шығысындағы белгілі сақ обасы | В. 31 оба | 3. Сақтардың бөренені бір-біріне тығыз орнатып жасаған табыты | С. Дромос | 4. Сақтар обасындағы сағанаға жер астымен келетін арнайы жол | Д. Саркофаг | 5. Сақ Аппасиактардың орталығы | Е. Шырық-Рабат | |
| Сақтарың қолөнері мен зергерліктердің дамуы. Сақтардың бейнелеу өнерінің ерекшеліктері туралы мағлұмат алады. |
Ой толғаныс: Рефлексия «Сақтар» Оқушылардың жаңа ақпарат жайлы алған әсерін, не үйренгенін, нені әлі де біле түсу керек екенін анықтау. Кері байланыс орнату. | Күн – Бүгінгі сабақтан білдім, үйрендім Бұлт – Қиындықтар кездесті, бірақ жеңе білдім. Жаңбыр - түсінбедім, үйренбедім |
Бағалау: Формативті бағалау | |