Өзiн-өзi тану сабағының жоспары
Тақырыбы: «Отбасындағы сүйіспеншілік»
Құндылық : қиянат жасамау
Қасиеттер: Отбасы, қуаныш, шаттық, мейрімділік, қамқорлық, сүйіспеншілік.
Тәрбиеші: Габдрешова Эльмира
Класс: Мектепалды даярлық тобы
Оқушылар саны: 13
Сабақ мақсаты: «Сүйіспеншілік» ұғымы туралы түсініктерін кеңейту
Міндеттері:
- отбасындағы сүйіспеншілік туралы түсініктерін кеңейту;
- Сыйластық, сүйіспеншілік сезімдерін дамыту;
- Сыйластыққа, сүйіспеншілікке тәрбиелеу. Ресурстар:(құралдар, мәлiметтер)
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңi.
Тыныштық сәті.
-Балалар денелеріңді түзу ұстап,
бастарыңды жоғары көтеріп,
ыңғайланып отырыңдар.
Көздеріңді жұмсаңдар да болады.
Ауаны терең жұтып, еркін тыныс
алыңдар. Өздеріңнің тыныс
Алуларыңды бақылап,бақытқа,
махаббат пен тыныштыққа
толы таза шипалы ауаны тұла
бойларыңа толғанын сезініңдер.
Ал, енді көзімізді ашамыз!
Балалар сабағымызды бастамас бұрын шеңберге жиналып бір – бірімізге жақсы сөздер айтып өткен сабағымызды тағы бір еске түсіріп жіберейік.
Сәлеметсің бе,. сен сүйкімдісің.
Сәлеметсің бе,.сен қайрымдысың.
Сәлеметсің бе,.сен ақылдысың.
Сәлеметсің бе,.сен сабырлысың.
Сәлеметсің бе,.сен мейрімдісің. Сабақ барысын талдау:
2. Дәйексөз.
Отбасы- ол үлкен қуаныш, шаттық, мейрімділік, қамқорлық, сүйіспеншіліктің ортасы. Халықта «Ұяда не көрсең,ұшқанда соны ілесің» деген сөз бар бала отбасында жақсы тәрбиеленсе, өскенде ақылды, әдепті азамат болып шығады. Отбасы мүшелеріне қашанда көмектесу, қамқор болу, үлкендердің айтқанын тыңдау, ұқыпты болу әр баланың қолынан келеді
3. Әңгiмелеу
Енді балалар мен сендерге Бір ананың жеті қызы деген әңгімесін оқып берейін.
Бір ананың жеті қызы болыпты. Бірде олар алыста тұратын ұлына кетеді. Үйге бір аптадан кейін оралады. Үйге кірісімен қыздары бірінен соң бірі шешесін қалай сағынғанғандарын айта бастады.
- Мен сені күн сәулесін күткен көкнәр гүліндей сағындым,- деді біріншісі.
- Мен сені бір тамшы суды аңсаған шөлдей күттім,- деді екіншісі.
- Мен мамасын сағынып жылаған кішкентай балапандай болып жыладым,- деді үшіншісі.
- Мен сенсіз гүл таппаған ара сияқтымын,- деді төртіншісі.
- Сен менің түсіме раушан гүлінің түсіне енген шық тамшыларындай болып көріндің,- деді бесіншісі.
- Шие бағын іздеген бұлбұлдай мен сенің жолыңды қараумен болдым,- деді алтыншысы.
Жетінші қызы үндеген жоқ.Ол шешесінің аяқкиімін шешіп, аяқтарын жуу үшін су әкеліп берді.
• Қыздар анасына өз сүйіспеншіліктеріңізді қалай білдіреді?
• Сендер аналарыңа сүйіспеншіліктеріңді қалай білдіресіңдер?
Менің апам
Мені жақсы көреді, Мен гүлдерді жұлмаймын,
Күндей күліп келеді. Торғайларды қумаймын.
Көп ертегі біледі, Айтқан сөздітыңдаймын,
Маған айтып береді. Апашымды сыйлаймын.
Бөпем
Көзі, Өзіме
Өзі, Ұқсайды
Басы, түсі
Аяғы, бірақ
Қолы- жоқ
Басынан, Аузында
Қасынан, тісі.
Өзінен Бұл кім?
Үлкен Бөтен?
Іші. Бұл менің
Бөпем
4. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.
Мына суреттегі бейнелердің қайсысы өз отбасы мүшелеріне теңер едіңдер? Әңгімелеп беріңдер. Суреттерді бояңдар.
Сергіту сәті
Атамның алып күрегін,
Ауланың қарын күредім.
Әжеме мен құдықтан
Су әкеліп беремін.
Еденді де жуамын,
Шаң – тозаңды қуамын.
Ғажайып сөздер
Балалар сабақта айтқан, үйренген өнегелі сөздерді қайталап айтайық.
- Отбасы, қуаныш, шаттық, мейрімділік, қамқорлық, сүйіспеншілік.
Қортындылау
Балалар, бүгін біз сүйікті отбасы, отбасы мүшелері туралы жақсы, жағымды сөздер айттық.Шығармалар арқылы әркімнің отбасы болатынын,, отбасы- мейрімділіктің, сүйіспеншіліктің, қамқорлықтың, әдептіліктің ортасы екенін танып білдік.
Соңғы тыныштық сәтi.
Балалар жайланып отырып, көздерін жұмып, өздеріне ең жақын отбасы мүшелерін, өз үйлерін көз алдарына елестетіңдер. Өз отбасыларың туралы ең қымбат, ғажап сөздерді айтып, өз ойларымызбен бөлісейік